Vladimír Bezděk - EY

Vladimír Bezděk nevidí pouze rizika současné světové koronakrize. Vidí i její pozitiva a příležitosti. Pojišťovny kupříkladu zvládly fungovat i vzdáleně. Co je ale největší hrozbou pro stabilitu a přežití finančních institucí?

Vladimír Bezděk z EY si v průběhu setkání Meet EMA dne 17. 4. 2020, které je součástí konference FINfest Online, dělal poznámky k dílčím prezentacím. „Výsledkem je několik poznámek, o které bych se chtěl podělit,“ uvedl své vystoupení Vladimír Bezděk.

Některé poznámky se týkají sektoru pojišťoven, ale některá témata mají širší záběr. Nejprve hovořil o pojišťovnách. Zmínil pozitivní poselství měsíce karantény: „Pojišťovací sektor, který vždy býval obviňovaný, a mnohdy právem, že je digitálně negramotný i oproti bankám, ukázal, že servis klientům – hlášení pojistných událostí, back office a další – pojišťovny dokázaly nepostiženě poskytovat i na dálku a dokázaly call centra a další lidi přesunout domů na home office a v zásadě všechno jelo, jak má.“

„To je dobrá zpráva, kterou máme tendenci přehlížet. Protože když není problém, tak to nevidíme. Ale je dobré to říci,“ zdůraznil Vladimír Bezděk.

Ve druhé poznámce Vladimír Bezděk vystoupil ze sektoru pojišťoven do širšího oboru financí i s přesahem do dalších sektorů ekonomiky: „Až se trochu na koronakrizi usadí prach, na tom šoku, čekal bych, že bude následovat legislativně regulatorní změna náhledu na uzavírání smluv a dělání byznysu na dálku. A dokonce si myslím, že to potřebujeme. A potřebujeme, aby legislativa byla v tomto směru pružnější.“

Vladimír Bezděk si je vědom, že velká část české legislativy vychází z evropských směrnic. „O to to bude složitější a debata bude delší, ale potřebujeme zároveň, aby i výklad té legislativy, který již mnohdy je ryze český, aby se na něj regulátoři dokázali podívat optikou krize, kterou právě procházíme. Aby nebyli papežštější než papež. A aby ta témata, která otevřel Ivan Špirakus, ta dvojí podivná identifikace spotřebitele na úrovni zprostředkovatele a instituce, byla společnými silami finančních institucí a zprostředkovatelů tlačena ke změně. Aby se nám v byznysu na dálku dýchalo líp, než jak s tím bojujeme teď.“

„Pozoruji v institucích jak finančních, tak nefinančních, že se uvnitř mění atmosféra. I takzvaných správců rizik, ať jsou to risk manažeři, nebo complience. Nyní v této koronadobě lidé v těchto „obranných liniích“ jsou ochotni diskutovat řešení, která by ještě před měsícem smetli ze stolu. To je pro mě takové blýskání na lepší časy,“ uzavřel druhou poznámku Vladimír Bezděk.

Ve třetí poznámce se Vladimír Bezděk obrátil na makroúroveň. A nebyl zdaleka tak optimistický, jako v úvodních dvou poznámkách: „Pokud se naplní katastrofické scénáře, které tento týden začal zveřejňovat Mezinárodní měnový fond, který říká, že očekává nejhorší ekonomickou globální krizi, na úrovni nebo blízkou úrovni Velké deprese před 90 lety, pak v kombinaci s tím, co ještě přijde, to je obrovské vládní zadlužení v zásadě po celém světě, tak to může být velký problém na investiční straně ne jen z hlediska IŽP jako produktu, jak jsme se toho zde dotkli, ale odolnosti a stability finančních institucí jako takových.“

Toto je riziko, kterého se Vladimír Bezděk osobně obává.

Čtvrté téma si Vladimír Bezděk nazval „Bitvou regulátorů“. „Týká se to např. dividend, které tady dnes byly nakousnuté,“ uvedl téma a pokračoval: „Tam je vidět, že home-host issue na straně regulátorů dodnes není vyřešené. Český dohlížitel, český regulátor, ČNB chce, aby české instituce dividendy nevyplácely a podržely si peníze doma, aby byly odolnější. Ale regulátoři matek těchto institucí chtějí pravý opak – aby všechny dceřiné společnosti z globální firmy A nebo globální firmy B, ať už je to banka, nebo pojišťovna, aby dividendy dostaly, aby byly odolnější díky přílivu kapitálu.“

„Jsme jasně v tomto konfliktu a bude velmi zajímavé sledovat, jak to dopadne. A jestli to na úrovni Evropské unie nezmění některé předpisy v home-host issue,“ uzavřel toto téma Vladimír Bezděk.

V dalším tématu se Vladimír Bezděk vyjádřil k očekávanému poklesu příjmů poradců, který byl v rámci Meet EMA diskutován: „To, co mě při tom napadalo, jestli to nepovede k tomu, jestli se dál ne pročistí, protože to už nemá s pročištěním moc společného, ale jestli se nezredukuje počet lidí, kteří se ve finančním poradenství budou pohybovat. A pokud ano, zda to nepovede k přerozdělení karet v tržních podílech jednotlivých hráčů na distribučním trhu. Jestli ti, kteří jsou již dnes silní, nebudou ještě silnější.“

Poslední poznámkou se Vladimír Bezděk vrátil do pojišťovnictví: „Kladu si otázku. Dnešní krize, ten poslední měsíc, zda tam není příležitost pro určitou produktovou inovaci na straně pojišťoven. Vidím dvě věci, kde historické definice produktů ne vždy zafungovaly úplně dobře na koronavirovou krizi. Jednou oblastí je životní pojištění a to, jestli kryje, nebo nekryje pandemické efekty typu koronavirus.“ V této oblasti vidí prostor pro zlepšení.

Druhou oblastí, která se ukázala v pojištění problematickou, je pojištění storna zájezdu: „Ne ve všech případech pojištění storna plně kryje situaci s koronavirem. Obecně v cestovním pojištění je příležitost to udělat jednodušší a více proklientské, aby klienti nemuseli složitě hlídat, jestli Ministerstvo zahraničních věcí již dalo zemi A nebo zemi B na nějaký seznam, nebo nedalo. A co dělat, když se dá vycestovat omezeně, a co, když se nedá vycestovat vůbec.“



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account