Uplynulý rok byl ve znamení velkých pohybů na finančně poradenském trhu. Některé společnosti řešily nemalé krize, jiné v tichosti nabíraly finanční poradce a další přeskupovaly své podnikání. A nejsou to vždy hráči stojící v záři reflektorů.
Dlouhodobě se o nábory nováčků starají především strukturální firmy a mezi nimi jednoznačně OVB Allfinanz. Ta v uplynulém roce svou náborovou činnost ještě zintenzivnila, což se promítlo i do celkového počtu nárůstu jejích vázaných zástupců, zejména v oblasti zprostředkování pojištění. Touto oblastí začíná v OVB vzdělávání nováčků.
U pojištění ovšem poradci OVB nezůstávají. Velký nárůst počtu vázaných zástupců tak zaznamenala i oblast zprostředkování investic a poradci se nevyhýbají ani penzijním produktům.
Graf 1: Nárůst počtu vázaných zástupců OVB Allfinanz v roce 2024
Zdroj: Databáze registrovaných subjektů ČNB
Nutno dodat, že vysoký nárůst počtu poradců OVB byl způsoben i skutečností, že na rozdíl od ostatních společností začala „čistit“ databázi od neaktivních vázaných zástupců již v prosinci 2023 a ne až v lednu 2024. Z tohoto důvodu jsou počty v OVB mírně nadhodnocené.
Obdobný počet náboru nováčků jako OVB Allfinanz zejména v oblasti pojištění má dlouhodobě také Generali Česká pojišťovna. Přesto celkový počet jejích pojišťovacích poradců klesl (-79 vázaných zástupců, -1,9 %), neboť její nábory nestačí ani kompenzovat vázané zástupce, kteří ukončili svou činnost.
Zato v oblasti zprostředkování investic Generali Česká pojišťovna extrémně rostla. Zjevně zejména ve 4. čtvrtletí úspěšně motivovala své vázané zástupce k rozšíření odbornosti (+461, +26,2 %).
BEplan rosl navzdory výpovědím pojišťoven
Finančně poradenská společnost BEplan se dostala pod tlak, když jí s okamžitou platností vypověděla smlouvu o spolupráci Kooperativa a s výpovědní lhůtou i Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) a Generali Česká pojišťovna. A když společnost čelí takovéto situaci, bývá to voda na mlýn jejím konkurentům, kteří se ji snaží využít a rozebrat kmen poradců.
V případě BEplanu ovšem k žádným hromadným odchodům poradců nedošlo. Naopak. Své řady rozšířila (v oblasti pojištění) téměř o pětinu a v počtu poradců předstihla do té doby větší Swiss Life Select. A rozšířila počty vázaných zástupců i v dalších oblastech finančního zprostředkování.
Graf 2: Nárůst počtu vázaných zástupců OVB Allfinanz v roce 2024
Zdroj: Databáze registrovaných subjektů ČNB
Partners převedli úvěrové poradce pod Gepard Finance
Nejrychleji rostoucí společností stran počtu vázaných zástupců se v loňském roce stal bezesporu úvěrový specialista Gepard Finance. Pod jeho křídla převedla své úvěrové poradce společnost Partners Financial Services poté, co získala bankovní licenci od České národní banky (ČNB). Přestože se jednalo o dlouho očekávané rozhodnutí, stalo se záminkou zejména pro velké banky, které hrozily ukončením spolupráce v oblasti zprostředkování hypoték a dalších úvěrů jejich nově vznikajícího konkurenta.
Do té doby stabilní Gepard Finance, jehož řady neprořídly ani v „hubených hypotečních letech“ a který ale ani příliš nezískával nové spolupracovníky, díky převodu poradců z Partners rozšířil své řady o 1568 lidí (+484 %).
Ani Gepard Finance se ale nevyhnul nevoli bank. Nakonec se podařilo situaci uklidnit a smlouvu vypověděla pouze Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelna (které ji posléze vypověděly i společnosti BEplan).
Velká rošáda Modré pyramidy
Stavební spořitelny nepotěšilo snížení státního příspěvku ke stavebnímu spoření na polovinu na 5 % z naspořené částky s maximem na 1 000 Kč za rok. To opět vytvořilo příležitost pro náborové jestřáby, kteří spatřili ve vázaných zástupcích stavebních spořitelen snadnou kořist.
Nakonec se ukázalo, že tak snadnou kořistí stavební spořitelny nejsou. Každá se s „výzvou“ popasovala jinak, ale vesměs se pustily do dotačního poradenství.
Modrá pyramida, dceřiná společnost Komerční banky, šla ale ještě dál. Nejprve pustila všechny vázané zástupce do bankovního systému Komerční banky, kde se jim rozšířila působnost i dostupné informace o klientech, aby je následně na Komerční banku převedla. A zdá se, že se jednalo o úspěšný krok, navzdory hlasům o komplikacím s tvorbou nového jádrového bankovního systému a převodu klientů do „nové banky“. Minimálně podle skutečnosti, že se jedná o jedinou stavební spořitelnu, která počty svých vázaných zástupců pro svou stěžejní oblast působení (zprostředkování úvěrů) navýšila.
Graf 3: Nárůst počtu vázaných zástupců Modré pyramidy/Komerční banky v roce 2024
Zdroj: Databáze registrovaných subjektů ČNB
Mezi stavebními spořitelnami vynikla ještě MONETA Stavební Spořitelna, ovšem v opačném duchu. V průběhu prosince 2024 všechny své vázané zástupce (jak pro oblast úvěrů, tak pojištění, kde působila) z databází ČNB odhlásila. Tito poradci se (zatím?) neobjevily v jiné společnosti a na dotaz redakce Moneta do uzávěrky tohoto článku neodpověděla. Je možné, že jsou poradci převáděni pod jinou entitu v rámci bankovní skupiny, nebo přešli na zaměstnanecký poměr.
Renomia převedla retailové poradce na Finvox
Renomia je především pojišťovací makléř. V průběhu času se ale začala věnovat i retailovému finančnímu poradenství, které je hodně navázané na spolupracující firmy z hlavního byznysu. Nejedná se přitom pouze o nastavení finančních zaměstnaneckých benefitů s příspěvkem zaměstnavatele, ale také o další finanční poradenství (nejen) pro jejich zaměstnance.
V loňském roce provedla Renomia konsolidaci svého podnikání a retailové finanční vyčlenila do jedné ze svých dceřiných společností (Finvox; v oblasti pojištění +137 lidí, +334,1 %), kam převedla i poradce z dalších dceřiných společností. Ani tato změna nebyla nepovšimnuta náborovými jestřáby, ovšem i v tomto případě bez valného úspěchu. A Finvox má ambiciózní plány i do dalších let.
OK Klient v koutku stál…
Trochu stranou pozornosti se veze na masivní růstové vlně OK Klient, který posílil řádově o čtvrtinu. V rámci sledování přechodů poradců vynikl pouze ve dvou měsících (červenec a srpen), kdy k němu oficiálně přešlo celkem 37 lidí z BEplanu (to byl největší odliv z této společnosti v letošním roce). To ale zdaleka nevysvětluje jeho masivní nárůst počtu vázaných zástupců.
Graf 4: Nárůst počtu vázaných zástupců OK Klient v roce 2024
Zdroj: Databáze registrovaných subjektů ČNB
Závěrem
Finanční poradenství, a zejména investiční poradenství, čelí aktuálně další „výzvě“. Česká národní banka v loňském roce vydala stanovisko „K pravidlům odměňování vázaných zástupců investičních zprostředkovatelů“. Podle něj by měli mít i vázaní zástupci v podnikatelském poměru dostatečně velkou fixní část příjmu, která nebude záviset na objemu produkce. První reakce ze strany compliance byly optimistické – i ve stanovisku ČNB uvádí, že je třeba brát v úvahu speciální postavení podnikatelů.
Jenže… první závěry z kontrol dohledu ČNB napovídají, že to tak snadné nebude. Naopak bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v roce 2025.