Světová ekonomika se nachází na vrcholu hospodářského cyklu. Máme před sebou pád akciových trhů, který vlivem centrálních bank rychle vystřídá další vzestup cen akcií? Nebo budou trhy pravděpodobně stagnovat a čekat na další impulsy směrem vzhůru? Také na toto téma jsme si povídali se Štěpánem Křečkem, hlavním ekonomem společnosti BH Securities.

Nacházíme se v situaci, kdy růst trvá dlouhých deset let, nicméně nevíme, zda nebude trvat ještě několik dalších let. Dramaticky se totiž proměnila měnová politika. Reálná data z ekonomiky ukazují, že hospodářský růst začíná zpomalovat a blížíme se k vrcholu ekonomického cyklu, nicméně centrální banky začínají do ekonomiky pumpovat peníze a snižují úrokové sazby mnohdy až do záporu. A výsledek? Peníze ztrácí hodnotu a dostávají se na kapitálový trh. Málokdo chce za této situace peníze držet, raději si koupí akcie nebo dluhopisy. I když se tedy ekonomice již tolik nedaří, akciové trhy přesto rostou. V Americe jsme teď na historických maximech. V Evropě sice na maximech nejsme, ale německý index DAX výrazně narostl a daří se i dalším evropským akciovým indexům.

Je stále ještě čas na rebalancování portfolia?

Určitě ano. Ve světě se v současné době projevují negativní trendy, například v Americe již třetí kvartál po sobě klesají zisky firem. A přestože klesají zisky, cena akcií narůstá. Na trhu je celá řada varovných signálů, které nám říkají, že by akciové trhy v budoucnu skutečně mohly spadnout.

Donald Trump si zjevně užívá, jak jedním tweetem dokáže razantně hýbat kapitálovými trhy. Do jaké míry je to problém v dnešní situaci?

Kdybych měl mluvit z obecného pohledu, je určitě problematické, když se takto velká moc koncentruje do rukou jednoho muže. Slyšel jsem výstižný vtip, který se k této situaci váže: Jak můžeme tomuto člověku svěřit červené tlačítko k jaderným hlavicím, když mu nemůžeme svěřit účet na Twitteru?

Loňský rok jsme měli ty nejhorší možné Vánoce. Těšili jsme se na Santa Rally, protože před koncem roku mají trhy tendenci spíše růst a místo toho jsme prožívali opravdu brutální propady trhů, které vymazaly veškeré roční zisky. Právě tehdy se odehrával spor mezi Donaldem Trumpem a šéfem Fedu, panem Powellem. Od ledna pak následoval velmi prudký růst trhu, takže je zřejmé, že trhy v poslední době reagují prudčeji a některé informace mají za následek intenzivní změny cen. Je zřejmé, že ceny celé řady akcií jsou nadsazené a je tady velký prostor pro jejich pád. Otázkou zůstává, jestli se následně vyvine poptávka, která by vrátila cenu zpátky. V době, kdy se lidem příliš nevyplatí držet peníze, je takový scénář možný. Část peněz sice může skončit v jiných typech aktiv, ale osobně si myslím, že pokud přijde hlubší propad, pravděpodobně ho vystřídá opětovný růst nad původní úroveň.

Možná už brzy kapitálové trhy začne pozvolna ovlivňovat jiná skutečnost: ekonomika se nejen vlivem digitalizace velmi rychle proměňuje, takže firmy budou vznikat a zanikat mnohem rychleji, než tomu bylo doposud. Jaké jsou možné indikátory, zda konkrétní firma má šanci přežít třeba právě technologické turbulence?

To jde poznat velmi obtížně. Já to vždycky rád deklaruji na společnosti Nokia, která byla ještě před pár lety lídrem ve výrobě mobilních telefonů. Divize mobilních telefonů Nokia pak byla prodána Microsoftu, a ani ten neuspěl, takže z lídra trhu nových technologií se stal během pár let poražený. Sázky na Nokii byly velmi vysoké, všichni firmě věřili a najednou vidíme, že realita je úplně jiná. To stejné se může stát i dalším ikonickým firmám, jako je Samsung, Apple nebo Microsoft, protože vývoj v technologiích je opravdu razantní a navíc v dlouhodobějším horizontu těžko předvídatelný. Zkrátka je potřeba kalkulovat s novými trendy. Já bych jeden super trend zmínil: je to umělá inteligence, na kterou sází třeba Amazon. Ta může kompletně přepsat ekonomickou mapu světa. Tento trend dramaticky změní náklady všech firem a může vychýlit kyvadlo ziskovosti jednotlivých společností zase úplně jiným směrem.

A nebyla Nokia částečně také politické rozhodnutí?

Samozřejmě. Nokia je stále klíčová pro finské hospodářství. V jednu dobu to byla politicky nejmocnější společnost v této zemi, která přímo rozhodovala o tom, jak se bude dál vyvíjet její hospodářství. Závislost Finska na Nokii byla enormní. A to samozřejmě vede i ke střetům, kdy bychom si měli položit otázku, jestli stát mají řídit firmy anebo politici.

Pojďme se ještě podívat do naší republiky. Češi dostali napříč obory přidáno. Projevilo se to spíš v úsporách nebo ve výdajích?

Máme už konkrétní statistická data, takže s určitostí víme, že se to projevilo ve výdajích. Dokonce lidé spotřebovali víc, než jim bylo přidáno. Tato skutečnost zvyšuje zadluženost a snižuje míru úspor českých domácností.

Co to o nás vypovídá?

Pořád nejsme saturovaný trh. Máme dlouhodobý pocit, že žijeme v nedostatku a že musíme dohánět země na západě od nás. A když máme jen trošku možnost dopřát si to, co jsme si celou dobu dopřát nemohli, tak si to konečně dopřejeme. Snažíme se získat životní štěstí skrze spotřebu. Je to přechodný stav, nakonec lidé dojdou k závěru, že vlivem konzumu nejsou šťastnější, a třeba se přeorientují také na jiné hodnoty.

Pokud už se lidé rozhodnou nejen spořit, ale rovněž investovat, je podle vás vhodné držet také české akcie?

Určitě ano. Myslím si, že české akcie jsou velice zajímavé, a to především díky extrémně vysokému dividendovému výnosu. Konkrétní tipy: velmi zajímavý výnos přináší společnost Philip Morris, která v letošním roce vyplatila dividendu 1 600 Kč, přičemž cena akcií se pohybuje kolem 14 500 Kč, což znamená více než 10 % dividendu. Podobné to je u společnosti Moneta Money Bank, která má také velmi vysoké dividendové výnosy. Telefónica O2 vyplácela dividendu 21 Kč a teď stojí akcie 235 Kč, takže se také blížíme k 10 %. Obecně se dá říci, že evropské akcie vyplácí vyšší dividendy než americké, a české akcie vyplácí výrazně vyšší dividendy než evropské. Samozřejmě problém českých akcií je v tom, že nemáme příliš mnoho růstových společností. Je to dáno mimo jiné skutečností, že technologický sektor, který má v sobě celou řadu růstových titulů, je u nás hodně omezený. Výjimkou je AVAST, u této společnosti došlo k výraznému růstu ceny akcií.

Jaké je vaše investiční portfolio? Do jakých instrumentů investujete vy sám?

Velkou část svého portfolia mám v českých akciích. Mám i pár zahraničních akciových titulů. Tím, že trhy každý den sleduji, jsem schopen velmi rychle reagovat na případnou volatilitu těchto aktiv. A jsem milovníkem zlata, které vnímám jako pojistku svého portfolia. Věřím, že když dojde k propadům trhů, právě zlato bude narůstat na hodnotě a může mi vyrovnat propady z akcií. Také jsem si koupil před šesti lety investiční byt, tehdy byly ceny skoro poloviční než dnes. Při dnešních pražských cenách musím tuto investici vnímat jako poměrně významnou složku svého portfolia.

Děkuji vám za rozhovor.

 

 



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account