S ohledem na objektivní překážky nedokončí Arca Investments, a.s. avizovaný vstup do společnosti M&M reality holding a.s. Obě společnosti to oznámily v tiskové zprávě. Vlastníkem 95 % akcií M&M reality holding a.s. tak i nadále zůstává Petr Morcinek, pět procent akcií této společnosti vlastní její makléři.

Letos v dubnu zveřejnila Arca Investments záměr kapitálového vstupu do M&M reality holding, v září vydal souhlasné stanovisko s celou transakcí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Arca by v realitní společnosti, která patří mezi největší v České republice, získala podíl 47,5 %. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb měly firmy společně v plánu vstup na další evropské trhy, především na slovenský a rakouský.

Podle informací slovenského listu Denník N však Arca Capital vykazovala poměrně vysokou zadluženost a na začátku června proniklo na veřejnost, že se zpožďuje s proplacením směnek za 25 milionů až 30 milionů eur (668 milionů až 801 milionů Kč). Začalo být tedy zřejmé, že avizovaná transakce se nakonec realizovat nebude. „Čas na splnění dohod měla Arca do konce září,“ uvedl web e15.cz.

V červenci Arca Capital získala na Slovensku dočasnou soudní ochranu před věřiteli. Arca tehdy využila zákona, který Slovensko zavedlo kvůli pandemii nemoci covid-19. Koncem srpna získala ochranu před věřiteli také v Česku. Podle informací týdeníku Hrot celkový dluh skupiny Arca převyšuje miliardu eur, tedy zhruba 27 miliard korun. Proti tomu stojí majetek, na jehož hodnotě se jednotliví aktéři příliš neshodnou. Jejich rozptyl se podle Hrotu pohybuje v rozmezí od 250 až 700 milionů eur (6,6 až 18,3 miliardy korun).

V realitních kuloárech se navíc začaly šířit informace, že na tom růžově nejsou ani finance samotné realitní společnosti. „M&M reality nemá žádné závazky, ani korunu. Za rok 2019 máme zisk 74 milionů korun a tento rok díky 28 procentnímu růstu tržeb loňské výsledky výrazně přesáhneme. Takže naše finanční stabilita je více než dobrá,“ odpověděl webu e15.cz Petr Morcinek na otázku, jak je na tom finanční stabilita jeho skupiny a schopnost dostát závazkům.

M&M reality holding patří k největším firmám na tuzemském realitním trhu. Společnost má 185 poboček po celé ČR a zhruba 2500 makléřů. Její obrat letos do konce září meziročně vzrostl o 10,2 procenta na 816,5 milionu korun. Hodnota prodaných a pronajatých nemovitostí stoupla o 13,5 procenta na 18 miliard korun, jejich počet vzrostl o 10,3 procenta na 14 991.

Zdroj: Redakce, e.15.cz, ČTK

 0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account