Když se někdo rozhodne investovat, základním motivem jsou buďto dobré výnosy, nebo zachování hodnoty a nízké riziko. Většina lidí chce jedno i druhé, ale málokdo ví, že to není při výběru fondu to podstatné. Výběr správné investice je pro mnohé tak složitý, že mu věnují méně pozornosti, než by měli.

{+}

Výběr správné investice, resp. podílového fondu, který je dostupný prakticky každému, je pro mnohé lidi tak složitá záležitost, že jí v konečném důsledku věnují příliš málo pozornosti, než měli. Buď si investici nechají namluvit v bance při přepážce, nebo od poradce, v tom horším případě v rámci nějakého pojištění.

S rozumem v koncích

Jak se lidé rozhodují neracionálně při koupi různých jiných, často zbytečných, statků, tak se rozhodují nerozumně při investování. Jak při nákupu televize, bot, či oblečení hledí stále pouze na cenu, tak při investici hledí maximálně na to, jak se vyvíjely výnosy fondu v minulosti. Rizika, které vysoké výnosy přináší, už je pak většinou nezajímají.

Někdy to spíše vypadá, že nákupu jiných věcí věnují mnohem více času, ale informacím o tom, jak si vybrat ten správný investiční produkt, nebo fond, věnují času mnohem méně. A přitom by stačilo relativně málo času, v dnešní době jsou totiž informace dostupné skutečně všude. Rozdíl mezi kvalitním tovarem a napodobeninami z tržnice si již dnes uvědomuje mnoho lidí, rozdíl mezi rizikem akciového fondu a fondu peněžního fondu je ale ještě stále velkou neznámou. Riziko souvisí také s očekáváními jednotlivého investora. Někdo chce velký výnos a musí si uvědomit, že je s tím spojeno nemalé riziko vyšších možných ztrát, někdo zkrátka riskovat nechce, ale musí si uvědomit, že vysoké výnosy očekávat nemůže.

Měnové riziko je dobrý sluha, ale zlý pán

Pokud se už jedná o riziko, je nutné připomenout specifičnost měnového rizika. Investor zaměřený na co nejvyšší výnos, může akceptovat měnové riziko nejenom jako možnost případné ztráty při posilování koruny, ale také příležitost k dosažení vyššího zhodnocení v případě oslabení kurzu koruny k jiným měnám. Nepředvídatelnost pohybu na měnovém trhu pak dává dynamickým investorům více možností, a poměrně široký výběr nástrojů v několika cizích měnách.

V každém případě by ale měnové riziko neměli podstupovat ti investoři, kterým jde zejména o uchování hodnoty. U konzervativních investorů se investice do fondu vedeného v cizí měně mění na pouhou spekulaci na pohyb měnového kurzu, který je příliš nepředvídatelný. Společně s nízkými výnosy fondu pak pohyby kurzu koruny „nesprávným směrem“ mohou znamenat nezanedbatelné ztráty. A ty jsou u konzervativních investic skutečně nežádoucí. Problémem korunových investorů tak může být poměrně malý výběr konzervativních nástrojů vedených, nebo zajištěných do české koruny.

Zajímá Vás, proč autor doporučuje tzv. investiční dotazníky nebo na co by si investoři při výběru fondu měli dát pozor? Přečtěte si celý článek na serveru Investujeme.cz.



Komentářů: 5
  1. TP 13 roky

    Nesouhlasím s větou:

    „v tom horším případě v rámci nějakého pojištění.“

    Přestože jsou investička velmi nákladová pořád mohou být pro klienta zajímavou formou investování, protože zpravidla oplývají rozmanitými portofolii se zajímavým rozložením fondů. Přímé investice jsou určitě lepší, jenže! Minimální jednotka investice je nemalá a je do jednoho konkrétního fondu + poplatky. Takto (pojištění) lze prostředky rozložit dle zvolené portfolia do více fondů. Samožřejmě kombinovat rizika a investice v jedné pojistce je absolutní nesmysl. Toť můj názor. Odpovězte si, kolik Vašich klientů investuje napřímo a kolik skrze nějakou pojistku?

  2. Aleš Brabenec 13 roky

    Pane Podobo, podělím se s Vámi o moje zkušenosti. Pokud klientům zbýbají prostředky, tak mohu říci, že všichni investjí napřímo do podílových fondů. Od 500 Kč měsíčně se objevují zajímavější možnosti odkladu v portfoliu několika fondů napřímo, než přes pojišťovnu.
    Tato problematika se zde již několikrát řešila. Doporučil bych Vám projet starší diskuze. Třeba na spoření přes pojišťovnu změníte názor.

  3. Daniel Humplík 13 roky

    Souhlasím s Alešem, proč chodit pro rohlíky do obchodu, když si je můžu koupit přímo ve vedlejší pekárně.

  4. Michal Mička 13 roky

    Nevím o případě, kdy by investice do ŽP byla zajímavější než přímo do OPF.

  5. Jan Maňák 13 roky

    Jako zástupce významné globální správcovské společnosti si dovolím okomentovat pasáž týkající se měnového rizika.

    Plně se ztotožňuji s názorem autora, že konzervativní investor by měl primárně investovat v domácí měně. Ve většině případů totiž souběh tržního rizika a měnového rizika má vyšší volatilitu, než samotné riziko tržní. I když tomu tak nemusí být vždy, například v době vrcholící finanční krize oslabující česká koruna tlumila ztráty u zahraničních investic (akciových a dluhopisových) a v následné rally od března 2009 zase posilující koruna omezovala zisk, celkov tedy snižovala volatilitu investic.

    Je třeba dodat, že averze k investicím je do určité míry národním prvkem. Například kolegové v Maďarsku evidují mnohem nižší zájem investorské veřejenosti o zajištění do HUF, než je tomu v Čechách.

    Jsme globální firma, se základem operací v Evropě, potažmo v eurozoně. Přesto nemáme ani zdaleka všecny fondy plně zajištěné do EUR.

    Proč tomu tak je? Protože i globální akciové trhy jsou mnohoměnové a fondy se pouze do určité míry odchylují od měnové struktury podkladového trhu.

    Ať náš typický globální akciový fond vykazuje svou hodnotu v EUR nebo v USD, jeho měnové složení je mnohem pestřejší, diverzifikovanější a lépe tak chrání investory před výkyvy mezi globálníémi měnami navzájem. Těch přitom v poslední době spíš přibývá, než ubývá.

    Situace v ČR je specifická. Od roku 1998 koruna posiluje, se dvěmi vyjímkami (2000 – 2003 a 2008-9). Historická zkušenost českého investora je relativně krátká a ani brutální korekce v období 07/2008 – 02/2009 z 22,83 korun na 29,56 nenahlodala důvěru v naší domácí měnu.

    I my se tomu přizpůsobujeme, i my jsme začali připravovat fondy s plným měbnovým zajištěním do CZK. Nicméně jsem přesvědčený, že v dlouhodobých dynamických portfoliích má cizoměnný element smysl. A jsem o tom zcela určitě přesvědčený na úrovních okolo 24,2 – 24,30 korun za euro.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account