Život jako riziko 2 aneb Když pojišťovny (ne)plní

Dušan Šídlo a Lukáš Kaplan spojili své síly, znalosti a zkušenosti z oblasti pojištění a vymáhání pojistného plnění. Výsledkem je kniha „Život jako riziko 2 aneb Když pojišťovny (ne)plní“. Co přináší? Rozhodně stojí za přečtení.

Když před 13 lety Dušan Šídlo vydal svou knihu „Život jako riziko aneb Zásady pojišťování životních rizik“, neubránil jsem se tvrzení: „Tuto knihu by si měl povinně přečíst každý začínající pojišťovací zprostředkovatel předtím, než uzavře svou první pojistnou smlouvu.“ U nové knihy Dušana Šídla a Lukáše Kaplana „Život jako riziko 2 aneb Když pojišťovny (ne)plní“ mohu toto tvrzení zkrátit: „Tuto knihu by si měl přečíst každý.“

Oproti první knize došlo k řadě zásadních změn. Došlo k rozšíření záběru i mimo životní pojištění a pojmutí i neživotního pojištění. Autoři též přestali šetřit využitím drobného písma, což spolu s více odlehčeným slohem i v teoretické části činí knihu čtivější a přibližuje ji to široké veřejnosti. A především, kniha obsahuje studnici zkušeností s pojistným plněním a neplněním ze strany pojišťoven. Někdy oprávněných, kdy měl klient špatně nastavenou či nevýhodnou smlouvu, často neoprávněných, kdy by poškozený nedostal odpovídající pojistné plnění bez oborného zásahu.

Kniha je psaná lehkým a čtivým slohem. Přesto se jedná o hutné a v mnoha pasážích depresivní čtení. Zejména příběhy z praxe s nevyplaceným či zkráceným pojistným plněním podbízejí otázku: „Má smysl se vůbec pojišťovat, když pak pojišťovna beztak bude hledat skuliny, proč vám váš nárok neproplatit?“ Autoři si jsou této vyvstávající otázky vědomi. A to moc dobře. Proto se k ní v knize několikrát vrací a apelují na čtenáře, aby na pojištění jako takové nezanevřeli, ale aby se mnohem důkladněji zaobírali výběrem pojistky.

Obě části knihy – teoretická a praktická – se velmi dobře doplňují. V teoretické části jsou kupříkladu uvedeny důvody, proč nestačí číst pouze pojistnou smlouvu, a je nezbytné se kromě všeobecných a speciálních pojistných podmínek zajímat i o nejrůznější oceňovací či amortizační tabulky, definice pojmů, jejichž význam v pojistné smlouvě se může lišit od obecného vnímání. Je také zdůrazněno, že pojistná událost se nejen musí stát, ale musí být též správně nahlášena pojišťovně. V praktické části jsou pak uvedeny příběhy konkrétních (anonymizovaných) klientů, kteří se dostali do křížku s pojišťovnou z nejrůznějších v teoretické části popsaných důvodů.

Praktická část je uvedena slovy: „Upozorňujeme, že následující stránky nebudou mnohokrát zrovna veselé čtení, ale chyby (a bohužel i neštěstí) druhých vám dávají šanci, abyste se podobným situacím vyvarovali. Nakonec vám to může ušetřit nejen čas a nervy, ale také desítky či stovky tisíc korun (a bez přehánění někdy také miliony).“

Pak následuje smršť příběhů popsaných vždy na dvou až třech stránkách. To z čtení dělá návykovou činnost. Po dočtení poučení z jednoho příběhu přichází zvědavost, co se stalo v dalším. A protože nový příběh je opět jen na dvě až tři strany, je obtížné přestat.

Kniha Dušana Šídla a Lukáše Kaplana má i své slabiny. Jednou z nich je vyšší cena. Za 340 číslovaných stránek zaplatíte 690 Kč. Nenechte se ale cenou odradit, v porovnání s kvalitou obsahu je přinejmenším ospravedlnitelná.

Vedlejším účinkem knihy bude zřejmě také více práce. Máte své smlouvy skutečně dobře nastavené? Nemáte v nich skrytého červa, který si pochutná na jablku pojistného plnění místo vás? Po dočtení poslední stránky (a možná ještě dříve) se nejspíš vrhnete na čtení vašich pojistek. A pojišťovny stále šetří papír malou velikostí písma, navíc se rozhodně nejedná o čtivý text.

V knize jsem našel pouze jednu nepřesnost, která ovšem mohla být autory vložena i jako test pozornosti čtenářů (i když to nepředpokládám). Na stránce 330 v příběhu 77 „V práci přišel k úrazu, šikovní právníci mu pomohli zvýšit finanční odškodnění“ se v Popisu případu mimo jiné píše: „Jakub utrpěl mnoho zlomenin a bohužel mu musela být amputována pravá dolní končetina.“ V části Názor klienta o stránku dále ovšem klient uvádí: „Přišel jsem o levou nohu […].

Pokud byste při čtení knihy našli další nesrovnalost, neváhejte se o ni podělit v diskusi.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account