hypotéka - hypoteční trh
Zdroj: Pixabay.com

Epidemie koronaviru jednoznačně ukázala, jak problematické může být omezení výše hypoték vzhledem k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) na 80 %, respektive 90 % (přičemž jen 15 % celkového objemu úvěrů banky může být v rozmezí od 80 do 90 % LTV). V roce 2017 právě takové nařízení vydala Česká národní banka.

Centrální bankéři svým rozhodnutím razantně zasáhli do rozpočtů jednotlivců a rodin a donutili je vydat se ze svých úspor. Ceny nemovitostí se v posledních několika letech téměř zdvojnásobily. Za těchto okolností řada hypotékářů na úvěr jen s obtížemi dosáhne a nemá vytvořené potřebné finanční rezervy.

Přitom člověk, který se zadluží na významnou část svého aktivního života, se bez úspor neobejde – a to ani nemusí v republice vypuknout epidemie. Zkrátka je potřeba mít v záloze hotovost, kterou by využil v případě potřeby na pokrytí životních nákladů a splátek hypotéky.

„Omezení LTV na 80 % respektive pro část obchodů na 90 % a omezování maximální splatnosti hypotéky jdou proti těmto pravidlům. Přísnost tohoto druhu může znamenat i to, že klienta odhodlaného nemovitost koupit natlačí až nadoraz,“ souhlasí David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance. „Při prvních problémech typu nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod a podobně nemá klient žádný manévrovací prostor a může končit mezi těmi, kteří své závazky nezvládají plnit.“

Na druhou stranu je pravdou, že úkolem centrální banky není řešit bytovou politiku. ČNB nemá za úkol vytvářet pro klienty komfortní podmínky pro získávání úvěrů na bytové účely, jejím úkolem je zajišťovat stabilitu bankovního systému.

„Pokud centrální banka dospěje k názoru, že trh vykazuje zárodek budoucího přehřátí a že banky na trhu taženém poptávkou půjčují příliš velkou část zástavní hodnoty, která je založena na příliš vysokých cenách nemovitostí, má právo a povinnost takový trh zregulovat. Z tohoto pohledu to není Česká národní banka, komu je třeba vytýkat selhání,“ podotýká David Eim a dodává: „Myslím, že výtky mají být směřovány především k byrokratickému systému, který nás v oblasti pružnosti schvalování nové výstavby řadí na velmi špatnou pozici nejen v kontextu vyspělých zemí, ale i v kontextu celosvětovém. Na trhu, kde není uspokojena poptávka, ceny prostě rostou, a to se všemi důsledky, které nyní vidíme.“

S tím souhlasí také Linda Fejtková z Aliance finančních poradců. Jak upozorňuje, „nyní je jisté, že díky poptávkovému šoku se ochladí i hledání nových nemovitostí, a proto nebude třeba tak výrazné regulace ze strany ČNB, naopak bude třeba vstřícnosti. Pro ochlazení trhu navíc hraje to, že nastane pravděpodobně výrazný úbytek pronájmů i cestování přes Airbnb, tedy neškodilo by, kdyby trh s nemovitostmi chytil druhý dech.“



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account