Jak investovat a zároveň zachránit svět? Možná jste o sociálně odpovědném investování prozatím mnoho neslyšeli, ale není to žádný módní výstřelek. Jen v roce 2018 vzniklo 290 fondů s tímto zaměřením a v minulém roce bylo v rámci tohoto trendu zainvestováno 1,30 bilionu dolarů. „Je to prostě megatrend,“ uvedl úvodem diskuse moderátor Petr Novotný.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Jan Maňák propagoval sociálně odpovědné investování na serveru Poradci-sobě.cz  už v roce 2010. „Tehdy to byl trh, který nikoho nezajímal,“ popisoval, „a popravdě si myslím, že Česko je pořád ještě v tomto trendu částečně pozadu, ale postupně se ESG stává mainstreamem. Za posledních osmnáct měsíců jsme velkou část našich fondů překlopili právě do sociálně odpovědné podoby, což má silný aspekt risk managementu. Tento pohled do určité míry chrání před některými riziky spojenými s investováním. A můj osobní pohled? Na Poradci-sobě.cz jsem se před mnoha lety přihlásil k tomu, že budu mít minimálně třetinu portfolia ve strategiích, které sociálně odpovědný přístup propagují. Dneska mám v portfoliu 80 % těchto strategií. Důrazem na sociálně odpovědné investování evropští správci utekli kolegům ze Spojených států,“ pousmál se.

Eva Miklášová se ve své odpovědi zaměřila na principy v rámci investování z pohledu firem, do nichž asset manažeři investují. „V posledních desetiletích byl většinou největší fokus na zisky firem – čtvrtletní výnosy, jak se výnosu dosáhlo, porovnání s minulými čtvrtletími, odhady budoucích výnosů apod. Analytici ve Fidelity nicméně v posledních letech pozorují změnu komunikace finančních ředitelů řady firem, kteří reportují nejen čísla zisků a dalších aspektů hospodaření jejich společnosti, ale také začínají komunikovat, jak se například snaží podporovat zaměstnance i zákazníky, jaký má vztah s dodavateli apod. Téma udržitelnosti je silně vnímáno i z pohledu jednotlivých firem,“ konstatovala.

Na její slova reagoval Jan D. Kabelka s tím, že se jedná o doplnění dalších kritérií při zkoumání investice tak, aby byla profitabilní v budoucnu a abychom dobře rozuměli nejen finančnímu zdraví firmy. ESG parametry totiž také  mohou ovlivnit fungování společností. „Je potřeba zkoumat, zda činnost společností dneska negeneruje potenciální riziko z hlediska případných dodatečných nákladů v budoucnosti, které by nás jako investory mělo zajímat,“ poznamenal.“ Je důležité vědět, jak jsou firmy řízeny a jak jsou schopny reagovat nejen na regulaci, která se týká jejich činností, ale zároveň i na nové trendy, které kolem sebe vidí. A možná jeden z velkých testů je aktuální období – tedy jakým způsobem jsou schopny být připraveny i na vlivy, které by měly předpokládat.

O trend sociálně odpovědného investování se ve Spojených státech zajímá kolem 72 % investorů a mezi ženami je tento podíl ještě vyšší. „Myslím, že je to velmi individuální,“ namítla Eva Miklášová.

V západní Evropě je tento trend naprostým standardem,“ poznamenal Jan Maňák a dodal, že podle jejich evidence více než 90 % poptávek po mandátových řešeních pro velké institucionální investory má požadavek na integraci udržitelného prvku dílčích kritérií do celkové správy, například penzijní fondy nebo pojišťovny. „A zejména v západní Evropě vnímáme obrovskou poptávku také ze strany drobných retailových investorů.“

Na evropské úrovni se připravuje nová dílčí regulace pro finanční instituce, a to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se ESG téma ve finančním průmyslu tolik akceleruje. „V případě drobných investorů to jistě silné téma, v různých zemích možná různou silou, ale v posledních letech si nemyslím, že by byl velký rozdíl v přístupu,“ uvedl Jan D. Kabelka. „Kupříkladu akcent na klimatické změny je slyšet prakticky všude a je to začátek úvah nad tím, jak se chová investice v kontextu dalších parametrů.

Před pěti lety bylo naprosto výjimečné dostat dotaz tímto směrem, v poslední době jsou otázky poradců mnohem frekventovanější. Je to zkrátka trend, který jde nahoru,“ uvedl Jan Maňák.

Možná bych k tomu přidal ještě jeden rozměr, a to je postupně se zvyšující nadvýkonnost SRI indexů oproti širokým indexům,“ doplnil jeho slova Jan D. Kabelka. „A to je jeden z důvodů, proč se o tyto koncepty zajímá větší publikum. Pokud by tam výkonnost nebyla, jednalo by se spíše o filantropii, než  o investování.“

S tím, že tento koncept má reálné výsledky i v době koronavirové, konkrétně v její první vlně, potvrdila zahraniční srovnávací analýza – nejen v klidných dobách, ale také v období poklesů trhů mají indexy SRI lepší výkonnost než klasické globální indexy, shodují se všichni tři řečníci.

Blíží se volby v Americe a zdá se, že je hodně vsazeno na Bidena,“ uvedl jedno z témat diskuse moderátor Petr Novotný. „A když se podíváme, co se děje na trhu sektorově, energie v březnu dostala zásah a nešla nahoru, ale v rámci energetiky hraje prim alternativní výroba energií. To jsou doslova rozevřené nůžky. Není minimálně letošní rok na trzích o tom, kdo vyhraje v Americe volby?“ ptal se moderátor účastníků diskuse.

Když se komentuje to správné písmeno pro oživení trhů, často se komunikuje U, V, v horším případě L. V letošním roce se hodně mluví o písmenu K,“ konstatoval Jan Maňák. „Možná to platí pro ekonomiku jako celek, podobně jako to platí pro energetický sektor, já si spíš myslím, že volby v USA jsou spíše sekundárním trendem. I kdyby Donald Trump dokázal obhájit svoji pozici, trend je podle mého názoru natolik silný, že bude pokračovat dál. Svět nejsou jenom Spojené státy. Je to sice globálně největší trh, nicméně tam žije jen 5 % globální populace. Po volbách se dá očekávat zakolísání trhů, ale trend se podle mého názoru neobrátí.“

Jak doplnil k tématu voleb a sociálně odpovědného investování Jan D. Kabelka,  „je to o tom, jak se může změnit míra inflace, případně míra subvencí do ekonomiky. Volby v Americe budou znamenat drobnou změnu z hlediska regulací nebo neregulací, z hlediska většího nebo menšího protekcionismu, ale investory především zajímá, jakým způsobem a jak rychle na to firmy budou schopny reagovat.

Jaká je vlajková loď ESG trendu mezi nabízenými fondy všech tří investičních společností, jejichž zástupci se diskuse zúčastnili?  A jaká doporučení poskytli řečníci drobným investorům pro sestavení portfolia, které půjde s tímto trendem? Podle jakých kritérií vybírat kvalitní fondy do portfolia? Více informací naleznete ve videu.

Další diskusi věnovanou aktuálním tématům správců investičních fondů pod názvem Covid nebo volby v USA – co je větší téma? naleznete zde.

Eva Miklášová

Senior Sales Manager ve společnosti Fidelity International

Eva Miklášová je Senior Sales Manager ve Fidelity International, odpovídá za prodej, marketing a řízení vztahů s klienty v České republice a na Slovensku. Na finančním trhu působí sedm let a to ve společnosti Fidelity International.

Eva Miklášová je držitelkou titulu Bachelor of Science in Business Administration z Vídeňské univerzity ekonomie a obchodu a Magistr v oboru management z Univerzity Komenského v Bratislavě. V září 2019 obdržela CFA certifikát od CFA Institute.

Jan D. Kabelka

Generální ředitel NN Investment Partners C.R., a.s.

Kariéru ve finančním sektoru začal v roce 1997 v Citibank. V letech 2000–2006 působil v ING Investment Management (C.R.), a.s. jako obchodní ředitel. Poté odešel do skupiny ERSTE, kde pracoval na různých manažerských pozicích v zemích střední a východní Evropy, naposledy jako ředitel podpory prodeje a investičních služeb společnosti Erste Asset Management. Od února 2013 působí v NN Investment Partners C.R., a.s. (dříve ING Investment Management), kde zastává funkci generálního ředitele. Je rovněž členem vedení Asociace pro kapitálový trh ČR.

Jan Maňák

Ředitel obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management

Harcovník finančních trhů. Krizi roku 1997 prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně se 6 let staral o Treasury potřeby velkých českých společností. Následující dva roky strávil v České spořitelně, kde měl na starosti nabídku investičních produktů. Od léta 2008 nabízí investiční produkty BNP Paribas Asset Management českým a slovenským klientům. Poradci a klienti fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další, z nichž velká většina nedávno přešla do nově vzniklé fondové rodiny nesoucí název BNP Paribas Funds. Honzovi přímí klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

Petr Novotný

Šéfredaktor, Investiční web

Zakladatel a šéfredaktor finančního portálu Investičníweb.cz (od roku 2009). Předtím 12 let investiční praxe na pozicích licencovaného burzovního makléře a privátního bankéře u společností Eastbrokers, Merrill Lynch, Citibank a HVB Bank. Dramaturg a moderátor pořadů Investorský magazín na O2 TV a Byznys index Petra Novotného na Seznam TV. Moderátor investičních pořadů na Rádiu Česko a Rádiu ZET. Spolupořadatel finančních veletrhů Investiční fórum a Trading Expo. Šéfredaktor časopisu Investiční magazín. Absolvent American Institute of Arts and Science se specializací na portfoliomanagement (MBA). Externě přednáší na PB – Vyšší odborné škole ve vzdělávacím programu Žurnalistika a nová média.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account