Lidé mají tendenci podléhat optickým klamům. Jeden z posledních takových klamů, který zbudil v mém okolí nebývalou popularitu, se jmenuje bitcoin. Není den, abych neodpovídal přinejmenším jednou na otázku, co si myslím o nejznámější digitální měně a jestli už jsem ji také nekoupil. Ne, nekoupil jsem si bitcoin a ani jinou z dnes tolik milovaných digitálních měn. A světe div se, ani o takové transakci neuvažuji. Proč? Přestože se zdá, že o bitcoinu teď mluví každý, je zřejmé, že se rozhodně nejedná o investici pro každého!

Kdo se v tom má vyznat?

Na světě je více než třináct stovek různých digitálních měn obchodovaných na více jak sedmi tisících tržištích. Nemožnost seriózního sledování tolika trhů a „měn“ je zcela evidentní. A to i pro investiční profesionály, kteří se zrovna neřídí články v našich i světových nejčtenějších novinách a chtějí o tom, co kupují, vědět trochu víc než jen to, že „je to dobré a má to skvělou budoucnost“.

Není to drahé?

Investice se od hazardu liší tím, že předpokládá existenci nějaké logické metody, pomáhající investorovi vybrat podhodnocenou akcii, komoditu, nebo dluhopis. Firma, jejíž akcie se chystám koupit, vytváří nějaké hodnoty, má tržby, jsem schopen přečíst, jak hospodaří s penězi, jaké tvoří cash flow… U kukuřice nebo ropy jsem schopen zkoumat nabídku a poptávku po surovině, kterou mohu vyčíst z pravidelných reportů seriózních organizací.  Na kryptoměny včetně bitcoinu však žádnou takovou metodu aplikovat nelze a je obtížné se dohadovat o její skutečné hodnotě. Nelze tedy ani mluvit o investici. Řeč je o ryzím gamblingu a hře s vrtkavou důvěrou a sentimentem.

Kde je optický klam?

Podívejme se na to, co vzbuzuje takový zájem o bitcoin a další kryptoměny. Hlavním „prodejním argumentem“ je jeho historický cenový graf.

To je růst! A za tak krátkou dobu! Hodně peněz bez práce a rychle! To je to, po čem všichni touží. A je to bezpečné. Vidíte, jak to za tu dobu jenom roste? Kdepak zlato, nebo extrémně drahé dluhopisy! Bitcoin je ta správná volba bezpečného přístavu v případě další krize!

Pohled na stejný graf, jen v kratším horizontu jednoho týdne ukazuje podstatu bitcoinového gamble. Žádná poklidná cesta se nekoná. Bitcoin a s ním i další digitální měny jsou mimořádně volatilní (kolísavé). To, že v průběhu dvou dní ztratí na své hodnotě více jak dvacet procent, to nemusí být každému úplně po chuti. Obrázek bezpečné investice je okamžitě pryč! Je to jízda na pěkně prudké horské dráze. A ty ne všem vyhovují.

Chce to duši dobrodruha

Chce to hodně dobrodružnou náturu k tomu, aby se člověk rozhodnul, že dlouhodobě vloží své peníze do něčeho, co existuje maximálně pár let, v případě některých kryptoměn i pár týdnů. Dokážu si dobře představit, že uložím své peníze do akciového indexu, nebo do akcií konkrétní společnosti, která na trhu existuje již desítky někdy stovky let. Ale koupit si kryptoměnu, o níž nikdo neví, kdo ji vytvořil, a existuje pět let? Svět prý patří odvážným. Uvidíme…

Základní pravidlo bezpečí

Pro kryptoměny platí snad více než kdekoli jinde v burzovním světě věta mého učitele Larryho Williamse: „Nechtěj vydělat velké peníze, když si nemůžeš dovolit o velké peníze přijít.“ Vložit do kryptoměny jen ty prostředky, které si mohu bez problému dovolit ztratit, je na této horské dráze základním pravidlem bezpečnosti. Snad proto mě docela vyděsilo, když jsem viděl na webu jednoho poskytovatele půjček inzerát, ve kterém žadatel oslovoval lidi, aby se mu složili na investici do bitcoinu…

Autor je investičním analytikem společnosti Broker Trust



Komentářů: 2
  1. Věřím, že se bude na toto téma hodně diskutovat. Já souhlasím, že bitcoin nepatří do ruky každému – a jeho volatilita je jen jedním z důvodů. Hlavní překážku vidím (jako uživatel s osobní zkušeností) v jeho neintuitivnosti. Velmi snadno totiž můžete přijít o své bitcoiny. A opět nemuvím o volatilitě ale o ztrátě soukromého klíče (havárie disku, „vykradení peněženky“, nemožnost vrácení transkace, neexistence uživatelské podpory, problémy při dědictví… ). Kdo není hodně poučeným uživatelem a opravdu fandou, dočká se ztráty BTC – je to jen otázka času.

    Na druhou stranu s autorem nemohu souhlasit například v tom, že BTC nelze věřit, protože neznáme „stvořitele“ a měna existuje pět let. My nemusíme věřit, když můžeme vědět. Zdrojový kód BTC je veřejný. Kdo chce, může se podívat a o algoritmech se přesvědčit na vlastní oči. Osobně považuji právě otevřený kód, obrovské množství zpracovaných transakci a majetku „pod správou“ napak za důkaz spolehlivosti. BTC také není na trhu pět let – síť funguje od roku 2009.

    Udělal jsem zajímavé pozorovnání: znám pár „BTC „geeků“ z české BTC komunity, kteří mají v kryptoměnách téměř všechny své peníze. Ale pozor, nejde o lidi/blázny, kteří se nenachli pro BTC během posleního měsíce pod vlivem exponenciálního růstu. Jde o lidi, kteří se BTC zabývají roky a mají hluboké technické znalosti fungování kryptosvěta. Čím více o tom ví, tím více tomu věří.

  2. Jan Maňák 7 roky

    Koncem 90. let jsem pracoval na dealingu banky Girocredit a kolegům původem z USA volali rodiče z nového kontinentu, jaké akcie si mají koupit, vždy všichni jejich sousedi už jsou zainvestovaní a vydělávají. Víme, jak to tehdy dopadlo. Kdo neví, ať se podívá na graf Amazonu.

    Současná bitcoin-manie mi tuto situaci připomíná. Přitom bitcoin je jen řetězec nul a jedniček, jehož jedinou hodnotou je naše (či vaše) důvěra. že za něj jednou někdo zaplatí ještě více, než já dnes.

    Pokud ji nenafoukli, tak bublinu aspoň v posledních přifoukli novináři, když každý den píšou, kam se bitcoin dostal a tím podporují spekulativní příliv kapitálu a nových investorů, kteří umožní některým nastupujícím hráčům vybírat zisk.

    Uznávám, že konečné množství jednotek měny a pokles efektivity její „těžby“ je geniální tah, který sám o sobě přitahuje pozornost nabídky.

    Zaujal mě rozhovor s Mojmírem Hamplem
    https://www.lupa.cz/clanky/mojmir-hampl-cnb-nas-postoj-ke-kryptomenam-nepomahat-nechranit-neskodit-nevodit-za-ruku/

    Přiznám se, že jsem o tom do toho rozhovoru takto nepřemýšlel, ale kryptoměny mají skutečně mnohem blíž ke komoditám než k měnám. Měna musí být všeobecně přijímaný ekvivalent, musí změt fungovat i jako aktivum i jako pasivum, případně musí být rezervní měnou. Ale jaká je úroková sazba na bitcoin? Nikdo si nedovolí si jí půjčit, protože menší emise dluhopisů v bitcoinu by mohla firmu zabít.

    Můj další argument proti BTC je, že fungoval a funguje jako prostředek odchodu z legálního bankovního systému, jako prostředek praní špinavých peněz a jejich převodů. Investor do bitcoinů musí počítat s tím, že nákupem BTC či jiné kryptoměny možná někomu pomáhá legalizovat výnos z trestné činnosti. Vždyť tento týden psali, že celých 10% BTC v oběhu je kradených. Docela velká šance, že k Vám doputuje právě některý z těch hacknutých. I i kdyby byl zrovná Váš bitcoin čistý, tak je slušná šance, že byl kdysi pořízen s cílem vyprat nějaké běžné peníze. A bublina na BTC je naprosto unikártní příležitost kdysi špinavé peníze vrátit do oběhu jako čisté s mnohonásobným zhodnocením. Možná jsem naivní, tuhle roli se mi plnit nechce.

    Další rizikem investice je skutečnost, že jen malá část BTC se skutečně obchoduje, většinu drží relativně omezený počet hráčů. Kdo nerozumí, v čem je to riziko, tomu připomenu případ Volkswagen v roce 2008, který se krátce stal největší firmou na světě.

    Tam totiž Porsche drželo 94% akcií a když se trhu zdálo, že akcie jsou příliš drahé, začaly německé hedge fondy masivně sázet na pokles tzv. shorty. Jenže tyto HF nevěděly, že proti nim stojí Porsche a takto nakrátko prodané akcie skupovalo, až se na trhu objevil akutní nedostatek akcií VW a jejich cena stoupla mnohonásobně.

    To je samozřejmě klasická manipulace trhu, která je na regulovaných burzách nepřípustná, ale kdo může (rozpoznat a) potrestat takovou manipulaci s BTC?

    Více třeba zde:
    https://www.lidovky.cz/nemecko-prosetri-obchody-s-akciemi-vw-d8i-/noviny.aspx?c=A081031_000067_ln_noviny_sko&klic=228353&mes=081031_0

    Za mě – nevidím v BTC hodnotu, nemohu vyloučit, že nevystoupá na 50 000 nebo 100 000 USD, ale nerozumím mu a nepouštím se do něj. Nechci se stát nástrojem lidí, kteří mají možnost si s tímto trhem pohrát a nechci pomoct realizovat zisk někomu, kdo měl dobrý důvod bitcoin nakupovat už dávno.

    K tvému argumentu martine – souhlasím, že v BTC jedou zejména lidé z IT komunity, kteří mu rozumí. Ale já tvůj argument obrátím – většina z nich nerozumí financím, nerozumí, že většina tradičních tříd aktiv má nějakou fundamentální hodnotu okolo které jejich cena osciluje. Nevím, jestli je to hodné následování, určitě ne, když BTC stál 20 000 USD a já bych do něj nešel ani teď, na 13k, i když se z této úrovně možná zase rychle zotaví. V ideální pozici je ten, kdo rozumí IT, financím a má přehled o velkých flow této „měny“. Ten jediný může vydělávat konzistentně, všichni ostatní jsou jen sázkaři.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account