Kryptoměny – horké téma, o kterém se mezi poradci živě diskutuje. Lze doporučit klientům (byť těm dynamickým), takto volatilní investici? Kryptoměny jsou každopádně vhodné jako doplněk portfolia jen pro úzký okruh investorů. Luboš Valík je zastáncem postupného dokupování a dlouhodobého držení bitcoinu nebo ethera, mluví dokonce o spoření do těchto kryptoaktiv. Není to ale příliš odvážné tvrzení?

 

Patří kryptoměny do nabídky finančních poradců?

Kryptoměny určitě nepatří do nabídky všech poradců. Každý poradce nerozumí oblasti investic. Pro poradce, kteří řeší klientům správu jejich majetku a snaží se přiblížit co nejvíce nezávislému investičnímu poradenství, by to zajímavé být mohlo. Ale měli by zúžit výběr jen na renomované kryptoměny jako je třeba bitcoin. Nezávislí investiční poradci by měli vědět, co se v investičním světě děje. Pokud nyní vzniká nová třída aktiv, digitální aktiva, tak by ji dle mého názoru měli znát. Kryptoměny nemusí patřit do jejich nabídky, ale měli by alespoň vědět, jaké mají vlastnosti, výhody, nevýhody, rizika, aby dokázali klientům dobře poradit nebo třeba i nedoporučit takovou investici.

Spolupracujete se společností SAB servis, která je průkopníkem kryptoměn ve finančním poradenství, a jejich poradcům nabízíte na toto téma kurz. Jaký je mezi nimi zájem o vzdělávání v kryptoměnách?

V tuto chvíli nabízím poradcům SABu i veřejnosti komplexní kurz o kryptoměnách v rozsahu vysokoškolského předmětu. Pro poradce je to prozatím pouze časový náklad, vzdělávání je dlouhé a nemají z toho žádný příjem, proto je jejich zájem nižší. Mým kurzem prošlo padesát poradců Sabu.

To je překvapivě nízké číslo.

Absolventům kurzu a posléze všem poradcům na trhu (po prověření jejich praktických zkušeností s tímto typem aktiv) plánujeme nabídnout co nejbezpečnější možnost, jak mohou zprostředkovat svým klientům nákup a prodej kryptoměn – konkrétně bitcoinu a etheru – a to formou přímého zprostředkování. Nebude se jednat o žádný fond nebo centralizované řešení, kde by kryptoměny ležely na účtech nebo v peněženkách poradců. Bude se jednat o white-label řešení jedné z největších českých směnáren, kdy samotné zprostředkování bude realizováno touto zavedenou entitou. Hlavní rozdíl je ve zúžení nabídky kryptoměn pouze na dvě zmíněné a také přidání náhledu pro poradce. Ostatní kryptoměny se nám zdají více rizikové, proto jsme je z platformy odstranili. Ani do budoucna se nabídka kryptoměn rozšiřovat nebude. Poradce tedy bude zprostředkovávat kryptoměny legálně a nebude se pohybovat v jakési šedé zóně, kdy klientovi radí s nákupem, ale vlastně není oficiální součástí směny.

O kryptoměnách mluvíte jako o investici, ale není to spíš spekulace?

Může to být spekulace, investice a pro někoho i dlouhodobé spoření. Záleží na tom, jak se na kryptoměny díváme. Každá kryptoměna má jiné parametry, proto budu mluvit pouze o bitcoinu, kterým se zabývám. Bitcoin je jediná kryptoměna, kterou můžeme považovat za decentralizovanou a neutrální. Je téměř nemožné změnit jeho ekonomické parametry. Když víte, jak systém funguje, je jednoduché do bitcoinu investovat nebo spořit, protože z dlouhodobého pohledu je jeho trend (a tedy cenový vývoj) rostoucí. Historicky víme, že díky některým jeho ekonomickým aspektům po otočce trendu, tedy když dojde k dlouhodobým propadům trhu, trvá takový propad maximálně tři roky. Protože potom jsou v systému nastavené ekonomické incentivy, které podporují bitcoin v jeho dalšímu růstu. Pokud budu chtít vložit peníze do bitcoinu na horizontu jednoho roku, pak je to skutečně spekulace – je velmi vysoké riziko, že dojde k vysoké nerealizované ztrátě. Čím se ale prodlužuje investiční horizont, tím se stává ze spekulace investice. Historie nám to ukazuje a myslím, že to tak bude pokračovat i do budoucna.

 


Lubomír Valík je fintech analytik SAB servisu a současně je finančník a jednatel poradenské společnosti Diverzo. V rámci platformy Diverzo Academy vzdělává finanční profesionály, ale i veřejnost o bitcoinu a dalších digitálních aktivech, ale také o tradičních investicích jako jsou ETF, FKI nebo sociálně odpovědné investice.


 

Kryptoměny nemají svoji vnitřní hodnotu a jsou extrémně volatilní. Existuje riziko, že bitcoin nebo další kryptoměny jednoho dne skončí?

Nehrozí riziko, že bitcoin skončí, technologicky to není možné. U ostatních kryptoměn bych toto netvrdil protože nejsou dostatečně decentralizované. Na hodnotu bitcoinu se můžeme dívat z několika úhlů pohledu. Souhlasím s tím, že nemá vnitřní hodnotu. Ve společnosti převládá názor, že bychom měli investovat pouze do aktiv, které vnitřní hodnotu mají – které něco produkují a vytváří hodnotu. Myslím si, že bychom měli investovat také do aktiv, která jsou vzácná, což může být – pokud se podíváme na analogii peněz – zlato nebo právě bitcoin, který bývá často s penězi srovnáván; některé vlastnosti má podobné a má minimálně nakročeno k tomu, aby se jednou penězi stal. Státní peníze, jak je dnes známe, také nemají žádnou vnitřní hodnotu. Budeme-li porovnávat bitcoin s dlouhodobým spořením, pak spořicí účty dnes nenesou téměř žádný výnos a současné peníze tím ztrácejí funkci uchovatele hodnoty. Bitcoin z dlouhodobého pohledu funkci spoření zatím plní dobře, ač je krátkodobě velmi volatilní.

Češi jsou hodně konzervativní, bojí se akcií i podílových fondů, ale vzhledem k vysoké inflaci, která – jak se ukazuje – nebude rozhodně krátkodobá, se začínají poohlížet po rizikovějších aktivech. Ale že bych jim řekla: spořte si dlouhodobě do bitcoinu, protože přes jeho obrovskou volatilitu vám to vynese zajímavá procenta, to si myslím, že je odvážné tvrzení.

Rozhodně to neznamená, aby spořili pouze do kryptoměn. A také záleží na tom, na jak dlouhou dobu mohou lidé takto uložit své peníze. Pokud poradce ani jeho klienti nevědí, jak bitcoin funguje, tak by se do něčeho takového pouštět neměli, protože především z krátkodobého nebo střednědobého horizontu může být tento typ spoření značně rizikový.

Je třeba definovat pojem spoření. Z pohledu volatility se mu bitcoin určitě nepodobá, ale podobnost je zde především v tom, že se oproti investování nemusím zaměřovat na výběr konkrétní jednotky jako je tomu u akcií nebo nemovitostí. Jednotky bitcoinu jsou vzájemně zaměnitelné stejně jako peníze nebo zlaté slitky. To u bitcoinu znamená, že je sice obtížné ho zpočátku pochopit, ale když už jeho principům rozumím, tak nemusím u každého nového nákupu analyzovat, zda má tato akcie nebo nemovitost zdravé cashflow nebo potenciál dobré lokality. Každý bitcoin je stejný, je velice likvidní a dobře přenositelný. Z tohoto pohledu je jednodušší do něj spořit, protože nemusím dělat konkrétní investiční analýzy.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Zítra zveřejníme pokračování rozhovoru. Dozvíte se, jaké by podle Lubomíra Valíka mělo být případné procentuální zastoupení kryptoměn v portfoliu dynamického investora a proč v tomto kontextu mluví spíše o snižování rizik, nikoliv o zvyšování výnosů, o silném FOMO efektu, ale i o tom, jaká jsou skutečná rizika kryptoměn, proč se zejména z bitcoinu nestane podle jeho názoru časem okrajová záležitost a jak on sám investuje do nejznámější kryptoměny.

 

Lubomír Valík bude jedním z řečníků na FINfestu, a to v panelové diskusi Patří krypto do rukou finančních poradců? a na workshopu Distribuce kryptoměn ve finančním poradenství.

 

 



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account