bydlení
Zdroj: pixabay.com

Daň z nabytí nemovitosti bude zrušena. Daňové odpočty u úvěrů na bydlení pro ty, kteří si pořizují nemovitost k vlastnímu bydlení, zůstanou zachovány až do konce roku 2021. Už ti, kteří nemovitost nabyli nejpozději v prosinci 2019, budou od této diskutabilní daně osvobozeni. Pro rozhýbání realitního trhu a pro zprostředkovatele úvěrů je to zásadní zpráva. Lidé s koupí nemovitosti totiž až dosud vyčkávali.

Sami makléři odhadují, že v dubnu se realitní – a také hypoteční – trh propadly skoro o polovinu běžné produkce. A to nejen kvůli situaci na trhu práce v důsledku koronaviru. Zájemci o koupi nemovitosti čekali také na zlevnění bytů a právě na vyjasnění situace kolem zmíněné daně, o jejímž zrušení se diskutuje od poloviny letošního března (u čtyřmilionové kupní ceny bytu jde přitom o nezanedbatelnou úsporu ve výši 160 000 Kč).

Koupit byt a vzít si hypotéku? Není na co čekat.

„Dle mého názoru to určitě rozhýbe trh s nemovitostmi i s hypotékami. Díky zrušené dani a možnosti dále odečítat úroky u úvěrů na bydlení (pro úvěry sjednané do 31.12.2021) bude nyní výhodné si vzít hypotéku a pořídit nemovitost. A pokud někdo kupuje byt na investici, do konce letošního roku pro něj ještě stále platí pětiletý časový test. Očekávám, že zbývajících sedm měsíců tohoto roku bude pro realitní trh klíčový,“ je přesvědčen Daniel Horňák, hypoteční specialista společnosti Bidli.

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že zatímco Česká národní banka zmírnila parametry hypoték, komerční banky přistoupily k opačnému kroku a řada z nich zavedla stop stavy nebo požadavky na vyšší bonitu pro některé profese postižené koronavirovou krizí a zpřísnila výši úvěru vzhledem k LTV. I tak jsou ale stále na hypotečním trhu možnosti, jak klientům u některých bank vyřídit úvěr dle rozvolněných parametrů ČNB.

Možná se ptáte, jak to bude s refinancováním úvěru na bydlení sjednaném v tomto „přechodném“ období? I na to vládní novela pamatuje. Refinancování  bude v zákoně ošetřeno tak, aby nebylo z hlediska daňových odpočtů posuzováno jako nový úvěr.

Masivní snižování úrokových sazeb však nečekejme. „Dle mého názoru sazby příliš klesat nebudou, riziková marže bank se bude zvyšovat díky nespláceným úvěrům,“ podotýká Daniel Horňák. Jaká bude skutečná delikvence klasických spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení totiž banky zjistí až na konci listopadu po skončení úvěrového moratoria.

Kdo ušetří a kdo prodělá?

Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta. Kdo na vládním návrhu novely zákona vydělá? Určitě ti, kteří si stihnou pořídit starší byt nebo dům pro vlastní bydlení do konce roku 2021 a část peněz si budou muset půjčit – ať už prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Ušetří 4 % za platbu daně (z ceny kupní nebo odhadní, podle toho, která je vyšší) a ještě budou mít možnost si i nadále po celou dobu splatnosti dluhu odečítat úroky z úvěrů. A rozhodně ti, kteří si koupí starší byt nebo dům na investici do konce roku 2020 – kromě úspory na dani pro ně i nadále bude platit pětiletý časový test.

A kdo na vládním návrhu novely zákona prodělá? Ten kdo koupí novostavbu – ať už byt nebo rodinný dům – v roce 2022 a v dalších letech. U novostaveb se daň z nabytí nemovitosti neplatí, ale majitelé přijdou o možnost odpočtu úroků z úvěrů, což u čtyřmilionového úvěru vyjde za 30 let na cca 200 000 Kč (nicméně je třeba počítat s inflací).

Jak (ne)podpořit dostupnost vlastního bydlení?

Návrh vládní novely bude Sněmovna projednávat ve standardním legislativním procesu, nikoliv ve stavu nouze, jak původně vláda uvažovala. Není pochyb o tom, že opozice v Poslanecké sněmovně i Senátu zrušení této daně podpoří, ostatně již dříve o její zrušení usilovala.

„Cílem opatření (vládního návrhu novely zákona – pozn. aut.) je povzbudit trh s nemovitostmi negativně ovlivněný koronavirovou krizí a podpořit dostupnost vlastního bydlení,“ upřesňuje na svých webových stránkách ministerstvo financí.

Tak tady ministerští úředníci střílejí mimo terč. Jediná skutečná podpora vlastního bydlení, kterou stát poskytuje, bude právě zmíněnou novelou zákona zrušena (vím, ještě tu je podpora stavebního spoření na cokoliv). A co na to opozice ve Sněmovně a hlavně v Senátu? Přijde ministerstvo financí během následujících dvou let s návrhem jiného finančního zvýhodnění pro lidi, kteří si pořizují nemovitost k vlastnímu bydlení?

 

 



Komentářů: 2
  1. Regina 4 roky

    Dobrý den, počin vlády je bez pochyby dobrým krokem jak pro zájemce o koupi nemovitosti, tak i pro celý realitní trh. 4% úspora se jeví hned na začátku jako minimálně velmi příjemná. Bude i nadále přínosná, pokud si budou realitky nárokovat provizi cca 5% z ceny. Moje nejnovější zkušenost s klientem je taková, že si realitka nárokovala téměř 9% z milionové ruiny ! Příjde mi to tak, že makléř pochopil, že by ušetřené peníze mohly skončit v jeho kapse. Dá se tomuhle vůbec zabránit?

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account