Diamant, známý jako nejtvrdší přírodní minerál, je používán ve šperkařství jako symbol luxusu, bohatství, čistoty. Dále jsou v hojné míře a v mnoha podobách diamanty používány jako pracovní nástroj (např. k řezání, broušení, obrábění). Ale jak si stojí tato krystalická forma uhlíku jako investice?

{+}

Mnoho obchodníků a zprostředkovatelů s diamanty vám řekne, že neexistuje lepší investice. Jako největší výhody jsou uváděny nejčastěji důvody, jako je koncentrace velkého bohatství do malého “kamínku”, stabilní růst ceny již mnoho let, zaručená likvidita po celém světě, nadčasová investice, která je celosvětově kontrolovatelná atd. Když se ale budeme o tuto investici zajímat hlouběji, zjistíme, že tyto superlativy doplňuje mnoho záporů a nevýhod.

Co určuje cenu diamantů?

Nalezneme 4 hlavní faktory, které cenu diamantů ovlivňují. Jsou to tzv. 4C – carat (hmotnost), color (barva), clarity (čistota), cut (brus).

Hmotnost diamantů je uváděna v karátech (1 karát je přibližně 0,2 g). Bílé diamanty s odstínem žluté nebo hnědé jsou většinou levnější, mezi nejvíce ceněné diamanty patří diamanty růžové, červené, sytě žluté a modré. Pod pojmem čistota diamantu se myslí míra vnitřních defektů. Čím více defektů, tím samozřejmě nižší cena.

Investování do diamantů

Diamant je spíše uchovatel hodnoty než klasický typ investice a pořízení diamantu se doporučuje spíše na dlouhé období (většinou se diamanty nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na 5 až 10 let). Jako produkt investičního portfolia je diamant spíše jako “stabilizační“ či “doplňkový” produkt, kterým docílíme lepší diverzifikaci portfolia.

Pokud uvažujeme pořízení diamantu jako investice, měli bychom pořizovat jen kvalitní a certifikované diamanty. Když ceny diamantů rostou, největší růst cen je u velkých a kvalitních diamantů, u menších diamantů je nárůst hodnoty obvykle menší.

Před pořizováním diamantu bychom měli rozmyslet dobré načasování koupě, protože diamant je vázán na americký dolar, a měli bychom mít na paměti, že vývoj ceny diamantů je pomalejší než pohyby kurzů měn (ceny diamantů na změnu kurzu reagují s jistým zpožděním). Ceny diamantů obvykle rostou, když cena dolaru klesá. Obecné doporučení je nakupovat diamanty, když je americký dolar na svém dně.

Zajímá Vás, jaké výhody má investování do diamantů? Chcete se dozvědět, jak je to s výnosy? Přečtěte si celý text článku na serveru Investujeme.cz.

A co Vy, jak se díváte na investice do diamantů? Máte s drahými kameny zkušenosti? Setkali jste se s investory, kteří diamanty nakupují?



Komentářů: 4
  1. Pro zajímavost jsem si zajel na seminář DIC…Velice zvláštní bylo, že několikrát opakovali, kolik finančních poradců v zemi mimo klasické portfolio nabízí i klienty. Nicméně, konkrétní čísla z nich nevypadli…

  2. Pavel Schnabl 14 roky

    Na diamanty mám svůj názor zde: http://www.divendia.cz/blog/investice-do-diamantu

    Diamantům, jako investici nerozumím. Neumím k tomu více říci.

  3. Petr Babička 14 roky

    A naokraj, když Vám investice nabízí dnes už kde do, např. realitní makléř hned jak vám prodá dům (a jsem přesvědčen, že patří mezi ty finančně negramotné), když nemáte zájem, okamžitě Vám nabídne, ať je jdete prodávat taky, že to zařídí, je to podivné. V rámci přesvědčování se chlubí neuvěřitelnými provizemi atd. …. Nechci nikoho urazit, ale na mě to působí jako dobře organizovaný podvod. Mimochodem v devadesátých letech už tu podobný byl.

  4. Petr Babička 14 roky

    Diamanty jsou krásné. Radši ale jejich prostřednictvím investuji do někoho, koho mám rád, i když riziko investice tak může být někdy i  větší. :o) ;o)

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account