senior
Zdroj: pixabay.com

Ačkoli se důchod současných seniorů průběžně zvyšuje, příjmů, na které byli lidé zvyklí v produktivním věku, zdaleka nedosahuje. I proto si každý druhý Čech chce na důchod přilepšit spořením v penzijních společnostech. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti chtějí lidé tyto prostředky využít především jako doplnění příjmu ke státní penzi. Jenže plánovaných 517 tisíc korun jim nejspíš nebude stačit.

Představa důchodu naplněného cestováním, netradičními zážitky a odpočinkem tak, jak to vídáme v západních zemích, je pro české penzisty ve většině případů nedosažitelná. Po ukončení ekonomicky aktivního věku totiž Čechům klesá příjem v průměru o více než polovinu.

„V penzi klesají příjmy v průměru o 17 tisíc. Je třeba si uvědomit, že státní systém nemůže tento výpadek vykrýt,“ uvádí Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

A proto si Češi spoří a investují. Podle aktuálního průzkumu má 45 % Čechů své finance vložené v penzijních společnostech a 31 % lidí se na penzi zajišťuje jiným způsobem.

„Data ukazují, že si Češi plánují z penzijka našetřit v průměru 517 tisíc korun. To je bohužel naprosto nedostačující. Na základě našeho propočtu by lidé měli mít na penzi, s ohledem na stávající vývoj nákladů a cen, připravenu částku ve výši přibližně dvou milionů korun v dnešních cenách. Ta by pak mužům, s ohledem na dobu dožití, poskytla měsíčně navíc přes 11 tisíc korun a ženám téměř 9 tisíc korun. Aby Češi dosáhli na takovou sumu, měli by začít spořit nejpozději se zahájením ekonomicky aktivního věku a odkládat si minimálně 10 % svých příjmů měsíčně,“ uzavírá Vladimír Jeřábek.

 

Zdroj: KB Penzijní společnost



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account