past na peníze

Stále se někteří nechají napálit a pak přichází o svůj majetek. Lidé se prostě nepoučí. Zamyšlení nad lidmi, kteří stále investují i když danému sektoru nerozumí. Jak poznat podvodníky?

Když jsme v polovině února roku 2020 psali o J.O. Investment s.r.o., kdy cca 2000 klientů bylo podvedeno a ztráty šly do miliard korun, netušili jsme, že letos bude ještě druhý případ. A tak tu máme Investment and Trading Limited. Policie zasáhla asi dříve, než o J.O. Investment, neboť ztráta není nyní v miliardách, ale bratru necelých 300 mil. Kč.

Investment and Trading Limited slibovala výnosy v oblasti realit, komodit a bankovních garancí. A úrok? Od 0,5 % do 5 % měsíčně (tedy p.m.). A tak již vidím, jak obchodníci měli krásně připravenou obchodní řeč: Budeme investovat do rozvinutého trhu Nového Zélandu, je to tam bezpečné, nebojte se a výnos je garantovaný.

Přemýšlím nad 2 věcmi:

1)    Jak je možné, že se stále objevují podobní vychytrálkové, kteří si myslí, že jim to projde. V dnešní době digitalizace, digitálních stop, internetu…

2)    Jak je možné, že se stále objevují lidé, kteří těmto pohádkám již 30 let věří a stále naletí na nová a nová a nová „letadla“ nebo podvody.

Přicházím na 2 věci – kde je poptávka, je i nabídka. A tak lidé, finančně méně gramotní, vidí prostě rychlé zbohatnutí a vysoké výnosy. A tak riskují – bohužel, převážně s celým svým majetkem nebo jeho podstatnou částí. A pak jim nezbývá nic jiného než oči pro pláč.

Jak poznat finančního žraloka / gaunera? Nemusíte být finančně gramotní, zkusme použít zdravý selský rozum. Pravidel a pouček by mohlo být vskutku hodně. Pokusil jsem se sepsat ty nejdůležitější:

1)    Vysoké výnosy. Pokud vám někdo prodává investice přes výnos – ať finanční poradce, bankéř či kdokoliv, ruče pryč. Investice se nikdy nemají prodávat přes výnos. Navíc slibovaný v budoucnu. A řeči o tom, že investice rostla poslední roky, určitě poroste i v budoucnu… to je prostě špatně.

2)    Investujete do toho, čemu rozumíte – rozumíte tomu, jak funguje komoditní trh nebo nemovitostní trh či bankovní záruky na Novém Zélandu? Asi ne. Tak do toho nejdu. Základem je, investuji do toho, čemu rozumím – poté jsem schopen odhalit pozitiva, negativa, rizika i výhody investice.

3)    Chtějte vědět, co se přesně s vašimi penězi děje. Kam směrují, jak s nimi bude nakládáno, kdo je bude spravovat, co se za ně fyzicky nakoupí.

4)    Ptejte se na poplatkovou strukturu, aneb kolik mě to bude stát. Ve světě finančnictví není nikdy nic zadarmo. Tedy pokud někdo nabízí nulové poplatky, tak je to divné (z čeho prodejce a firma žijí?). A pokud mají přemrštěné poplatky – také ruce pryč.

Přeji všem, kteří chtějí investovat chladnou hlavu, jasnou mysl a hlavně prosím: Nenechte se opít vysokými zisky, skvělými neopakovatelnými investičními příležitostmi. Neskákejte těm podvodníkům na lep!

Autor je partner a výkonný ředitel Trusts & Wealth Protection.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account