Produktovelisty.cz: Asociace penzijních fondů zveřejnila výsledky hospodaření penzijních fondů za rok 2009. Produktové listy již tradičně přinášejí jako první odhad výnosu za minulý rok. Kdo dosáhl nejlepšího výsledku a jaké je průměrné zhodnocení? Do jaké míry se tyto odhady potvrdí ve skutečnosti?

Průměrné zhodnocení 1,1 %

Průměrné zhodnocení prostředků účastníků je 1,1 % (AEGON PF započten 0%). Hospodaření všech penzijních fondů dle údajů APF ČR skončilo v kladných číslech. AEGON PF vykazuje zisk 0, lze se však domnívat, že po zveřejnění oficiálních výsledků bude i v roce 2009 ve ztrátě.

Výsledky jednotlivých PF

Penzijní fond rozděluje nejméně 85 %, maximálně 95 % hospodářského výsledku. V naprosté většině dochází k rozdělení 85 % (5 % je určeno na navýšení rezervního fondu a 10 % náleží akcionáři). Na základě průměrné výše prostředků účastníků penzijních fondů v roce 2008 a 85 % dosaženého zhodnocení tak lze dopočítat připsané zhodnocení. Výsledky výpočtu jsou zachyceny v tabulce 1.

Co lze říci k jednotlivým penzijním fondům?

 • I za rok 2009 je výsledek Allianz PF nadprůměrný. Je dán zejména konzervativní investiční strategií (bez akciové složky) a dlouhodobě nízkým nákladovým procentem.
 • AEGON PF i přes nulový zisk nejspíš připíše zhodnocení a bude tak klienty dotovat. Vše bude hradit snížením základního jmění, které na konci roku musel navýšit.
 • ING penzijní fond v roce 2009 odprodal všechny akci a realizoval vysokou ztrátu. Je až zázrak, že skončil hospodaření s “černou nulou”. Pro klienty to však nic nemění na faktu, již druhý rok za sebou prakticky žádné zhodnocení.
 • Generali PF má druhý nejlepší výsledek tak jak se očekávalo (malý penzijní fond). Naopak sesterský fond České pojišťovny má zhodnocení pouze 1,1%. Úspory z velikosti (economy of scale) asi nefungují. Přesněji – velikost je podmíněna akvizičními náklady a ty snižují zisk pro klienty.
 • Nečekaným poraženým se stal PF Komerční banky.

Závěrem …

Oficiální výsledky připsaného zhodnocení zveřejní penzijní fondy až před letními prázdninami. I tyto údaje se chystá využít soutěž o nejlepší finanční produkty Zlaté euro s unikátním systémem objektivního hodnocení. Výsledky budou vyhlášeny 11.září v 11 hodin a 11 minut. Který penzijní fond vyhraje?

Autor článku: Aleš Náhlík, Produktovelisty.cz

Potvrdí se podle Vašeho názoru předpovědi výnosů autora článku? Co podle Vás rozhoduje o obchodním úspěchu penzijních fondů? Je výnos klíčovým ukazatelem?


1 komentář
 1. Milan Tomášek 10 roky

  Autor článku se dopustit drobných nesrovnalostí. To, že některé velké fondy nezaznamenaly vyšší zhodnocení neznamená, že mají vysoké náklady. V pozadí hledejme naprosto racionální věci. Fond přece připisuje realizovaný zisk, ten nerealizovaný zůstává v záloze do budoucna pro špatné období. Penzijní fondy, které akcie držely totiž extrémně vydělaly až 8-10%. To je realita. Dokud se penzijní fondy netransformují do podoby oceňování standardních podílových fondů, výnosy budou blízké nuly. Tak to bohužel je….

  1

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account