USD
Zdroj: pixabay.com

Zatímco dříve byly ekonomické recese ve Spojených státech zcela běžné a trvaly velice dlouhou dobu, dnes se jedná pouze o krátkodobý jev, který se úspěšně daří řešit. Lidé si mohou myslet, že toto prohlášení je příliš optimistické, ale statistická data nám říkají, že naprosto odpovídá realitě.

Spojené státy vznikly 4. července 1776. Od té doby prožily 24 dekád. Ve většině těchto dekád probíhala ekonomická recese déle než 30 měsíců. První výjimku tvořily padesátá léta devatenáctého století, ve kterých se v americké ekonomice řešil problém otrokářství. Po konci padesátých let předminulého století vypukla 12. dubna 1861 Americká občanská válka.

V rámci devatenáctého století zažily Spojené státy hned tři dekády, ve kterých ekonomická recese trvala déle než 60 měsíců. Ve dvacátém století se však již nikdy neopakovala situace, kdy by americká ekonomika byla déle než polovinu dekády v recesi. Přestože Spojené státy prožily Velkou hospodářskou krizi a účastnily se dvou světových válek, americká ekonomika byla ve stavu recese výrazně kratší dobu, než bývalo zvykem o století dříve.

Od čtyřicátých let dvacátého století se počet měsíců v jednotlivých dekádách, kdy se ekonomika Spojených států nacházela v recesi, snížil pod třicet. Nepřekonatelného rekordu bylo dosaženo v právě skončených desátých letech dvacátého prvního století. Poprvé od svého vzniku totiž Spojené státy prožily dekádu, ve které neprobíhala ekonomická recese ani jeden měsíc.

Statistická data nám říkají, že délka recesí v jednotlivých dekádách se výrazně zkracuje. Ukazuje se, že moderní nástroje hospodářské politiky umožňují Spojeným státům, aby s ekonomickými problémy úspěšně bojovaly. Ekonomové se domnívají, že hospodářský vývoj probíhá v cyklech. Na datech se nám ukazuje, že v rámci jednotlivých cyklů jsou růstové fáze v posledních dekádách výrazně delší než fáze recese.

Autor je hlavní ekonom společnosti BHS.



Komentářů: 2
  1. Zajímavé informace, ale mám podezření, že jsou z části zavádějící.

    Opravte mě, prosím, pokud se mýlím.

    Recese je definována oslabením ekonomiky mezi obdobími… měřena ve měně státu, kterého se týká.
    Pokud bude ekonomický růst stabilně 1% a inflace 2%, tak se o recesi netýká, ale v praxi se ekonomická aktivita zpomalila.

    A v USA byla mezi lety 1800 a 1900 stabilní měnová stagnace (deflace/inflace), která se prolomila až po roce 1915, kdy začala inflace dramaticky růst a období deflace ustoupily.

    Pokud tedy byla USA v recesi, ale měna byla třeba zrovna v deflaci, jednalo se pak nutně o recesi? Je ta analýza očištěna od inflaci a deflaci?

    Není tu žádný proklik na zdroj, kde bych si to u Deutche Bank research ověřil a rychlý Google search mi to nevyhodil…

    Mám totiž silný pocit, že to s těma recesema v 19. stoleti v USA nebylo tak horký.. nebo spíš že ve dvacátém století a dál bylo spousta recesivních měsíců skryta v inflaci…

    • Dobrý den,
      ekonomická aktivita pro určení recese se měří v reálných hodnotách, tedy očištěných o inflaci (měřeným deflátorem HDP, který se může lišit od indexu spotřebitelských cen). Tedy byl-li by nominální růst 1 % a inflace 2 %, jednalo by se o reálný pokles o 1 %, tedy o recesi.
      Přeji krásný den,
      Petr Z.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account