Kryptoměna bitcoin spatřila světlo světa před necelými deseti lety a za tu dobu zažila velmi bujarou historii. Podobně jako většina přelomových nápadů a technologií, je také Bitcoin obestřen mnoha nedorozuměními, polopravdami a mýty. Důvodů je samozřejmě více. Od komplikovanosti této technologie až po obecnou lidskou nedůvěru v nové, neprobádané a komplikované. V tomto článku se pokusím některé polopravdy a mýty uvést na pravou míru.

Mýtus č. 1: Bitcoin není ničím podložený. Není ničím krytý.

Na úvod se musím zeptat otázkou. A americký dolar, euro, koruna  jsou kryté? Všichni víme, že doba, kdy byly měny kryty zlatem ležícím v národní bance je pryč. Dnes je měna kryta vírou. Je podložena historií – dobrou i špatnou. Národní měny jsou podloženy svou důvěryhodností. Pokud budeme o bitcoinu mluvit z pohledu peněz, je tato měna podložena stejně, ne-li lépe. Nové bitcoiny jsou do oběhu dodávány těžaři, kteří mají v této technologii investice v podobě hardwaru a cena bitcoinu je tedy ovlivňována i jejich investicí do techniky a cenou elektrické energie, kterou při těžbě spotřebovávají. Co je nejdůležitější: množství mincí je přesně dopředu dáno. Nemůže se stát, že si centrální banka natiskne nové peníze, kterými se znehodnotí všechny ostatní. Stejně jako v případě klasických měn, je i kolem bitcoinu síť služeb, která mu dává užitnost. A nejen to. Dnes již mohou kryptoměny pomocí futures a ETF nakupovat i velké společnosti. Na newyorskou burzu vstoupila první společnost, přes kterou můžete legálně bitcoiny nakoupit. Dovolili by americké regulační orgány, představenstva nadnárodních gigantů i provozovatelé burz něco podobného bez důvěry? Bitcoin si buduje základnu a již dnes se stává součástí portfolia i těch největších a nejopatrnějších.

Mýtus č.2: Bitcoin je bublina, která brzy splaskne.

Nejdřív si pojďme určit rámec, ze kterého se budeme na Bitcoin dívat. Protože z principu je Bitcoin technologie. Je to protokol. Na protokolu TCP/IP běží internet, tedy e-mail, internetové obchody, bankovnictví, sociální sítě. Na protokolu Bitcoinu běží měna bitcoin. Internet ve svých počátcích zažil masivní příval investic a na přelomu tisíciletí došlo ke splasknutí tzv. internetové bubliny. Mnoho lidí velmi zbohatlo a mnoho lidí velmi zchudlo. Můžeme však říci, že internet splaskl? Pokud čtete tento článek, tak to říct nemůžete. Jen se vyvinul a naučili jsme se s ním lépe zacházet. Kryptoměna bitcoin je jednou z aplikací, které protokol Bitcoin nabízí. Dochází zde k velkým nárůstům a poklesům hodnoty? Ano, i když z historického vývoje se tato volatilita výrazně snižuje. Pokud je tedy velká volatilita hlavním prvkem bubliny, tak je bitcoin stejná bublina jako internet.

Mýtus č. 3: Až se vytěží poslední bitcoin, systém přestane fungovat.

Je všeobecně známo, že celkový počet bitcoinů, které mohou kdy existovat je předem stanoven na 21 milionů BTC (zcela přesně to je 20 999 999,9769 BTC). Předem stanovené množství BTC tvoří každou minci vzácnou a měnu celkově deflační. Doposud jsou těžaři odměňováni emisemi bitcoinů za vkládání výpočetního výkonu, kterým ověřují transakce a kryptograficky zabezpečují bloky. Každých 10 minut je do sítě uvolněno (vytěženo) 12,5 BTC. Objem této emise se však v čase mění. Každé 4 roky dojde k tak zvanému halvingu a odměna za vytěžení bloku se vydělí dvěma. Za první bloky dostal těžař 50 BTC, pak 25 a po dalších 4 letech je to 12,5 BTC. Tento trend se bude nadále opakovat, ale nikdy hranice oněch 21 milionů nedosáhne, neboť je tato funkce asymptotická. Bitcoiny tedy nebudou vytěženy nikdy. Přijde okamžik, kdy bude ovšem velmi obtížné získat další.  Emise však není jediná odměna, kterou těžař získává. Za každou transakci provedenou v síti Bitcoin je účtován poplatek a právě z těchto poplatků budou těžaři odměňováni a motivováni k další činnosti. To zajistí udržitelnost celého systému.

Toto jsou jen tři z mnoha polopravd, které se okolo bitcoinu točí a je možné o nich napsat mnoho článků. Pokud nějaké znáte nebo s něčím v textu nesouhlasíte, jsou komentáře a diskuze vaše. V dalším článku na ně můžeme navázat.

Bitcoin je technologie s obrovským potenciálem. Kryptoměna bitcoin je jen ukázkou, první aplikací, předkrmem, který máme možnost sledovat.

Viktor Kořínek, 2crypto Consulting (https://2crypto.cz/)



Komentářů: 7
  1. Jan Maňák 6 roky

    Oponovat zapřísálým stoupencům bitcoinu je dnes určitě snažší, než tomu bylo před rokem, když bitcoin trhal střechu. Přesto to udělám a pokud odradím aspoň jednoho investora, bude to dobře.

    1) Ad Mýtus č. 1: Bitcoin není ničím podložený. Není ničím krytý.

    Ano potvrzuji, bitcoin není nic, než série nul a jedniček. Pokud si koupíte dluhopis, získáváte závazek firmy nebo státu peníze vrátit. Pokud si koupíte akcii, získáváte podíl na jejím hospodaření. Pokud si koupíte bitcoin, nekupujete nic, než sérii nul a jedniček, kterou nota bene musíte dobře hlídat, abyste ji neztratili nebo aby Vám ji nikdo neukradl. Obvyklý argument, že ani konvenční (fiat) měny nejdou ničím kryté sám o sobě nevyvrací, že za bitconem nic není.

    Ad porovnání s fiat měnami: zásadní aktivum koruny, dolaru, eura, atd, je systém a zákony té dané země. Každý podnik musí fakturovat v domácí měně, v té se platí daně, státy vydávají dluhopisy, potom je zase splácí. Celý systém vytváří důvěru v měnu dané zamě. V minulé dekádě objem peněz v ekonomikách bezprecedentně vzrostl. To centrální banky reagovaly na finanční krizi aby ochránily ekonomickou aktivitu. Vedlejší efekt je, že vyhnaly nahoru cenu mnoha aktiv, včetně tzv. virtuálních měn. Asi je nepřímo vytvořily. Bitcoin není jediné alternativní aktivum, kde budou investoři plakat z utahování měnové politiky FEDu.

    Pro mě je bitcoin virtuální komodita, protože to ani není měna. Takže pokud kupujete bitcoin, kupujete komoditu, ze které nikdo nic nevyrobí a je to čirá spekulace na to, že prodáte lépe, než jste nyní nakoupili.

    Ad Mýtus č.2: Bitcoin je bublina, která brzy splaskne. Tak bitcoin podle mě už splaskl. Možná půjde nahoru, možná dolů. U něčeho bez jakékoliv fundamentální hodnoty to prostě nelze vyloučit. Nejsem IT specialista, ale zásadně odlišuji mezi bitcoinem a blockchainem. Technologie blockchainu tu je a zůstane, bitcoin je podle mých infomrací jen její primitivní aplikace. Ale fundamemtální hodnotu blockchainu bude muset dodat nějaká jiná aplikace, smysluplnější i pro jiné účely, než skrytí původu peněz.

    Mýtus č. 3: Až se vytěží poslední bitcoin, systém přestane fungovat. Nevím, na toto nemám zásadní názor. Uznávám, že tu je ještě jedna proti-inflační vlastnost – myslím, že k významné části BTC jejich majitelé ztratili přistup a ve skutečnosti je mincí v reálném oběhu méně, než se oficiálně udává. Ale ani to nezabránilo poklesu posledních několika čtvrtletí.

    Jak jsem napsal, systém bitcoinu je závislý na důvěře co nejšírší vrstvy investorů a k tomu slouží propagační články, jako je tento.

    Přidám pár dalších názorů či argumentů:
    Občas se hovoří, že nějaké centrální banky zvažují vydání nějaké virtuální měny. Nemohu to vyloučit, ale nemohu přijít na jediný důvod, proč by to dělaly. Jak budou dělat měnovou politiku, když pustí do oběhu 2 měny? A je vůbec možné provádět měnovou politiku přes virtuální měnu? Zvlášť pokud by byl počet jednotek pevně omezený? Bude třeba řídit měnový kurz mezi svou fiat a virtuální měnou?

    Další argument, proč bitcoin není měna je, že neexistují dluhopisy v této měně. Stejně jako nejsou dluhopisy v soje, oceli nebo kakau. Možná vám to přijde marginální, ale pro investory je to důležité. Pokud držíte nějakou měnu, musíte mít možnosti, jak zásoby té měny spravovat. Bitcoin nebude měnou, dokud nebude solidní výběr cenných papírů v této komoditě, s pestrou dobou splatnosti, kreditní kvalitou emitentů a podobně. jenže kdo bude ochoten vydat dluhopis v měně, jejích hodnota může 5x vyskočit nahoru nebo naopak padnout?

    Asi málokdo (nikdo??) protože business žádné společnosti není navázaný na výkonnost bitcoinu. Napadá mě NVIDIA, která hodně těžila z boomu bitcoinu a teď strádá z prasknutí té bubliny. ALe ani ta to neudělala…

    Organizovaný zločin. Pro mě osobně důvod, proč jsme nikdy neuvažoval o bitcoinu. První uživatelé bitcoinu byli zločinci, kteří v něm viděli způsob jak obejít opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Tihle lidéí zbohatli nelegálně a ultra zbohatli na bitcoinové bublině. Nerad bych jim pomáhal vyprat ty zisky zpět do fiat měny.

    A jsem přesvědčený, že otevřená nebo skrytá opatření proti bitcoinu budou pokračovat a s tím bude zájem o tuto i jiné virtuální měny opadat. Bude tu tlak regulátorů na transparentnost operací. A pak už bitcoin nebude bitcoin.

    V neposlední řadě, ten trh je údajně koncentrovaný do rukou několika málo desítek nebo stovek lidí, kteří mají 90% BTC v oběhu. Celý trh trh mají v hrsti a pohrají si s ním jak se jim bude hodit. V téhle hře jim nechci být sparing partnerem. Ani jim, ani FEDu.

    O pár řádků zpátky, myslíte, že finanční ředitel NVIDIA vydá dluhopisy v BTC a vydá se na milost a nemilost několika jednotlivcům, kteří kontrolují zásoby BTC? Co myslíte, že by se dělo s kurzem BTC v den, kdy by ty dluhopisy byly splatné?

    To jsou jen drobné aspekty této rádoby měny, u koruny nebo eura Vám přijdou samožřejmé, požadujte je i od vydavatele virtuální měny, než do ní zainvestujete. Nebo jí rovnou říkejte se mnou virtuální komodita.

    • Author

      Děkuji za opravdu obsáhlý komentář pane Maňáku. Pokusím se na některé čísti stručně reagovat.

      Ad 1) Jedničky a nuly opravdu patří jen Vám. Nikdo Vám je nezmrazí, nezakáže Vám je poslat na druhý konec světa a můžete velmi snadno cestovat s velkými obnosy. To považuji za součást finanční svobody. Jsem-li žurnalista v opozici k jakémukoli diktátorskému režimu, mám díky tomu mnohem více svobody, než v „klasických“ jedničkách a nulách. Vše je kryto důvěrou. To myslím z článku vyšlo jasně.

      Ad porovnání s fiat měnami: Japonsko uznalo BTC jako měnu. Již dnes můžete pomocí různých služeb fakturovat v BTC a to i ČR. Daně se platí i z BTC a to velmi běžně. Jestli je tištění nových peněz správné je jistě na rozsáhlou debatu. Deflační měna má určitě také své výhody.

      Z pohledu zákonů ČR je BTC opravdu komodita. S tím s Vámi souhlasím nejen já, ale především ČNB. Ohledně čiré spekulace na lepší prodej bych rád upozornil, že to je pohled nás z bohatých demokratických zemí. Občasné Venezuely jistě při koupi BTC nespekulují na dlouhodobý výnos, ale aby se jejich „opravdové“ fiat peníze nezměnily v hyperinflaci v prach.

      ad systém důvěry: dovolím si opravit Vaše vyjádření. Systém bitcoinu je totiž závislý na co nejširším množství uživatelů. Z pohledu investorů to můžeme vidět my, kteří hodnotíme BTC jako investici. On se však za investici sám nikdy nepovažoval.

      Souhlasím s Vámi, že virtuální měna, kterou vydává banka je naprostá hloupost. Ostatně už něco podobného tady bylo. Tyto pokusy vychází jen z nepochopení výhod kryptoměn. V případě Číny to s jejich vlastní měnou může vést k ještě větší kontrole obyvatel.

      Závěrem:
      BTC je svobodná měnová alternativa. Nechce být investicí. Chce být nástrojem svobody a možností. Jen my ze svého blahobytu vidíme investiční příležitosti a je to v pořádku. BTC je ale víc než to.

  2. Tom K 6 roky

    Přijde mi úsměvné, že zrovna za ty 4 dny od komentáře pana Maňáka ten ošklivý bitcoin udělal 20% růst. Ano, máte pravdu, bitcoin je virtuální komodita. Na praní špinavých peněz se ale používá především hotovost. K argumentu vydávání cenných papírů v nominaci BTC. Myslím, že stejně tak vám nikdo nevydá cenné papíry v akciích např. Tesly.

  3. Jan Maňák 6 roky

    Milý Tome,

    Děkuji za relevantní komentář.

    Za 10-letou historii BTC lze určit najít celou řadu 4 dnů, kdy ta komodita rostla, přesto nemusí jít o dlouhodobě dobrou investici.

    Hotovost je trochu nepraktická, těžko se větší objemy pohybují přes hranice. ALe souhlas, dokud tu hotovost je, bude využívána k témuž. Jako jakékoliv anonymizované aktivum na doručitele.

    Akcie Tesly si nikdy nehrály na měnu (a dokonce ani na komoditu), BTC ano. Uvedu paralelu – čínský juan by se rád stal rezervní měnou, kterou budou držet centrální banky. Dokud nebude na trhu dostatek dluhopisů čínské centrální vlády, dolar neohrozí. Překvapilo by mě, pokud by hodně centrálních bank drželo akcie Tesly.

  4. Tento článek navazuje na popularitu mnoha článků o kryptoměnách a mýtech, s nimi spojených. Např. tento článek v Kryptomagazínu. A mnoho dalších – stačí do Googlu zadat „mýty o bitcoinu“. Ale popularizace není nikdy dost! Mně by spíš zajímalo, co si myslíte o dnešním investování do kryptoměn. Vyplatí se investovat, když kurz stagnuje, nebo dokonce klesá, nebo už nastala správná doba pro nákup?

  5. Koupě jakýchkoliv kryptoměn je dnes popravdě řečeno nikoliv investice, ale spekulace. Za mnoho let můžete takto své peníze výrazně zhodnotit, ale můžete také výrazně prodělat. Obecně: řada lidí, kteří se kolem kryptoměn pohybují, čekají na ekonomickou krizi, kdy kapitálové trhy poletí dolů a předpokládá se, že s nimi se jižním směrem svezou také kryptoměny. Takže pokud spekulovat, pak bych přeci jen ještě počkala… :-)

  6. Jan Maňák 5 roky

    Pro zájemce o BTC:

    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2724536-miliardy-korun-v-kryptomenach-jsou-nedostupne-jediny-muz-ktery-k-nim-znal-heslo-zemrel

    Tohle je asi problém BTC jen okrajově, je spíš o nastavení operačních rizik v dané kanadské společnosti. Ale kdyby takhle firma přišla o přístup do registru akcií nebo dluhopisů, snadno by jej oprávněná osoba obnovila. Jenže ve světě BTC je všechno jinak…

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account