Produktovelisty.cz: Asociace penzijních fondů zveřejnila výsledky hospodaření penzijních fondů za rok 2009. Produktové listy již tradičně přinášejí jako první odhad výnosu za minulý rok. Kdo dosáhl nejlepšího výsledku a jaké je průměrné zhodnocení? Do jaké míry se tyto odhady potvrdí ve skutečnosti?

Průměrné zhodnocení 1,1 %

Průměrné zhodnocení prostředků účastníků je 1,1 % (AEGON PF započten 0%). Hospodaření všech penzijních fondů dle údajů APF ČR skončilo v kladných číslech. AEGON PF vykazuje zisk 0, lze se však domnívat, že po zveřejnění oficiálních výsledků bude i v roce 2009 ve ztrátě.

Výsledky jednotlivých PF

Penzijní fond rozděluje nejméně 85 %, maximálně 95 % hospodářského výsledku. V naprosté většině dochází k rozdělení 85 % (5 % je určeno na navýšení rezervního fondu a 10 % náleží akcionáři). Na základě průměrné výše prostředků účastníků penzijních fondů v roce 2008 a 85 % dosaženého zhodnocení tak lze dopočítat připsané zhodnocení. Výsledky výpočtu jsou zachyceny v tabulce 1.

Co lze říci k jednotlivým penzijním fondům?

  • I za rok 2009 je výsledek Allianz PF nadprůměrný. Je dán zejména konzervativní investiční strategií (bez akciové složky) a dlouhodobě nízkým nákladovým procentem.
  • AEGON PF i přes nulový zisk nejspíš připíše zhodnocení a bude tak klienty dotovat. Vše bude hradit snížením základního jmění, které na konci roku musel navýšit.
  • ING penzijní fond v roce 2009 odprodal všechny akci a realizoval vysokou ztrátu. Je až zázrak, že skončil hospodaření s „černou nulou“. Pro klienty to však nic nemění na faktu, již druhý rok za sebou prakticky žádné zhodnocení.
  • Generali PF má druhý nejlepší výsledek tak jak se očekávalo (malý penzijní fond). Naopak sesterský fond České pojišťovny má zhodnocení pouze 1,1%. Úspory z velikosti (economy of scale) asi nefungují. Přesněji – velikost je podmíněna akvizičními náklady a ty snižují zisk pro klienty.
  • Nečekaným poraženým se stal PF Komerční banky.

Závěrem …

Oficiální výsledky připsaného zhodnocení zveřejní penzijní fondy až před letními prázdninami. I tyto údaje se chystá využít soutěž o nejlepší finanční produkty Zlaté euro s unikátním systémem objektivního hodnocení. Výsledky budou vyhlášeny 11.září v 11 hodin a 11 minut. Který penzijní fond vyhraje?

Autor článku: Aleš Náhlík, Produktovelisty.cz

Potvrdí se podle Vašeho názoru předpovědi výnosů autora článku? Co podle Vás rozhoduje o obchodním úspěchu penzijních fondů? Je výnos klíčovým ukazatelem?
1 komentář
  1. Milan Tomášek 14 roky

    Autor článku se dopustit drobných nesrovnalostí. To, že některé velké fondy nezaznamenaly vyšší zhodnocení neznamená, že mají vysoké náklady. V pozadí hledejme naprosto racionální věci. Fond přece připisuje realizovaný zisk, ten nerealizovaný zůstává v záloze do budoucna pro špatné období. Penzijní fondy, které akcie držely totiž extrémně vydělaly až 8-10%. To je realita. Dokud se penzijní fondy netransformují do podoby oceňování standardních podílových fondů, výnosy budou blízké nuly. Tak to bohužel je….

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account