Dubnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů naplno odrážejí avizované zvyšování úrokových sazeb. Průměrné sazby se oproti březnu zvýšily o 0,12 procentních bodů na 2,12 %. Jejich růst tak nabírá rychlejší tempo, které v podobě zdražení měsíčních splátek pocítí nejen klienti, kteří si chtějí vzít hypotéku, ale i ti stávající, kterým končí fixace úrokové sazby.

„Vývoj úrokových sazeb v posledních měsících jasně potvrdil, že sazbám pod 2 % definitivně odzvonilo. Už v dubnu se začaly pomalu zvedat, nicméně od počátku května nabírá jejich růst stále větší obrátky. Dnes už se diskuze nevede o tom, kdy se sazby začnou zvyšovat, ale o tom, kdy se jejich zvyšování zastaví,“ komentuje aktuální vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Velká změna na hypotečním trhu

Tou je bezpochyby skokový nárůst úrokových sazeb u většiny velkých i malých poskytovatelů napříč celým hypotečním trhem. Až do konce dubna se spíše jednalo o kosmetické úpravy úrokových lístků, jejichž výsledkem byl nárůst nanejvýš o 0,1 procentního bodu, navíc pouze u delších fixací. Nyní však poskytovatelé úvěrů začínají jeden po druhém zvedat úrokové sazby o něco razantněji a někteří z nich současně přistupují i k úpravě systému slev na těchto sazbách.

Zdražení splátek hypotéky i o 500 korun měsíčně

Pro klienty tato změna znamená jediné – vzroste jim měsíční splátka hypotéky. Na průměrném hypotečním úvěru 2 870 000 Kč činí 0,3 % rozdíl v úrokové sazbě celých 500 korun na každé měsíční splátce. Zatímco zdražení hypoték se dříve projevovalo zejména u bonitnějších klientů s vyššími úvěry, s ohledem na růst cen nemovitostí, který byl v loňském roce poměrně značný, se letošní zdražení citelně dotkne všech klientů s hypotékou. „Na pozoru by se měli mít i stávající klienti bank, kterým končí fixace úrokové sazby. Ti se musí připravit na to, že jim jejich banka pro další období již nebude moct ani chtít nabídnout sazbu pod 2 %,“ upozorňuje Jaroslav Metlička, ředitel OK POINTu v Karlových Varech.

Rostoucí výnos státních dluhopisů a možná snaha bank o ochlazení hypotečního trhu

Důvodů zvyšování úrokových sazeb se nabízí hned několik. Prvním z nich je zvyšování nákladů v podobě rostoucích cen na kapitálových trzích, kde mimo jiné lze sledovat růst výnosu do splatnosti u státních dluhopisů, a to jak se splatností na pět, tak i na deset let. Jedním z dalších důvodů mohou být kapacitní opatření bank, které se tak zvyšováním cen mohou snažit trochu utlumit zájem klientů, a celkově tak „zchladit“ hypoteční trh.

Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj, které spolu s ČNB poskytuje oficiální statistiky za celý trh, totiž banky poskytly jen za první čtvrtletí tohoto roku hypoteční úvěry za téměř 100 mld. korun. V porovnání s loňským rokem, během něhož bylo hypoték sjednáno za 245 mld. korun, jsou dosavadní výsledky naprosto rekordní. Přesněji řečeno, jedná se o meziroční nárůst o neuvěřitelných 82 %. Dramaticky se také zvyšuje průměrná výše hypotečního úvěru, která zase úzce souvisí s růstem cen nemovitostí.

„Zvyšování úrokových sazeb bude mít samozřejmě dopad na další zájem Čechů o pořízení hypoték, který je prozatím enormně vysoký. Jsem také přesvědčen, že rozvolňování protiepidemických opatření a možností cestování mírně utlumí zájem lidí řešit vlastní bydlení či nákup nemovitostí. Bude zajímavé sledovat, jak moc a jak rychle se tyto faktory projeví v nejbližších měsících, a hlavně pak v prázdninovém období,“ uzavírá Novák.

 

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry, a to bez výjimky všechny. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahujícím 13 miliard korun.

 

Zdroj: Broker Consulting0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account