Umělá inteligence a mobilní telefon
Zdroj: Pixabay.com

Oblast technologií se neustále vyvíjí a nová odvětví tak mohou vznikat rychle. Prostorová výpočetní technika (spatial computing) je široký pojem, který zahrnuje technologie, jako je rozšířená realita (AR), virtuální realita (VR) a smíšená realita (MR). Tyto technologie mají potenciál způsobit revoluci v interakci s okolním světem a v současnosti se již využívají v řadě různých odvětví, včetně počítačových her, zdravotnictví a průmyslové výroby.

Společnost Apple údajně výrazně investuje do prostorové výpočetní techniky a v současnosti prý pracuje na vývoji vlastního headsetu pro rozšířenou a virtuální realitu (AR/VR). Pokud se společnosti Apple podaří tento produkt uvést na trh, mohlo by to vyvolat novou vlnu zájmu o prostorovou výpočetní technologii a vést tak ke vzniku nových odvětví a podniků.

Prostorová výpočetní technika je jednou z takových oblastí, která přitahuje stále větší pozornost. To dokládá také představení prvního prostorového počítače Apple Vision Pro společností Apple. Toto zařízení, jehož uvedení na trh je plánováno na rok 2024, má za cíl plynule propojit digitální obsah s fyzickým světem tím, že představí plně trojrozměrné uživatelské rozhraní ovládané očima, rukama a hlasem uživatele. Jedná se o významný krok směrem k budoucnosti, kdy bude digitální interakce více pohlcující a intuitivní.

Na druhou stranu významný růst vykazuje také infrastruktura pro elektrická vozidla (EV). Například trh s dobíjející infrastrukturou pro elektromobily by měl podle odhadů dosáhnout v roce 2024 hodnoty téměř 7,4 miliardy dolarů. Kromě toho by do roku 2030 mohla poptávka po energii pro nabíjení elektromobilů dosáhnout 53 miliard kilowatthodin, což svědčí o vysokém růstovém potenciálu tohoto odvětví.

Kromě prostorové výpočetní techniky a infrastruktury pro elektromobily existuje řada dalších oblastí, v nichž by v roce 2024 mohla vzniknout nová odvětví. Například Web3, což je nová vize internetu založená na technologii blockchain. Web3 má potenciál proměnit mnoho odvětví, včetně financí, sociálních sítí a her.

Také kvantová výpočetní technika může mít potenciál v odvětvích jako je vývoj nových léčiv, materiálová věda a finance.

Další potenciální rozvoj můžeme spatřovat v oblasti syntetické biologie, oboru biologického inženýrství, který umožňuje vytvářet nové a užitečné biologické systémy pro účely výzkumu, inženýrství nebo lékařské aplikace. Syntetická biologie má potenciál revolučně změnit například oblast medicíny, zemědělství a energetiky.

Investoři, kteří se zajímají o nová a rozvíjející se odvětví, by měli před jakýmkoli investičním rozhodnutím pečlivě zvážit svá rizika. Taková odvětví mohou být nestálá a riziková, avšak investorům, kteří jsou ochotni tento risk podstoupit, mohou nabídnout vysoké výnosy. Úspěch každého odvětví ovšem závisí na mnoha faktorech jako je technologický pokrok, přijetí na trhu, regulační podpora a další. V neustále se měnícím technologickém prostředí je proto důležité zůstat informovaný a schopnost přizpůsobit se.

Zdroj: Freedom Finance Europe



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account