Význam cestovního pojištění doceňuje stále více lidí. Nemalý vliv na zájem o toto relativně jednoduché, leč o to efektivnější zajištění pro případ, že v zahraničí dojde k nějaké zdravotní komplikaci či zranění, má pravděpodobně také možnost pořídit si jej prostřednictvím internetu. Byť se to finančním poradcům příliš zamlouvat nemusí.

{+}

Na některé aspekty, které se týkají cestovního pojištění, se zaměřil průzkum České pojišťovny. Ta, dle svého prohlášení každoročně pojistí zhruba milion lidí, takže jistě může poskytnout relevantní informace.

Z výzkumu vyplynulo, že cestovní pojištění si klienti sjednávají převážně na „výlety“ po Evropě – v 91 % případů (z toho v 9 % na Slovensko). Pouze 9 % kontraktů tedy připadá na cesty do ostatních zemí celého světa. Klienti si dle pojišťovny uvědomují rizika, která je mohou potkat a také nákladnost léčby zejména v zámořských, ale i některých evropských zemích. Proto si 44 % procent z nich vybírá dvojnásobek základního limitu – 3 miliony korun.

„Nejčastěji si do balíčku cestovního pojištění k léčebným výlohám sjednávají připojištění úrazu – ve 45 % – a odpovědnosti za škody – 28 %. Pouze 14 % si pojišťuje zavazadla a 11 % právní ochranu,“ uvedla produktová manažerka cestovního pojištění České pojišťovny Soňa Šmůlová. „Pokud bychom chtěli klienty rozdělit podle účelu cesty – devět z deseti vyjíždí soukromě, hlavně na letní a zimní dovolené. Víc než polovina turistů si sjednává pojištění pouze pro sebe, třetina pak pro sebe a partnera nebo dítě. Smluv, ochraňujících rodinnou dovolenou, v nichž jsou zahrnuty tři až pět osob, je 15 %.“

Od předcházejících parametrů je odvislá i nejběžnější délka cesty – třetina smluv je sjednávána na 3 až 5 dní. Každá osmá smlouva je na týden. Na dobu 12 až 15 dnů se pojišťuje necelých 5 % klientů. Necelé jedno procento si sjednává pojištění na dobu jednoho roku – zejména na nejrůznější stáže či studijní pobyty.

Na závěr komentáře zástupci pojišťovny doplnili také několik zajímavostí:

Z cestovního pojištění uzavřeného přes internet byly ještě před hlavní letní sezónou likvidovány i některé netypické pojistné události. Například „epidemie neštovic“ zasáhla turisty v Řecku, Egyptě a Turecku. Rodiny odcestovaly v klidu na dovolenou a nemoc propukla až na „pláži“. V některých případech zasáhla nejen děti, ale i jejich rodiče. Přestože léčba této „dětské nemoci“ není nikterak náročná a ani nákladná, dokáže zkomplikovat nebo zcela zkazit dovolenou. V případě kontaktu s nemocnými ještě doma je třeba počítat s tím, že choroba může propuknout i za dva až tři týdny a možná raději s odjezdem vyčkat.

Mezi kuriozity patří také kousnutí turisty koněm na Kubě, či poranění, naštěstí ne tak závažné, lodním šroubem na jachtě ve Středozemním moři.

A ještě jedna drobnost na závěr – klienti si letos prostřednictvím webu České pojišťovny mohou sjednat nejenom klasické pojištění léčebných výloh, ale například i pojistit psa, kočku nebo fretku, či v době dovolené opuštěnou domácnost.

A co Vy? Také si cestovní pojištění kupujete na internetu? Nebo preferujete tradiční způsoby? A jaký názor na on-line prodej pojištění máte?



1 komentář
  1. Filip Musil 14 roky

    Já doporučuji nezávislý srovnávač Honzovapojistka.cz Zdá se mi takový nejpřehlednější – jednoduše „user friendly“. Svým klientům doporučuji sjednávat pojištění přes net, je to výhodnější.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account