Procenta v nebi
Zdroj: Pixabay.com

Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů vzrostl v srpnu na 8,6 % a průměrná doba splatnosti se prodloužila na 3,8 roku. Celkem vydaly podniky v tomto měsíci obligace za 4,1 miliardy Kč. Trh se tak připravuje na pokles úrokových sazeb a inflace, vzrostla i důvěra v další vývoj ekonomiky.

Vyplývá to z údajů srovnávače, který provozuje největší a nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice Dluhopisomat.

Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů, který ovlivňují hlavně velké emise, osciluje řadu měsíců mezi 8,0 – 8,8 %. Jeho celoroční průměr činí 8,3 %. V tomto rozmezí se pohyboval také v srpnu 2023, kdy dosáhl 8,6 % a ve srovnání s červencem (8,1 %) vzrostl. Pomyslného stropu však zřejmě dosáhl již v červnu, v dalších měsících byla křivka nižší.

„Trh se připravuje na pokles úrokových sazeb,“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny CFG Comfort Finance Group. „Je jen otázkou času, kdy ČNB sazby sníží a pokles bude pokračovat i potom, protože snižovat se bude také inflace. Pokles sazeb očekávám nejpozději na přelomu roku a nepřekvapilo by mě, kdyby se inflace v příštím roce pohybovala kolem 2 %.“

Pokud jde o emise vydané od počátku roku, u 44 % z nich se výnos pohyboval mezi 8–10 %, dalších 24 % jich nabídlo výnosy mezi 5–8 %. Více než pětina emisí, uvedených na trh v roce 2023, nabízí výnos dokonce desetiprocentní a vyšší. V tomto případě se nicméně jedná o menší emise, které vážený průměr tolik neovlivňují.

Celkem vydaly podniky v srpnu 2023 dluhopisy v objemu 4,1 miliardy Kč, což je zhruba stejně jako v červenci (4,2 miliardy Kč). Podíl tzv. podlimitních emisí s objemem do 25 miliónů Kč činil 46 %, zatímco podíl emisí s objemem 25–100 miliónů Kč 36 %.

Průměrná doba splatnosti, která se v červenci propadla na 3,4 roku, vzrostla v srpnu na 3,8 roku. „V tomto směru se trh uklidnil, protože kratší doba splatnosti obvykle odráží nejistotu z dalšího vývoje ekonomiky,“ dodává Vladimír Pikora. „Pokud by byl trh nadále vystresovaný, pokles průměrné splatnosti, který začal již v červnu, by pokračoval.“

Zdroj: Srovnávač dluhopisů0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account