Senát - narhávání hovorů - finanční poradci jako šmejdi - distribuce pojištění
Zdroj: Senat.cz

Přechodné období pro prokázání odborné způsobilosti pro distribuci pojištění včera skončilo. Zákon, který ho prodlužuje o 6 měsíců nestihl včas projít legislativním kolečkem a Senát o něm bude jednat nejdříve ve čtvrtek. Přesto se vázaní zástupci pro oblast pojištění nemusí ničeho obávat.

Novelu zákona o distribuci pojištění, která prodlužuje přechodné období pro prokázání odborné způsobilosti k distribuci pojištění certifikační zkouškou a povinnost doplnění maturity na konec školního roku 2021/2022, poslanci schválili v pátek 20. listopadu 2020. O pár dní později (v úterý 24. listopadu) ji předala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR k projednání Senátu. Tím legislativní proces (zatím) skončil.

Senátoři mají v době stavu nouze nabitý program podobně jako poslanci. Zejména proto, že jim vláda a poslanci přidávají ještě více práce, např. se zpackaným daňovým balíčkem, který navíc nerespektuje schválený státní rozpočet, který je sám předmětem tvrdé odborné kritiky i ze strany Národní rozpočtové rady vlády. A tak se senátoři k projednání změn v zákoně o distribuci pojištění dostanou nejdříve ve čtvrtek 3. prosince 2020, kdy začíná 3. schůze Senátu, na jejíž pořad byla novela zařazena jako 3. bod.

Novela má širokou politickou podporu. Není tak pravděpodobné, že by Senát její schválení odmítl či prodlužoval. Nicméně i pak musí jít zákon k podpisu prezidentu republiky Miloši Zemanovi a být vytištěn ve Sbírce zákonů. Až pak nabyde účinnosti.

Do vydání zákona zaplnila jakési legislativní vakuum Česká národní banka (ČNB), která vydala 27. listopadu 2020, tedy tři dny před koncem přechodného období pro prokázání odborné způsobilosti dle původního zákona, podrobné stanovisko. V něm mimo jiné uvádí:

„S očekáváním blížícím se za aktuálního stavu informací téměř jistotě, že uvedený poslanecký návrh zákona bude přijat a následně nabyde účinnosti, považuje ČNB za možné zmírnit do doby nabytí jeho účinnosti dopady krizových opatření: 1. Dohledovou shovívavostí vůči osobám dotčeným § 122 odst. 1 ZDPZ v tom smyslu, že bude do doby účinnosti poslaneckého návrhu zákona postupovat tak, jako by lhůta pro složení odborné zkoušky již byla prodloužena na dobu 30 měsíců.“

Ovšem i „dohledová shovívavost“ České národní banky má své meze: Pokud by se ukázalo, že předmětný poslanecký návrh zákona nebude v nejbližší době schválen, nebude ČNB tuto shovívavost dále uplatňovat.“

Důvody pro neschválení novely ovšem žádné nejsou. Samotné zákon byl podán napříč širokým politickým spektrem. Pod návrhem jsou podepsáni poslanci Jan Řehounek (ANO), Zbyněk Stanjura (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jiří Dolejš (KSČM) a Jan Hrnčíř (SPD).

I se shovívavostí ČNB je ale potřeba zákon provést legislativním procesem rychle.

„ČNB doplňuje, že v případě, že osobě zanikne oprávnění k činnosti ze zákona, nemá ČNB prostor pro správní uvážení ani dohledovou shovívavost, která by tento zánik oprávnění mohla zhojit. ČNB tak například nebude moci akceptovat oznámení podle § 120 odst. 6 ZDPZ ze strany osob, jimž vzniklo oprávnění k činnosti podle § 120 odst. 4 ZDPZ, která budou učiněna po 31. 12. 2020, pokud uvedený poslanecký návrh zákona nenabyde účinnosti nejpozději k 31. 12. 2020, protože v takovém případě tyto osoby ztratí oprávnění k činnosti,“ varuje ČNB.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account