Mnozí technologii Blockchainu nevěřili, dokonce i někteří odborníci. Jenže na Blockchainu se každým rokem točí víc a víc peněz, prosazuje se ve světě i v ČR a poutá pozornost médií i veřejnosti. Panelovou diskuzi vedl Jakub Železný. Pro mnohé z expertů je možnost výdělku velkou příležitostí. Ti druzí jsou zatím skeptičtí.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Realita nebo budoucnost? (čas 00:00 – 23:14)

Blockchain je nezfalšovatelná databáze,“ tvrdí Jan Lánský – šéf Katedry informatiky a matematiky na VŠFS. Když si majitel ochrání přístupové údaje, neexistuje způsob, jak mu jeho aktiva zcizit. „Pokud někdo zná svůj soukromý klíč, pak přejde nahý přes hranici a v hlavě si přenáší miliardový majetek,“ dodává Lánský. Blockchain je podle něj necenzurovatelný a hlavně decentralizovaný. 

V diskusi moderované Janem Železným zazněly i další výroky: Je snazší vyhladit lidstvo jadernou válkou, než zničit bitcoin. To, že něčemu nevěřím neznamená, že to neexistuje,” tvrdí Richard Watzke a dodal: Ověřit pravost nějakých informací je v současné době velmi složité. Blockchain je však databáze, která je nezfalšovatelná.” Obrovskou roli při posuzování informace podle něj tak hraje rating.

Lze na blockchainu vydělat? (23:15 – 49:54)

Co mohou lidé získat investicí do blockchainu? Vysvětlím spíše obecně, jak mohou lidé těžit z blockchainu,” nabídl Vít Krajíček, výkonný ředitel projektu Mytitle. „Když jsme spouštěli projekt, zamýšleli jsme se nad tím, že existuje decentralizovaná databáze, která je obecně považována za platnou a neměnnou. Původně jsem naše řešení cílili na kreativce, dnes jej nejvíc využívají právníci. Blockchain umožňuje prokázat vlastnictví nějaké informace. Vytvořili jsme produkt, se kterým se k lidem snažíme dostat z druhé strany a nabídnout ji specifickou formu investic.

Investorem do bitcoinu jsem se stal úplnou náhodou – díky bitcoinovému bankomatu v nákupním centru na Smíchově,“ popisuje svůj příběh Martin Viktora, zakladatel webu Poradci-sobě.cz. Nakoupil si před pěti lety bitcoin za 10.000 Kč a zkusil si 5.000 Kč z bankomatu vybrat. Fungovalo to. Na zbylé bitcoiny zapomněl a vzpomněl si na ně až při bitcoinové horečce před třemi lety. Došlo k enormnímu zhodnocení. Pak investoval mnohem větší částku, jenže došlo k poklesu.

V blockchainu velkou roli hraje ochota oddělit se od tradičního bankovnictví. Blockchain však má i mnoho rizik včetně toho, že přijdete o “klíč” a fakticky i o veškerý majetek, který tento klíč “odemyká”. Richard Watzke dodal: “Najde-li se podobná anomálie, najde se řešení. Pro zapomnětlivé investory existují “peněženky”, které repliku klíče vyvolají.“ Právník Jakub Vojtěch je optimista: “Na blockchain se dívám spíše pozitivně, byť přiznávám, že majetek lze relativně snadno ztratit – pokud ztratím příslušný soukromý klíč. Nicméně nezfalšovatelnost, prokazatelnost a další vlastnosti přinášejí ohromné výhody.” „Značným rizikem je možný výrazný pokles hodnoty,” připomněl Martin Viktora. Ten kdo se dívá na bitcoin či jinou kryptoměnu, musí počítat s velkou volatilitou.

Podle Richarda Watzke – předsedy představenstva XIXOIO je třeba rozlišovat mezi kryptoměnymi a kryptoaktivy. Kryptoaktivum je podle něj něco, na co je navázán reálný projekt v tradičním světě. To znamená, že s každou investicí je de facto svázána konkrétní aktivita, konkrétní projekt. Ke kryptoaktivu je navázán byznysplán a road mapa, které říkají, co se má udělat a co se má dít.

Richard Watzke by investoval zásadně do tokenů své společnosti XIXOIO. Martin Viktora by však takový optimista nebyl: „Nemohu říct, že jediná cesta k investicím je blockchain. Zásadním faktorem pro růst hodnoty akcií je zisk firem, výplata dividendy. Pro hodnotu bitcoinu je nutná důvěra v klasickou ekonomiku, Klasická investice by měla být základní.“ Richard Watzke – pokud by byl dnes byl obchodním zástupcem – by uvažoval o tom, kde lze dosáhnout na zisk a přemýšlel by o novém prostředí, kam investovat.

Legislativa a regulace (od 49:54)

Řečníci pokračovali v zajímavé výměně názorů a ukázali na značné pokulhávání práva za technologií, což potvrdil i advokát Jakub Vojtěch: “Legislativní regulace krypto aktiv již v současnosti lze vysledovat, nicméně je pravda, že platné zákony tuto oblast moc neošetřují. Právní úprava – podobně jako v jiných oblastech – “dobíhá” situaci na trhu.”

I pro tento rozpor však Richard Watzke nabízel řešení.

Jan Lánský

Vedoucí Katedry informatiky a matematiky, Fakulta ekonomických studií, Vysoká škola finanční a správní

Dr. Lánský vystudoval magisterský a doktorský studijní obor Informatika na Matematicko fyzikální fakultě univerzity Karlovy. Nyní je vedoucím Katedry informatiky a matematiky na Fakultě ekonomických studií Vysoké školy finanční a správní. Je autorem odborné monografie Kryptoměny, do češtiny přeložil knihy Mastering Bitcoin a Mastering Ethereum.

Jakub Vojtěch

Advokát

Advokát se specializací na obchodní a finanční právo, externí spolupracovník katedry finančního práva a finanční vědy. Dlouhodobě se v praxi i v akademické oblasti zabývá finančními trhy a regulací.

Richard Watzke

Předseda představenstva XIXOIO

Zakladatel holdingu, odpovědný za vizi a vedení k její naplnění. Vyvíjí krypto bankovního ekosystém XIXOIO, který propojuje firmy s investory a fintech řešeními na bázi nových technologií. Je prezidentem Krypto – bankovní asociace BACCA. Je autorem publikace TOKENIZACE – “Jak získat a chytře využít kapitál od investorů na blockchainu.”

Martin Viktora

Provozovatel webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz, pořadatel konferencí FINfest a spoluzakladatel společnosti EMAdata.cz

Vít Krajíček

Výkonný ředitel Mytitle, generální ředitel Artinii Production s.r.o.

Digitální blockchainové notářství Mytitle.cz či Mytitle.jp představují revoluční službu, která umožňuje legální potvrzení autorského práva jakéhokoliv digitalizovaného dokumentu zcela online.

Vít Krajíček je spoluzakladatelem společnosti Artini Production s.r.o., jejíž primární zaměření spočívá v digitalizaci distribuce filmů určených pro veřejné promítání.  Projekt fungující od prosince roku 2018 rozšiřuje dosavadní kanály přenosu audio vizuálního obsahu a zároveň, zcela organicky, umožňuje filmové dílo propojit se světovým publikem. Technologie, jejíž principy Krajíček představil již v roce 2016, také nese základy vývoje aplikací funkčně propojených se sítí blockchain.

Vítek má více než 20 let zkušeností v řízení interaktivních projektů v nadnárodních společnostech jako je TMP Wordlwide, Monster.com či Daemon Consulting Group.

Jakub Železný

Moderátor



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account