O Češích se říká, že místo k psychoterapeutům chodí do hospody na pivo. Podle výsledků ankety DIRECT Pojišťovny to však vypadá, že Češi do hospody spíše jezdí, než chodí. Hned 4 z 10 dotázaných totiž uvádí, že do hospody jezdí autem a každý čtvrtý se přiznal, že někdy po požití alkoholu řídil automobil.

Souhlasíte s absolutním zákazem alkoholu za volatem?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Téměř polovina řidičů jezdí do hospody autem

Počet nehod způsobených podnapilými řidiči se přitom každým rokem zvyšuje. Podle statistik Ministerstva dopravy bylo za loňský rok při nehodách s alkoholem usmrceno 123 osob. To je o 43 osob více než v roce 2008 a o 87 více než v roce 2007.

Alkohol za volantem je na českých silnicích bohužel velmi častým nešvarem, což dokazují nejen statistiky Ministerstva dopravy, ale i výsledky ankety DIRECT Pojišťovny. Celkem 26 % dotázaných se přiznalo, že někdy řídilo automobil s alkoholem v krvi a 43 % dotázaných pak uvedlo, že minimálně občas jezdí do hospody autem,“ říká Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí DIRECT Pojišťovny.

Podle statistik Ministerstva dopravy měli opilí řidiči v loňském roce na svědomí každého sedmého usmrceného na tuzemských silnicích, zatímco v roce 2008 se jednalo o každého dvanáctého. Nejrizikovější skupinou řidičů jsou lidé do 25 let, kteří zaviní téměř čtvrtinu nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Tolerovat alkohol v krvi řidičů?

Současné české zákony mluví jasně. Pokud řídíte, nesmíte mít v těle vůbec žádný alkohol. Alkohol v krvi řidičů netolerují v Evropě také například v Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku či Rumunsku. Ve většině zemí západní Evropy je pak tolerováno 0,5 promile, na britských ostrovech dokonce 0,8 promile a například na Kypru mohu mít řidiči v krvi i 0,9 promile alkoholu.

Řidiči: s alkoholem by se řídit nemělo

Anketa ukázala, že Češi jsou v této oblasti konzervativnější než řidiči v západoevropských zemích. Většina respondentů je totiž proti zavedení tolerance určitého množství alkoholu v krvi řidičů. „Dvě třetiny dotázaných uvedly, že by nemělo být v rámci řízení dopravních vozidel tolerováno minimální množství alkoholu v krvi,“ dodává Tomáš Zavoral.

Sankce jsou tvrdé

Je-li řidiči zjištěna hodnota alkoholu v krvi do jednoho promile, hrozí mu pokuta od 10 000 do 25 000 korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Dále jsou při hodnotě do 0,3 promile připsány na řidičovo konto tři body, nad 0,3 promile pak bodů šest. Řidiči často usedají za volant v podnapilém stavu, přestože mají o těchto trestech velmi dobrý přehled.
Z ankety vyplývá, že většina respondentů si je plně vědoma faktu, že pokud v Čechách řídí s alkoholem v krvi, hrozí jim odebrání 3 až 6 bodů, pokuta a případný zákaz řízení,“ říká Tomáš Zavoral.

Absolutní zákaz alkoholu má své kritiky

Kritici absolutního zákazu alkoholu říkají, že na výkon řízení má vliv celá řada dalších faktorů, nejen snadno měřitelný alkohol. Například věk, zdravotní stav, únava… Ty ovšem Policie nesleduje. Absolutní zákaz alkoholu za volantem je v Evropě spíše výjimečný a vytváří podle kritiků ve spojení s vysokými sankcemi korupční prostředí. Pokud si dá řidič sklenku vína například ve vinárně v Dolním Rakousku u hranic s ČR, je vše v pořádku. Ale jen do okamžiku, než řidič přejede hraniční čáru. V ČR je alkohol za volantem „smrtelný hřích“. Statistiky nehod „pod vlivem alkoholu“ navíc nejsou údajně průkazné, protože jen konstatují, že řidič před jízdou pil. Neříkají ale vůbec nic o tom, zda alkohol řidiče ovlivnil a zda alkohol byl příčinou nehody.

Výsledky ankety DIRECT Pojišťovny

(duben 2010, 400 dotazovaných řidičů v ulicích Prahy)

Zdroj: tisková zpráva Pojišťovny DIRECT



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account