Advokátní kancelář Langmeier & Co. připravuje insolvenční návrh na investiční skupinu C2H Michala Mičky. Na zmíněnou kancelář se v posledních týdnech obrátilo několik desítek věřitelů této skupiny, kteří disponují dluhopisy C2H po splatnosti.

„Kara Trutnov a Pietro Filipi jsou nejviditelnější, ale rozhodně ne jediné společnosti ze skupiny C2H, které se potácí nad propastí. Tyto dvě oděvní firmy už skončily v insolvenci, ale podle našich analýz a podle informací, které jsme od našich klientů získali, by v insolvenci už dávno měla být i celá skupina C2H. Jejich nesplácené dluhy se blíží jedné miliardě korun,“ říká Jan Langmeier a dodává: „Fakt, že pan Mička sám ještě nepožádal o insolvenční řízení, ať už na C2H, ale i na další společnosti, je do nebe volající. Mým klientům, ale i mně osobně, už došla trpělivost, a pokud to nehodlá udělat sám, uděláme to my.“

Jan Langmeier, advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením, přirovnává vývoj okolo skupiny C2H k tomu, jak se vyvíjela a padla finanční skupina Arca. „Je to sice řádově o miliardy menší pád než u Arcy, ale ten systém a vývoj je velmi podobný. Pan Michal Mička se v posledních letech choval s prominutím jako utržený ze řetězu, vydával dluhopisy za stovky milionů korun a vůbec se neohlížel na možné důsledky svého jednání. Podobně jako u Arcy, ani zde není pravda, že nebýt koronavirové krize, tak by to C2H zvládla. Trvalo by to o několik měsíců, možná i let déle, ale stejně by to skončilo krachem,“ tvrdí Jan Langmeier.

„Údaje o zadluženosti a insolventnosti C2H ještě před pandemií to říkají jasně. Jednoduše nejde vybudovat obrovské impérium jen na nezřízeném vydávání dluhopisů. Tohle není rizikové podnikání nebo rizikové investování, to je sebevražda,“ dodává advokát, který mimo jiné zastupuje také věřitele Arcy. Tu nedávno se svým týmem označil za takzvanou černou banku, jelikož prostřednictvím dluhopisů a směnek vybírala od veřejnosti peníze a poskytovala půjčky firmám ve svojí vlastní skupině. „To, co provozoval Michal Mička se svojí skupinou C2H, je vlastně velmi obdobné, ne-li stejné. A i tady se domnívám, že došlo k zanedbání dohledu ze strany České národní banky. Je to ten samý problém, kdy tu bez kontroly a regulace vyrostla obrovská skupina, která vybírala a půjčovala peníze tak dlouho, až zkrachovala.“

JUDr. Jan Langmeier se na závěr ještě pozastavuje nad tím, jakým způsobem nyní Michal Mička vystupuje v médiích: „Zůstává mi rozum stát nad tím, když vidím pana Mičku, jak se neostýchá dávat rozhovory a vystupovat v médiích z pozice někoho, komu bylo ublíženo. Pandemie a na ní navázaná opatření opravdu ublížily mnoha lidem. Ale za to, jak dopadla skupina C2H, pandemie nemůže. Jen celý proces urychlila. Skutečným viníkem je způsob podnikání pana Mičky, pokud se to vůbec jako podnikání dá nazvat. Michal Mička není obětí, tou jsou věřitelé a zaměstnanci jeho firem, nad kterými nyní s klidnou tváří mávl rukou s tím, že se to holt nepodařilo.“

 

Zdroj: Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account