Navzdory nejistotám, které stále ovlivňují dění na kapitálových trzích, se hodnoty Broker Consulting Indexu podílových fondů pohybovaly poprvé od začátku roku v kladných číslech. Při měsíčním srovnání jde o významný nárůst zejména u akcií a komodit, dlouhotrvající pokles se ale zastavil i u ostatních typů fondů. Experti zaznamenávají extrémní volatilitu u dluhopisů, překvapivý vývoj se odráží i v červencových hodnotách, které pro dluhopisy znamenali více než 3 % nárůst. Červencový růst hodnot fondů je ale podle nich pravděpodobně dočasný.

„Na trzích stále panuje nejistota, bouřlivou situaci na Ukrajině sice akciové trhy z části akceptovaly, ale opět se začíná mluvit o nárůstu nakažených ve spojení s Covidem, což přináší určité riziko propuknutí další vlny tohoto onemocnění. Ekonomiku navíc stále válcuje inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb, které tvrdě zasáhly dluhopisový trh,“ komentuje situaci na kapitálových trzích Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

Podle měřených hodnot se od začátku tohoto roku výrazněji propadly dluhopisové fondy, a to o více než
11 %. Na úkor toho ale výrazně vzrostly výnosy do splatnosti, které přilákaly velké množství nových investorů, poptávající konzervativnější typ investice. Meziměsíčně však dluhopisy zaznamenaly růst, jejich hodnota vzrostla o více než pět a půl procentního bodu, na celkových 3,12 %. Podle expertů platí, že volatilita na těchto trzích byla letos překvapivě vysoká, dluhopisové fondy mají ale podle nich dobrý výhled do budoucna.

Jednoznačně největší růst ale zaznamenaly v červenci akcie. Z červených čísel (-8,92 %) se vyhouply k hodnotě 5,34 %. Tuto skutečnost odborníci na investice interpretují jako pravděpodobně částečné zpomalení korekce. „Je možné, že akciové indexy budou do konce roku nadále velmi rozkolísané,“ dodává navíc Martin Novák. Prozatímní růst hodnot je zřejmý i u fondů peněžního trhu a komodit, ty vzrostly na více než dvě procenta. Celkově tak od začátku roku vykázaly komodity nárůst o 60,46 %. Mírný pokles eviduje Broker Consulting Index podílových fondů pouze u nemovitostí (o -1,36 %). Ty se přesto pohybují v kladných číslech i v ekonomicky nepříznivé době.

Tisková zpráva Broker Consulting0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account