Realitní agent

Průměrná cena bytů v červnu mírně klesla z 4,36 na 4,35 mil. Kč, jak vyplývá z aktuálních dat realitního portálu RealityČechy.cz. V meziročním srovnání však rozdíl cen činí 720 000 Kč, což v procentech znamená nárůst o téměř 16 procent. Loni v červnu totiž průměrná nabídková cena činila 3,63 mil. Kč.

Průměrná nabídková cena bytů

Růst cen nemovitostí má negativní dopad na dostupnost vlastního bydlení. Do konce loňského roku růst cen bytů pomáhal alespoň částečně kompenzovat pokles úrokových sazeb hypoték. Tento faktor se však vyčerpal, sazby v loňském listopadu dosedly na dno (1,97 %) a od té doby postupně rostou. Průměrná nabídková sazba hypoték do 70 % LTV byla v červnu na 2,42 %.

Indexy dostupnosti bydlení jsou na historickém maximu

Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velkou část čistého příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky na pořízení bytu o průměrné aktuální ceně (4,35 mil. Kč) vzrostl z květnových 53,2 na 53,4 %.

Index dostupnosti bydlení - červen 2021Index dostupnosti bydlení v červnu dál posunul své historické maximum. Míra dostupnosti bydlení je tedy nejhorší za posledních 12 let, co vývoj dostupnosti bydlení sledujeme. Z pohledu českých domácností se situace nevyvíjí dobře. Rostou ceny bytů a zdražují i hypotéky.

„Situace pro mladé rodiny pořizující si vlastní bydlení není bohužel jednoduchá. Ani v příštím roce to na změnu a na to, že by došlo k nějaké zásadní cenové korekci, nevidíme. Nízké úrokové sazby na jedné straně sice znamenají stále ještě levné hypotéky, na druhé straně jsou jednou z hlavních příčin růstu cen nemovitostí. S růstem sazeb by však příští rok mohlo dojít k určitému zpomalení tempa růstu cen,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

O něco optimističtější pohled nabízí detailnější statistiky dostupnosti bydlení z perspektivy jednotlivých krajů, protože celorepublikové statistiky do jisté míry vychyluje Praha, kde jsou ceny bytů výrazně nad celorepublikovým průměrem. V regionech, kde jsou ceny nižší, jsou logicky nižší i hodnoty indexu dostupnosti bydlení. Ale i tak zde indexy meziročně výrazně narostly a sahají ve většině případů vysoko nad 35 %, což je dlouhodobě vnímáno jako příznivá úroveň dostupnosti bydlení.

Index dostupnosti bydlení - červen 2021 - krajeZdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account