„Co myslíš, do čeho mám teď investovat,“ ptají se mě často moji známí. A není to věru jednoduchá odpověď. Perspektivy jsou totiž vždy povětšinou nejasné. Akciové žně se možná blíží ke svému konci a dluhopisy nemají kam růst. Takže? Babo raď! Shrňme si, jak si aktuálně stojíme.

pech

Ing. Václav Pech, Ph.D.

investiční analytik společnosti Broker Trust. Pravidelné komentáře autora najdete na http://blog.brokertrust.cz/

Akcie se vrátí k normálu

Z pohledu posledních pěti let jsou výnosy akciového trhu nadprůměrné. Průměrný roční výnos indexu SP500 se pohybuje nad dvaceti procenty. Při pohledu na průměrné historické výnosy je zřejmé, že se s delším horizontem pravděpodobně opět přiblížíme k průměru ležícímu mnohem níže. Akciové žně se tedy možná blíží ke svému konci. Neříkám, že to bude zítra a neříkám, že to bude příští rok. Ale přijde to. Na to vemte jed.

Dluhopisy nemají kam růst

Jak je to s dluhopisy? Úrokové sazby se díky finanční krizi jak v Evropě, tak v USA prakticky přiblížily nule. Pokles úrokových sazeb je pozitivním jevem také pro dluhopisy.  Velká část růstu jejich hodnoty z uplynulých pěti let jde na vrub právě tomuto faktoru. Jenže… Jsme na nule. Ani dluhopisová budoucnost tedy není možná zcela růžová. To nemluvím o tom, že zejména evropská dluhová krize zdaleka není zažehnána. Spíše naopak, zadlužení zemí sdružených v eurozóně je mnohem vyšší, než před několika lety. Inflace ne a ne přijít a nekoná se ani silný ekonomický růst, který by mohl pomoci z dluhového koláče něco ukrojit.

O co se opřít?

A teď babo raď. Má vůbec smysl investovat? A do čeho, když už máme, podle toho, co bylo řečeno, to nejlepší za sebou? Další těžká otázka, která ale může mít odpověď.

Není opodstatněné se na blízkém až střednědobém horizontu obávat rychlého růstu úrokových sazeb

Předně, není opodstatněné se na blízkém až střednědobém horizontu obávat rychlého růstu úrokových sazeb. Leda bychom byli ohroženi vysokou inflací a na tu to zrovna teď nevypadá. Ohledně USA panuje shoda, že k prvnímu zvýšení sazeb ze současné nuly by mohlo dojít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Většinový názor také naznačuje, že by sazby měly pohybovat okolo 2 % poměrně dlouhou dobu. Při pohledu do historie se jedná o poměrně nízké hodnoty. Důsledek takovéhoto citlivého zvyšování sazeb v USA by neměl být dramatický.

Proč jsou sazby tak důležité? Se zvýšením sazeb lze předpokládat také zvýšení úroků na spořicích účtech a jiných bezpečných typech produktů (a třeba také zvýšení úroků na hypotékách). Pokud investoři dojdou k závěru, že jim rizikovější alternativy (akcie a dluhopisy) do budoucna nepřinesou výrazně vyšší zhodnocení, než bezrizikový vklad, pak začnou své akcie pozvolna prodávat a přesunou prodejem získané prostředky do poklidných spořicích produktů. Konkrétněji: budou-li se tedy domnívat, že na akciích vydělají dlouhodobě méně než dvě procenta ročně, pak na to zareagují. V případě rychlejšího zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky by byla tato reakce logicky rychlejší.

Tip první: evropské akcie

OK, tak akcie ještě ano, i když pohádkové výnosy uplynulých let se již nemusí opakovat.

V Evropě jsme právě snížili úrokové sazby na nulu a panuje jasná shoda na tom, že na nule ještě dlouho zůstanou. Mizerné úroky bezpečných aktiv zde přetrvají a budou nás všechny v honbě za větším než skoro nulovým zhodnocením hnát jedinou stezkou vedoucí k přijetí většího rizika. I kvůli tomuto efektu v současnosti preferujeme spíše evropské akcie před těmi americkými. Ty se nám navíc zdají ve srovnání s naším kontinentem zbytečně drahé. OK, tak akcie ještě ano, i když pohádkové výnosy uplynulých let se již nemusí opakovat. A raději tedy ty evropské. A co dál?

Tip druhý: pro klidnější povahy

Další věc, o které si myslím, že bude v následujících letech minulostí, je nízká volatilita, nebo chcete-li kolísavost akciových trhů. Doba posledních dvou let, kdy akcie prakticky jen rostly a tříprocentní dočasný pokles byl již rozmazáván málem jako konec světa, nemůže vydržet do nekonečna. Čekají nás jak na akciovém, tak dluhopisovém trhu mnohem divočejší zážitky. Pro klidnější povahy tak nebude od věci se poohlédnout po akciových fondech vykazujících nižší kolísavost, než široký index. V tuto chvíli mě napadá fond Parvest Equity World Low Volatility, který je na trhu dostupný jak v euru (LU0823417810), tak nově i zajištěný do české koruny (LU1022403593).

Tip třetí: aktivně spravované fondy

Vysoká kolísavost, kdy rychlé poklesy často střídají silné růstové okamžiky, je dobrým prostředím pro aktivně spravované fondy. Tedy takové fondy, kde mají jejich manažeři možnost aktivně měnit složení svých portfolií a přizpůsobovat je konkrétní situaci na trhu. A případně také vstupovat do krátkých pozic, díky nimž mohou zhodnocovat prostředky podílníků také na tržních poklesech. Ano, takové fondy jsou většinou poplatkově poměrně náročné. Ale jsou také vyjímky. A dokonce i v české koruně. Zájemci se mohou blíže podívat na dva fondy, které jsou jejich správcovskou společností označovány jako fondy do každého počasí. Jedná se o fondy WOOD All Weather dluhopisový fond (ISIN: CZ0008474012) a WOOD All Weather růstový fond (ISIN:CZ0008474285). Manažerský roční poplatek na úrovni 0,7 % je v tomto oboru skutečně nízký a celková nákladovost 1,15 % ročně je příjemná.

Tip čtvrtý: nové typy fondů

Poslední typ, jak se v nejasné budoucnosti zachovat, je určen (nejen) spíše konzervativním investorům. S úrokovými sazbami na nule se dá předpokládat, že tradiční konzervativní investiční produkty přece jen ztratí na své atraktivitě. Nízké sazby totiž nutí producenty vkládat příliš velkou část prostředků do garantující složky a pak už jim nezbývá příliš „střeliva“ na to, aby dosáhli i nějakého výnosu.

A evropské úrokové sazby jsou dnes kde? Evropské úrokové sazby jsou dnes na nule!

Zde se do mého vkusu trefila BNP Paribas nabídkou nového typu fondu životního cyklu nabízeného pod názvem Easy future. Jedná se o osm nových lucemburských eurových fondů se splatností mezi lety 2018 až 2043.  Fondy negarantují vrácení sta procent vložené částky, ale mohou také zároveň zvýšit svůj vklad do aktiv, která mohou fondu přinést výnos a nemusí většinu prostředků vkládat do garantující složky, jak bylo naznačeno výše. Všechny tyto fondy v sobě mají zapracovány dva způsoby garance, z nichž platí vždy ta vyšší. Jednou se složek zvyšující garanci jsou také úrokové sazby. Jejich zvýšení vede ke zvýšení garantované částky a tím pádem k vyšší dávce jistoty pro investora. A evropské úrokové sazby jsou dnes kde? Evropské úrokové sazby jsou dnes na nule! Nepředpokládáme, že by se to mělo v nejbližších letech změnit, ale zejména na delším horizontu se směrem vzhůru pohnou zcela jistě a tím posunout také garantovanou částku nad sto procent, nebo do její blízkosti. A to i při možnosti vkládat více prostředků do výnos přinášejících aktiv.

Východisko tedy najít lze

Situace je tak sice složitá, ale nikoli zoufalá až bezvýchodná. Na trhu lze najít i produkty, které se hodí do období, kdy se historické výnosové průměry pravděpodobně začnou vracet ke svým průměrným hodnotám a úrokové sazby nejenže přestanou klesat, ale možná naopak dokonce porostou.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account