Nový způsob zdanění technických rezerv, který dnes opakovaně schválila Sněmovna ve vládním daňovém balíčku, je špatné a škodlivé opatření, které trestá obezřetné pojišťovny. Ve svém stanovisko to dnes uvedla Česká asociace pojišťoven. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však opakovaně uvádí, že chce odstranit nesystémovou výjimku, kterou jiné odvětví ekonomiky nemá.

Nová pravidla pro daňovou uznatelnost tvorby technických rezerv pojišťoven patřila mezi nejvíce kritizované části daňového balíčku. Ministerstvu podle dřívějšího vyjádření ministryně vadilo, že dosud se mohly celé technické rezervy uznávat jako daňově uznatelné. Nově mají být uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II.

Schválená změna podle asociace navíc snižuje připravenost pojišťoven na velké katastrofické škody a především se negativně dotkne klientů životního pojištění. “Schválený návrh je špatný i pro státní rozpočet, protože sice znamená jednorázový výnos deset miliard, ale v podstatě vykrádá část daňových příjmů od pojišťoven pro příští vlády,” uvedl ředitel ČAP Jan Matoušek.

“Nezbývá nám než vzít na vědomí toto politické rozhodnutí, které ale plyne z nepochopení systému rezerv v pojišťovnách ze strany ministerstva financí, které stále nerozumí, že rezervy pojišťoven jsou ve skutečnosti závazky vůči klientům,” dodal Matoušek.

Pojišťovny v říjnu oznámily, že chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na klienty. “Upřímně nás překvapilo, že o to nikdo neprojevil žádný zájem,” dodal Matoušek.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account