­­­

Svět nebankovních úvěrů je opravdu spektakulární. Nabídka rychlých, ale dražších peněz je široká a vyznat se v ní není vždy jednoduché. S jakými výzvami se tento sektor setkává, jak vypadá průměrný podnikatelský úvěr, co znamená termín zajímavé provize? To vše se dozvíte v rozhovoru s Jiřím Berendou, manažerem distribuční sítě společnosti Acema.

Jiří Berenda

V bankovnictví se pohybuje více než 15 let. Konkrétně v segmentech retail a small business (SME), po většinu praxe ve finanční sféře se věnoval řízení spolupráce s externí / mimobankovní distribuční sítí, především v oblasti (zprostředkování) úvěrů – hypotéční úvěry.

Dále měl mj. na starosti pilot projektu financování menších developerských projektů a podílel se také na projektu fúze Živnostenské banky a HVB, vedl pracovní skupiny  Mortgage Quick Wins.

Jiří je aktivní sportovec, největší zálibou je hudba, kterou i aktivně provozuje – především rock a blues, jak sám říká „má více kytar než umí akordů…“

Vaše společnost reprezentuje nebankovní úvěrový sektor. Jak tento trh vypadá?

Trh s nebankovními úvěry má poměrně široký záběr od mikropůjček přes nezajištěné úvěry až po úvěry zajištěné nemovitostí či úvěry pro podnikatele. Navíc v něm donedávna působilo několik desítek tisíc subjektů různé velikosti a tak byl tento trh velmi nepřehledný i díky absenci rozumné míry regulace. Naše společnost poskytuje pouze úvěry zajištěné a specializujeme se v převážné míře na podnikatelský segment, financování nemovitostí na investice apod.

Obecně platí, že nebankovní trh určitě nechce konkurovat bankám, ale představuje alternativu. Se zpřísňující se regulací přibývá kvalitních a bonitních klientů, které banky díky nově platné legislativě nesmí financovat a pro tyto klienty začne být nebankovní sektor jedinou volbou. Důvody odmítnutí jsou různé, ať už je to neuchopitelnost příjmů klienta, krátká ekonomická historie, bagatelní záznamy v registrech, podnikání v oborech, které banky považují za rizikové. Toto je například klientela, která se velmi často obrací na nebankovní poskytovatele.

Další velmi kvalitní a bonitní klientelu přináší externí síť – poradci. Využívají hodně například produkty nebankovních společností, umožňující jejich klientům překlenout období, než dojde k výmazům z registrů, budou mít požadovanou délku a kvalitu ekonomiky firmy nebo se jejich finance dostanou do kondice akceptovatelné bankami. My jsme schopni jim nabídnout rychlé řešení za velmi rozumných podmínek a za přijatelnou cenu. Následně pak mohou klientům zajistit standardní financování v bankách.

S jakými problémy se nyní úvěrový trh potýká?

V posledním období je nejsilnějším faktorem neustále se zpřísňující regulace. Tento trh bezesporu regulaci potřebuje, ale měla by nastolit oboustranně vyvážený vztah. S posledním zákonem o spotřebitelském úvěru, se bohužel zákonodárcům podařilo zároveň s vaničkou vylít i dítě. Podstatná část populace se tak stala neúvěrovatelnou. Opět lze polemizovat o tom, u jaké části je to oprávněné a kolika lidem to pouze vezme příležitost dostat „druhou šanci“…

K novému zákonu není žádná prováděcí vyhláška, ani zatím neexistuje judikatura, což na úvěrovém trhu nastoluje období velké nejistoty. Je to velmi podobné stavu z roku 2013, kdy vešel v účinnost nový občanský zákoník. Není se tedy čemu divit, že téměř všichni poskytovatelé úvěrů vycházejí z toho nejhoršího možného scénáře a podle něj nastavují kritéria pro schválení úvěru a následně i parametry úvěrů. Co lze s jistotou říct již nyní je, že nové regulace určitě v čase zdraží cenu peněz, tento trend už můžeme pozorovat teď.

Poskytujete nebankovní úvěry. Jak vypadá váš průměrný úvěr a na koho cílíte?

„Průměrná výše našeho úvěru za loňský rok činila 730 tisíc korun, za první čtvrtletí tohoto roku je to již jeden milion.“

Průměrná výše našeho úvěru za loňský rok činila 730 tisíc korun, za první čtvrtletí tohoto roku je to již jeden milion. Cílíme na jiný segment než například poskytovatelé mikropůjček či hotovostních, nezajištěných úvěrů. Proto naše úvěry začínají na částce 100 tisíc a jsme schopni poskytnout financování ve výši milionů až desítek milionů pro podnikatelské subjekty. Z čehož vyplývá, že cílíme především na bonitnější klientelu a na podnikatelský segment, včetně začínajících podnikatelů a startupů, jejichž podpora je u nás zatím mizivá. Konkurovat chceme především rychlostí vyřízení žádostí, jednoduchými procesy a minimální náročností na administrativu.

Jaké mají tito klienti problémy? Proč se obrací na Vás a ne na banku?

„Klienti nejčastěji narážejí na neuchopitelnost příjmů, případně jejich strukturu, krátkou nebo žádnou ekonomickou historii nebo podnikají v oboru, kde je ze strany bank velmi nízký nebo nulový apetit k financování“

Opět je to velmi široké téma, již jsme se ho dotkli v předchozích otázkách. Ve zkratce, klienti nejčastěji narážejí na neuchopitelnost příjmů, případně jejich strukturu, krátkou nebo žádnou ekonomickou historii nebo podnikají v oboru, kde je ze strany bank velmi nízký nebo nulový apetit k financování. Vzrostla i citlivost bank na velmi bagatelní záznamy v různých registrech.

V neposlední řadě nám nahrává regulace, kdy se bankám přikazuje, jaké LTV smí poskytovat, jak má posuzovat příjmy atd.

Na nás se obracejí klienti nejvíce z výše uvedených důvodů, ale často i proto, že je pro ně nejvyšší prioritou rychlost vyřízení, respektive rychlé vyřešení problému.

Co to znamená „rychlé vyřešení problému“?

Mohu zde uvést příklad z doby minulé, který hovoří za vše. V pátek odpoledne přišel podnikatel s požadavkem na úvěr k vyplacení svých závazků do zahraničí ve výši 100 tisíc euro. Nutno poznamenat, že obrovský kus práce odvedl externí partner, který tohoto klienta přivedl a měl již připravené veškeré potřebné podklady k vyřízení úvěru a taktéž kompletní informace k nemovitosti, která byla nabídnuta jako zajištění. Přes víkend jsme pak byli schopni provést odhad nemovitosti, následně v pondělí schválit úvěr včetně podmínek, v úterý s klientem smlouvu podepsat a ve středu byli peníze odeslány. Samozřejmě takovéto VIP služby mají svoji cenu, ale v obdobných případech klade klient opravdu priority na úroveň servisu a hlavně rychlost.

Dotkl jste se tématu zajištění. Jaké vlastně vyžadujete?

Jak jsem již uvedl, poskytujeme pouze úvěry zajištěné. Převážnou část našeho portfolia tvoří úvěry zajištěné nemovitým majetkem. Je možné ručit rezidenční, rekreační či komerční nemovitostí a také stavebními pozemky. V individuálních případech lze úvěr zajistit i nestandardní zástavou například pozemky, které nejsou stavební či rozestavěnou stavbou.

V případě, že podnikatel nedisponuje nemovitostí, je u nás možné zajistit úvěr věcí movitou. Mezi vhodné zástavy patří dopravní technika, stavební stroje a výrobní zařízení, v portfoliu máme i několik úvěrů zajištěných technologií malého pivovaru. Škála možného zajištění úvěru je samozřejmě široká, ale nevztahuje se na umělecká díla, investiční diamanty, zlato a podobně.

Konec 1. části rozhovoru. V druhé části rozhovoru se budu ptát na následující:

  • Půjčuje se tzv. „každému“?
  • Proč by s Vámi měli poradci spolupracovat?
  • Jak spolupráce vypadá?
  • Co klient? V čem jste pro něj zajímaví?
  • Problematika extra poplatků od zprostředkovatele
  • Vzkaz do poradenské komunity

 

 

 



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account