Společensky odpovědné investování konvenuje s dlouhodobým pohledem na ziskovost firem a zohledňuje nejen kritéria životního prostředí, ale také dopadů podnikatelských aktivit na společnost a zaměřuje se i na konkrétní aspekty řízení firem. „Snažíme se tímto způsobem měřit co největší část našeho portfolia, v současné době 71 % aktiv, která spravujeme, má zohledněna ESG kritéria,“ uvedl v rozhovoru Lubomír Vystavěl.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

„Nejsou to kritéria, která bychom dříve nesledovali, ale jsme ve fázi, kdy toto měřítko získalo více na povědomí (a není to pouze v investování, ale také v dalších oblastech našeho života),“ konstatoval Lubomír Vystavěl a dodal: „Vymysleli jsme řadu metrik, jak tyto parametry měřit, abychom analýzy tohoto druhu dělali systematičtěji a koncepčněji a měli tak k dispozici nástin pohledů v delším časovém výhledu.“

A pokud jde o firmy, které mají ESG investiční program a aktivity teprve před sebou a směřují k tomu, aby se z hlediska udržitelných parametrů jejich situace na trhu zlepšovala? „Záleží nejen na tom, jaké technologie používají, nejdůležitější je, jaké kroky firmy přijímají,“ upřesnil. „Společnosti, které mají pozitivní deltu, jsou pro nás atraktivní a vybíráme si je do portfolia raději než ty, které již tyto kritéria splňují – trh už o nich totiž ví. Je to samozřejmě také otázka ocenění. Ale ve společnostech, v nichž k přeměně teprve dochází, vidíme potenciál.“

NN Investment Partners spravují 4,5 miliardy euro – jsou to prostředky skupiny v rámci pojišťovacích aktiv v České republice, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku, penzijních fondů zejména v České republice a podílových fondů, které investují do regionu.

Jak se vám spí, když máte tolik peněz pod polštářem v době koronavirové pandemie? zeptal se Martin Viktora. „Někdy je to náročné, ale dělám v oboru čtyřiadvacet let. Zažil jsem řadu volatilních období a několik krizí,“ pousmál se Lubomír Vystavěl.

„V Praze máme investiční tým sedmi profesionálů, necelá polovina z nich se stará o portfolia dluhopisová a druhá polovina se stará o fondy akciové nebo akciové složky. Spolupráce mezi týmy probíhá na smíšených portfoliích,“ dodal.

Jak si stojí výkonnost ESG investic v porovnání s trhem jako celkem? „Velmi dobře. Je to obzvlášť patrné v poslední době a je to vidět také v delším časovém horizontu,“ poznamenal s tím, že statisticky ESG překonávají svoje benchmarky. „Přidaná hodnota investic do společností, které mají udržitelné parametry, je zkrátka znát. A souvisí to i s nižšími náklady, ať už dnes nebo díky investicím v nejbližší budoucnosti.“

Pokud se zaměříme kupříkladu na péči o ekologii, to jsou významné nákladové položky, které musí zhoršovat hospodářské výsledky, a tím pádem zhoršovat výkonnost takových investic. Kde je racionalita tohoto investičního směru? namítl v diskusi moderátor Martin Viktora.

„Může se zdát, že by tyto investice měly zvyšovat náklady firem, ale ony je mohou naopak snižovat,“ konstatoval Lubomír Vystavěl a podotkl, že jde o to, aby firmy nepřijímaly rozhodnutí, která z krátkodobého hlediska mohou náklady snížit, ale z dlouhodobého pohledu naopak náklady zvyšují.  „A protože se investoři na firmy dívají z dlouhodobějšího pohledu, měli by takový výhled posuzovat. Udržitelnost v oblasti životního prostředí souvisí s měřením externalit, které společnosti produkují a které neměříme nebo jsme doposud neměřili. Dnes díky big data, kvalitnějším informacím a výpočetním kapacitám můžeme tyto externality lépe vyhodnotit a posoudit náročnost dané společnosti.“

Jak dále uvedl, v rámci zaváděných regulací – a regulace se tlaku společnosti přizpůsobuje až následně – se externality postihují; společnosti, které je produkují, za ně platí. Jsou to například emisní povolenky, se kterými se následně obchoduje. „Náklady na emisní povolenky musíte zohlednit do byznys modelu společnosti, promítnout, kolik to firmu bude stát a pokud vám náklady vyjdou příliš vysoké, logicky zjistíte, že ať už krátkodobě vycházejí čísla dobře, její budoucí byznys model ekonomicky nedává smysl. A také – měření ekologických dopadů nutí společnosti přemýšlet tak, aby jejich produkty, které vyrábějí, lépe zapadaly do společnosti, to znamená, že je třeba se zaměřit také na následnou recyklaci a zpracovávání odpadů z výroby.“

 

Jaké jsou vlajkové lodě NNIP v oblasti ESG? Co je to vážená uhlíková stopa portfolia? Dá se SGE přístup definovat sektorově? Více informací se dozvíte ve videu.

Lubomír Vystavěl

CEO/CIO ve společnosti NN Investment Partners

V NN Investment Partners působí Lubomír Vystavěl od roku 2017. Má za sebou 24 let profesních zkušeností ve finančním sektoru:

  • v oblasti direct bankingu, produktovém managementu a marketingu v MONETA Money Bank
  • věnoval se také poradenství v Ernst & Young
  • zastával pozici ředitele akciových trhů a financí v ING Bank

Titul MBA získal Lubomír na University of Pittsburgh (USA) a titul CFA na CFA Institute, Charlottesville (Virginie, USA).



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account