To nejhorší, co by mohlo svět po pandemii koronaviru potkat, je propuknutí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Současný vývoj nám však bohužel naznačuje, že právě touto cestou se svět vydává.

Pandemie koronaviru zvýšila napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že koronavirus pochází z laboratoře ve Wu-chanu, a naznačil, že by Spojené státy mohly zavést nová cla na Čínu jako trest za pandemii. Trumpova administrativa chce rovněž zabránit společnosti Huawei, aby spolupracovala s americkými firmami. Ministerstvo obchodu Spojených států již dokonce uvedlo, že chce zakázat čínskému technologickému gigantu získávat a vyrábět polovodičové čipy.

Stupňující se napětí mezi velmocemi by mohlo pohřbít první fázi obchodní dohody, kterou Spojené státy a Čína uzavřely. Na jejím základě byla snížena vzájemně uvalená cla. Peking se přitom zavázal, že v letošním a příštím roce nakoupí americké zboží a služby za 200 miliard dolarů. Jenže již v lednu bylo zřejmé, že Peking bude mít výrazné problémy s plněním svých závazků, a pandemie koronaviru celou situaci dále zhoršila.

Pro naplnění první fáze obchodní dohody by bylo nutné, aby Čína zvýšila dovoz ze Spojených států o více než 6 procent v rámci každého měsíce po dobu dvou let. Mezi tím však došlo k silnému poničení globální ekonomiky a výraznému snížení čínské poptávky. Nyní je již téměř jisté, že Peking nedokáže dostát svým závazkům, což může výrazně zhoršit vztahy mezi Spojenými státy a Čínou.

Čína postupně přechází do protiútoku. Například čínští novináři již naznačili, že Peking chystá černou listinu zahraničních společností. Na té by mohly figurovat firmy jako je Apple, Qualcomm, Cisco nebo Boeing. Jejich zařazení na černou listinu by přitom znamenalo, že by jim byla omezena možnost podnikat na čínském trhu.

Autor je hlavním ekonomem BH Securities.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account