Největší konference pro finanční poradce přinesla odpovědi na nejpalčivější otázky současné doby. Jak nahradit výpadek příjmů z hypoték? Jak se postavit k investicím? Jak rozlišit podvodné investiční produkty od reálných nabídek?
FINfest Jaro 2022 se uskutečnil v pondělí 16. 5. 2022 v hotelu Clarion v Praze. Finančním poradcům přinesl 29 odborných diskusí a workshopů ve čtyřech sálech. Občas bylo náročné vybrat si z nabitého programu jen jeden ze souběžných bloků, ovšem ani o to, co poradci nestihli navštívit osobně, účastníci konference nepřijdou a mají možnost shlédnout ze záznamu.
Hned v úvodu měli poradci těžkou volbu: Zajít raději na debatu „Inovace ve finančním poradenství“, v níž diskutovali šéfové největších poradenských sítí Petr Borkovec (Partners), Jiří Havrlant (Chytrý Honza), Zdeněk Sluka (Broker Trust), Štefan Tillinger (OK Klient) a Mojmír Urbánek (SAB servis) pod moderací Jiřího Patáka (EMA data), nebo na workshop Petra Jana Křena a Veroniky Vieweghové, jak spojit podnikání a rodinný život ve fungující celek? A nebo zajít na investiční worshop CODYA investiční společnosti „Investiční mix jako cesta ke stabilním výnosům“? Či se podívat na soumrak hypoték a dostupnosti bydlení ve workshopu Libora Vojty Ostatka z Broker Trustu?
- 1000+ finančních profesionálů fyzicky i on-line
- Téměř 100 řečníků
- 30 bodů programu
- Program konference FINfest Jaro 2022
- Kupte si přístup k záznamu konference
Ve vlajkové diskusi „Inovace ve finančním poradenství“ mimo jiné zaznělo, jak nahradit výpadek příjmů z hypoték, jejichž zprostředkování v současné době vysokých úroků i cen nemovitostí vázne. Se zajímavým námětem přišel Mojmír Urbánek: „Vemte si dovolenou.“ Nejdůležitější je podle něj nevyhořet, což je po loňském sprintu těžký úkol, a nejlepší prevencí je odpočinek.
Šéfové poradenských společností se shodli, že výpadek příjmů z hypoték lze nahradit jedině koncentrací na klienta. Řada poradců v hypotečním boomu jen zprostředkovávala úvěry na bydlení, nedělala komplexní poradenství – a pokud se tímto směrem nepřeorientují, budou mít skutečný problém. Pokud ale finanční poradce má ve svém poradenském modelu klienta na prvním místě a „vytěžuje ho“, tedy provádí komplexní finanční poradenství, pak by letošní rok mohl být spíše příležitostí než hrozbou.
Příležitosti jsou zejména v oblasti investic, kterým bylo věnováno celkem třináct bodů programu konference. Vyplývají nejen z kumulace úspor domácností, kdy v době lockdownů nepoklesly příjmy, ale vlivem nemožnosti utrácet klesly výdaje, ale i ze současné inflace, která nutí klienty hledat řešení na ochranu jejich majetku.
Mezi dalšími byla inspirativní debata „Modelová řešení pro milionové portfolio“, v níž rozebirali František Michalovích (ARTS Asset Management), Patrik Novotný (Colosseum) a Petr Šimčák (Amundi Czech Republic) za moderace Jana Zendulky (Moventum) investiční strategie klientů s investičním majetkem nad 1 milion korun. Základem je rozdělení investičního portfolia na třetiny, tvořené akciemi, dluhopisy a nemovitostmi. Samotné zpracování investičního plánu je ale pochopitelně mnohem komplexnější. Jak postupovat přiblížili diskutující.
S tématem investic jsou úzce propojeny podvody, kterých na finančním trhu neubývá. Martin Dočekal (dluhopisový analytik), Jan Langmaier (advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením), Michaela Studnička Skálová (Money Advocate z.s.) a Jan Šimek (SAB servis) pod moderací Petra Zámečníka (EMA data, Poradci-sobě.cz) rozebrali jak minulé podvodné kauzy, na nichž ukázali základní znaky podvodů, tak se dotkli i aktuálně ještě živých projektů vykazujících znaky Ponziho schématu. A v neposlední řadě upozornili na možnou právní odpovědnost poradců zapojených do distribuce podvodných produktů.
Bohatý program konference uzavřel „Souboj hvězdných ekonomů“, v němž Lukáš Kovanda (Trinity Bank), David Navrátil (Česká spořitelna), Dominik Stroukal (Platební instituce Roger) a Petr Zajíc (Amundi Asset Management Czech Republic) pod moderací Martina Viktory (EMA data, Poradci-sobě.cz) rozebrali současnou ekonomickou situaci, investiční výhled i dopad jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky. Dotli se i propadů kryptoměn v čele s bitcoinem a důvodů, které za tím stojí.
Konference FINfest Jaro 2022 sice již skončila, stále je ale možné získat přístup k záznamům všech bodů programu. Vybrané přednášky a diskuse budou též s odstupem času publikovány na odborném komunitním webu Poradci-sobě.cz.
FINfest by nebylo možné uspořádat bez podpory partnerů. Platinovými partnery FINfest Jaro 2022 jsou CODYA investiční společnost, EMA data a Poradci-sobě.cz. Hlavními partnery se pro tuto konferenci staly společnosti Amundi Asset Management, ARTS Asset Management, AVANT investiční společnost, Broker Trust, Creasoft, Cyrrus, Česká spořitelna, eDO Finance, EUCS, FinGo, Chytrý Honza, OK Klient, Langmaier & Co., advokátní a insolvenční kancelář, Money Advocate, Moventum, NN, Progresus, Redside Fund Management, Rentea, SAB servis, Silverline Real Estate, Stavební spořitelna České Spořitelny a Trigea Funds. Akci dále podpořila řada partnerů a mediálních partnerů konference. Za podporu děkujeme.