Letošní rok nesvědčí hypotékám. Na počtu hypotečních poradců se to ale zatím neprojevilo. Naopak. Jejich počet stoupá. Nedaří se ale zdaleka všem společnostem. Ztrácejí nejvíce stavební spořitelny.
Zatímco loňský rok byl dalece nejúspěšnější a mohutně překonal předloňský, který byl do té doby rekordním, v letošním roce je hypoteční trh v útlumu. Podle dat České bankovní asociace (ČBA) v posledních měsících došlo k meziročnímu propadu objemu a počtu sjednaných hypoték o 80 %. Na celkovém počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování hypoték se to ale (zatím?) neprojevilo.
Důvod je jednoduchý. Přestože poradci mohli opustit obor, neruší své licence. K tomu dojde pravděpodobně na přelomu roku, kdy budou (či nebudou) prodlužovat své oprávnění k distribuci úvěrových produktů. Odchody svých kolegů ovšem již dnes vidí sami finanční poradci. Zatím se ale i tak jedná především o jednotlivce.
Graf 1: Vidíte ve vašem okolí, že by lidé obor finančního poradenství opouštěli kvůli propadu hypotečního trhu?
Poznámka: Průzkum proběhl na 103 respondentech z řad finančních poradců od 31. 10. do 25. 11. 2022
Zdroj: EMA data
Hypoteční poradci ovšem nezůstávají všude. Za prvních deset měsíců tohoto roku zredukovaly (ne zcela překvapivě) své stavy poradců především stavební spořitelny (-14,7 %) a hypoteční specialisté (-13 %). Naopak se dařilo nabírat broker poolům (+8,8 %) a strukturálním společnostem (+6,6 %).
Graf 2: Celková změna počtu vázaných zástupců pro oblast úvěrů mezi 31. 12. 2021 a 31. 10. 2022
Zdroj: EMA data
„Ztráta“ vázaných zástupců hypotečních specialistů je přitom především formálního rázu. Gepard Finance (+2, +0,5 %) i Golem Finance (+1, +0,7 %) stagnovaly a o ztrátu se postarala především společnost FitBrokers (-107, -100 %), která byla koupena broker poolem FinGo (+162, +67,6 %), čímž se její poradci „přesunuli“ do jiné kategorie. Z hypotečních specialistů tak de facto ztrácely jen M&M Finance (-40, -8,7 %).
K poklesu počtu vázaných zástupců tak došlo především u stavebních spořitelen. Oblast vlastní distribuce již v loňském roce opustila Stavební spořitelna České spořitelny, která své poradce převedla do Kapitolu. Ze zbývajících stavebních spořitelen nejrychleji ztrácela Modrá pyramida (-184, -25,4 %), která svým lidem nabídla možnost přechodu do Bidli (+152, +3 800 %). Rychlé tempo úbytku poradců z interní sítě zaznamenává i MONETA stavební spořitelna (-37, -18,6 %) a ČSOB Stavební spořitelna (-203, -13,4 %).
Graf 3: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast úvěrů ve stavebních spořitelnách mezi 31. 12. 2021 a 31. 10. 2022
Zdroj: EMA data
Mezi broker pooly a strukturálními společnostmi se nedařilo všem firmám. Jako jediný pool skončil s úbytkem vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrů Chytrý Honza (-14, -3,5 %). Z velkých strukturálních společností se nejméně dařilo OVB Allfinanz (-54, -3,4 %) a se ztrátou skončilo i SMS Finance (-7, -1,8 %).
Graf 4 a 5: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast úvěrů v broker poolech a velkých strukturálních společnostech mezi 31. 12. 2021 a 31. 10. 2022
Zdroj: EMA data
Co drží hypoteční zprostředkovatele?
Je několik důvodů, proč vázaní zástupci pro oblast zprostředkování úvěrů neubývají ani mezi hypotečními specialisty. Tím prvním je, že nemají důvod rušit licenci před koncem roku ani v případě, že v oboru již nepůsobí. Druhým je, že se řada hypotečních specialistů přeorientovává na distribuci jiných finančních produktů.
Tip: Tržní sentiment poradců klesá… čím nahradí hypotéky?