Podle průzkumu společnosti Home Credit jedna třetina dotázaných nedokáže měsíčně šetřit. Navíc, výrazně poklesl počet lidí, kteří dříve dokázali šetřit vyšší částky, a roste počet lidí, kteří ušetří jen v řádech stokorun. Zpomalení ekonomiky se tak projevuje i na domácnostech.

Průzkum realizovaný v únoru tohoto roku zjišťoval, zda lidé dokážou měsíčně ze svého rodinného rozpočtu něco ušetřit. Třetina dotázaných přitom neušetří ani korunu. I když je to nepatrně méně než v minulém roce, stále jde o vysoké číslo. „Lidé bez úspor a s napjatým rozpočtem jsou rizikovou skupinou, protože při jakémkoli výpadku příjmů nedokážou hradit běžné výdaje, jako nájemné nebo inkaso,“ říká analytik Home Credit Michal Kozuba dodává, že příjmy této skupiny stačí pouze na pokrytí základních životních potřeb. „Každoroční dovolená u moře nebo nákladnější koníčky jsou pro tyto lidi nedosažitelným luxusem,“ vysvětluje Kozub.

Oproti loňskému roku výrazně vzrostl počet lidí, kteří uspoří měsíčně do 2 500 korun. Nárůst způsobil přesun z vyšších kategorií, kde lidé spořili ještě více. Zatímco loni dokázalo nad dva a půl tisíc spořit 28 % dotázaných, letos už je to jen 20 %. Medián úspor je podle průzkumu 500 Kč. Na rozpočtech domácností se tak podepisují rostoucí ceny nutných výdajů domácností. Inflace v únoru vzrostla na 3,7 % a pokud lidé používají např. plyn k vaření nebo topení, zaplatí za něj ročně až o čtvrtinu více.

Ještě horší situace je na Slovensku. Tam měsíčně neušetří ani euro celých 42 % dotázaných. „I když se podle ekonomických čísel Slovensku daří lépe, na reálnou situaci domácností to nemá vliv,“ uzavírá Kozub. Důvody jsou stejné jako v Česku – nominální růst mezd stírá inflace, která dosahovala v listopadu na Slovensku 4,6 %. Průzkum realizovala společnost Home Credit a.s. v Česku a Home Credit Slovakia a.s. na Slovensku s celkovým počtem 468 a 494 dotázaných.

 

 



Komentářů: 10
  1. Jaroslav Pohl 12 roky

    Nevím nevím, ale když jdu odpoledne a večer městem, tak hospody, kavárny, kina…jsou narvaný. Netvrdím, že by lidi měli sedět doma a nikam nechodit. Každopádně to o něčem vypovídá…takže úspory by se našly:-)

  2. Finanční analytici a poradci by si měli ovšem uvědomit, že i zvelebování vlastních nemovitostí (bytu, domu, zahrádky …) je svým způsobem také spoření. Stejně jako u podnikatele/řemeslníka investice do provozovny/dílny. Nejedná se sice o rychle likvidní a flexibilní investici, ale investice to je.

    Samozřejmě určitý finanční „polštář“ je více než na místě. Už jsem se setkal s finančními plány, které na okamžitou rezervu vůbec nepamatovaly a klient spořil rovnou a pouze do fondů, nebo hůře IŽP. Potom chápu, že člověku na tvorbu okamžité finanční rezervy moc prostředků nezbývá.

    A v neposlední řadě musím dát za pravda panu Pohlovi. Odpustit si jednu krabičku cigaret za týden, do hospody zajít jen v pátek nebo v sobotu a hnedle je pár set korun doma ;)

  3. Pane Šplechto. Považuji za velký risk brát vlastní nemovitost k bydlení jako investici. Řekl bych, že je to podobné jako s autem, jen to není tak jednoznačně vidět (jedná se spíš o spotřebu). Pořád do toho musíte cpát peníze, a stejně i taková nemovitost má svou životnost, cca 100 let v průměru.

    Jinak už bych se na to díval v případě pronajímání té nemovitosti.

    • Dobrý den pane Petržilko,

      je to hodně diskutabilní problematiky. Je možné, že můj pohled je zkreslený prostředím, ve kterém žiji. V prosinci 2010 jsem koupil byt 3+1 o výměře 70m2 za 470.000,- Kč. Hypotéka včetně fondu oprav a záloh mi vyjde na stejnou výši, jako nájem ve srovnatelném bytě.

      Vlastní nemovitost považuji za investici a majetek. Velice živě si dovedu představit tu situaci, že člověk v důchodovém věku (nebo až se mu rozutečou děti z domu) prodá zbytečně velikou nemovitost (popřípadě ji začne pronajímat) a pořídí si menší byt. V tu chvíli by mu měl s největší pravděpodobností zůstat nemalý peníz v kapse.

      K vozidlu bych nemovitost tolik nepřipodobňoval. Životnost auta je mnohem kratší. Vyjma limitovaných edicí aut jsem ještě neviděl jediný kus, který by rostl na ceně, což se ovšem o nemovitostech říct dá.

      • Naopak, připodobňujte to k tomu autu (jistě, že to není doslova to stejné) u auta je kratší životnost u domu delší. Zase bych to tak nepřeháněl s rostoucí cenou nemovitostí. Cena nemovitostí klesá i když to není tak rychle vidět jako u auta… No a nedej bože, abyste na ten dům tzv. nesáhl, tím se ta životnost zase zkracuje.

  4. Viktor Dlouhý 12 roky

    Nesouhlasím s tím ohledně nemovitostí, nemovitost nepovažuji za aktivum, něco si o tom přečtěte. A že cena nemovitostí nějakou dobu rostla? Jen se nafukovala bublina, která může pěkně splasknout.
    Co se týče šetření Čechů, na rezervy samozřejmě je, ale je malá vůle k jejich tvoření, např. to zmiňované kouření, k tomu přidám např. zbytečné jízdy autem, časté nákupy nové elektroniky… Já osobně doporučuji odkládat si 10% z příjmu už od počátku výdělečné činnosti, člověk se s tím naučí žít a do budoucna jako když to najde, nebude potřebovat si tolik půjčovat, tolik se pojišťovat a pod. Jen mít tu vůli na ty peníze nesáhnout, lákadel je spousta a reklama agresivní. Utrácet je strašně snadné a odolat pokušení mnohem těší, ale někteří lidé mají rádi takové výzvy.

  5. Jan Maňák 12 roky

    Pánové, opomínáte náklady na bydlení, které jsou v případě vlastnického bydlení výrazně nižší, než v případě nájemního, zejména po uhrazení hypotéky potřebné k pořízení nemovitosti. To je hlavní důvod, proč stát zatím ještě podporuje vlastnické bydlení přes odečitatelné úroky z úvěrů na financování vlastního bydlení.

    I když je těžké odhadnout, jestli to bude platit i v době důchodu každého vašeho jednotlivého klienta, přecijen míra jistoty u čerstvého důchodce s vlastním bytem / domem bude podstatně vyšší než u jeho kolegy závislého na vrtkavosti trhu nájemním bydlením. Při současném starobním důchodu na úrovni 40% průměrné mzdy může splácení nájemného prakticky vymazat celý důchod z prvního pilíře!!! To je ostatně dnešní situace – nájem 2+kk a provozní poplatky se hrubým odhadem blíží průměrnému důchodu v ČR.

    Negativem vlastní nemovitosti jsou majetkové daně, v tuto chvíli zanedbatelné, ale při současném stavu veřejných financí velmi pravděpodobná záplata. Každý dobře evidovaný majetek se bude hodit a OECD nám už léta doporučuje zvýšit daň z nemo někam k 1% tržní hodnoty. Jenže v případě nájmu daň zaplatíte také nepřímo, ve zvýšeném nájmu. Takže tudy také cesta nevede.

    JInak považuji Vaše argumenty za relevantní u 2. a dalších nemovitostí, zejména demografické trendy svědčí, že by nemovitostí za pár desítek let nemusel být nedostatek, ale mít zajištěné vlastní bydlení považuji za základní kámen řešení důchodové situace, nikoliv za spekulaci na vývoj cen nemovistostí.

  6. Viktor Dlouhý 12 roky

    Proto podporuji bydlení mladých s prarodiči, výhodou je že mladí nejsou otroci banky (nemají hypotéku) a o starší generaci je postaráno.

  7. Jan Maňák 12 roky

    :) Finančně i společensky to může dávat smysl, ale zkusil jste si to?

    Má to i další implikace – do určité míry to omezuje mobilitu pracovní síly, která je u nás už tak nízká. Pokud se Vy i Vaše žena narodíte v Horní dolní, budete odkázán na pracovní příležitosti tamtéž.

    V každém případě máte u mě bod za originalitu i etický přístup :)))

  8. Viktor Dlouhý 12 roky

    Ano tu mobilitu to sice omezuje, ale pokud bydlím v Horní dolní, mé náklady na bydlení jsou nižší než když bydlím v Praze či blízkém okolí. Tu zkušennost mám už za sebou.
    Zatím jsem takové bydlení sice nezkusil, ale připravuji se na to, mám zkušennosti pouze od klientů a známých.
    S ohledem na možný budoucí vývoj situace u nás i ve světě to vidím jako krok správným směrem.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account