Migrace finančních poradců je přirozená. Podmínky v jednotlivých společnostech se mění, vznikají nové firmy a poradci jsou oslovováni zajímavými nabídkami. Odkud a kam finanční poradci nyní přecházejí?

Na finančně poradenském trhu nedochází pouze k velkým přechodům, jakým byl naposledy odchod několika zemských ředitelství z Fincentrum & Swiss Life Select do nově založené firmy 4fin, nebo mnohem dříve „exodus“ z OVB Allfinanz spojený se vznikem Partners. Mnohem častější jsou přechody jednotlivců a menších skupin, které ale mnohdy unikají pozornosti – ale které poměrně přesně ukazují trendy na finančně poradenském trhu.

Pohyb poradců vykazuje několik základních charakteristik. Jsou společnosti, které mají úspěšné náborové strategie a do finančního poradenství přivádějí nováčky. Na druhé straně jsou firmy „posledního odpočinku“, odkud lidé z oboru odcházejí – a kupodivu to nejsou broker pooly, které takto před časem nazval Petr Stuchlík, tehdejší generální ředitel společnosti Fincentrum. A pak jsou zde společnosti, které vynikají v „přetahování“ zkušených poradců.

Nejúspěšnější náborář

Nejúspěšnějším náborářem nováčků do finančního poradenství je OVB Allfinanz. Intenzita náboru OVB nabrala na intenzitě po uklidnění první vlny koronaviru a vládních omezení, jejichž cílem bylo kromě zvyšování chaosu též zabránit rychlému šíření nákazy. Náborová aktivita OVB kulminovala v září, kdy 160 nováčků získalo licenci vázaných zástupců pro oblast distribuce pojištění. V říjnu aktivita opět klesla s novou vlnou pandemie a další loterií vládních opatření.

Graf 1: Náborová aktivita OVB Allfinanz

Nejúpěšnější náborář - OVB AllfinanzZdroj: EMA data

„Nábor proběhne přibližně 3 měsíce před tím, než člověk licenci získá,“ uvádí Pavel Manhalter z OVB a dodává: „Je to ten pokoronavirový květnový a červnový nábor, který se v září projevil na počtu registrovaných lidí. Podle našeho procesu zapracování si jako první udělají licenci pojišťovací, kterou zvládnou do 3 měsíců od podpisu smlouvy o obchodním zastoupení.“

Pavel Manhalter přiblížil, co stojí za úspěchem náboru: „Je to tím, že kariérní plán funguje, je stabilní a je v současné době atraktivní i pro mladé lidi. To je první věc. A druhá věc, myslím si, že se nám podařilo v OVB vytvořit velmi dobré, stabilní zázemí a podporu na centrále. Máme spoustu nových inovací – elektronický podpis, kompletní digitální proces, spoustu super vychytávek, se kterými si mohou mladí hrát. A zdá se, že to funguje.“

Nejúspěšnější „přetahovač“

Nejnovější data přechodů finančních poradců jsou z října 2020. V tomto měsíci se nejúspěšnějším „přetahovačem“ stala s velkým náskokem společnost SAB servis. Největším zdrojem poradců přitom nebyly tradiční strukturální společnosti, ale jiné broker pooly.

Graf 2: Přestupová aktivita k SAB servis v říjnu 2020

Nejúspěšnější přetahovač - SAB servisZdroj: EMA data

Místo „posledního odpočinku“

Společností, v níž v poslední době finanční zprostředkovatelé nejčastěji ukončují svou kariéru, je Generali Česká pojišťovna. Od překonání první vlny koronaviru počet ukončených licencí vázaných zástupců Generali ČP roste a převyšuje i počty nabíraných nováčků.

Graf 3: Odchody a příchody vázaných zástupců Generali České pojišťovny

Místo posledního odpočinku - Generali Česká pojišťovnaZdroj: EMA data

Koncem listopadu má podle původního zákona o zprostředkování pojištění končit přechodné období pro prokázání odborné způsobilosti certifikační zkouškou. V Parlamentu ČR je již zákon, který má přechodné období prodloužit o 6 měsíců – a podle všeho panuje shoda na jeho schválení.

Novela se ale do schvalovacího procesu dostala poměrně nedávno a v pojišťovnách obecně působí spíše lidé staršího věku. To může vést k jejich rozhodnutí, že již další zkoušky podstupovat nebudou a raději odejdou na zasloužený odpočinek.

Graf 4: Porovnání věkové struktury vázaných zástupců pojišťoven a finančně poradenských společností

Věk - pojišťovny vs zprostředkovateléZdroj: EMA data

Stavební spořitelny: Ztrácí hlavně MONETA stavební spořitelna

Vázaní zástupci mezi stavebními spořitelnami ubývají v poslední době zejména MONETA stavební spořitelně, která letos pojmula Wüstenrot.

Graf 5: Změna počtu vázaných zástupců stavebních spořitelen

Zdroj: EMA data

V posledních třech měsících jsou úbytky vázaných zástupců MONETA stavební spořitelny způsobeny zejména lidmi odcházejícími z oboru finančního zprostředkování. Nicméně část z nich míří nejčastěji do broker poolů či do jiných stavebních spořitelen.

Graf 6: Odchody vázaných zástupců MONETA stavební spořitelny

MOSS - odchodyZdroj: EMA data

„Mezi Monetou a Wüstenrotem byla jiná firemní kultura. Myslím si, že některé z těch odchodů jsou s tím spojené,“ uved Matěj Novák z MONETA Money Bank.

Závěrem

Finanční poradenství a zprostředkování je hodně živý trh. EMA data pro své firemní zákazníky připravila nástroj, kterým je možné detailně sledovat nejen přechody vázaných zástupců mezi finančně poradenskými společnostmi, pojišťovnami a stavebními spořitelnami.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account