Výhybka - smysl finančního plánování
Zdroj: Pixabay.com

Jakmile máte svůj finanční plán zpracovaný, jste na začátku cesty. Následuje to nejobtížnější: dodržování finančního plánu a na něj navázaného rodinného rozpočtu. A pravidelná kontrola. Jenže… plán se nepochybně změní. Mělo smysl ho vůbec zpracovávat?

Kontrolovat dodržování finančního plánu byste měli alespoň jednou ročně. V průběhu roku mohou nastat mimořádné výdaje nebo některé výdaje či příjmy do rozpočtu nezahrnete. Může se jednat o mimořádné prémie nebo o výdaje, se kterými jste v plánovaném rozpočtu nepočítali.

Tip:

Zároveň by mělo dojít k úpravě rozpočtu a finančního plánu při jakékoliv významnější změně rodinných poměrů. Získáte-li lépe, či naopak hůře placenou práci, přestěhujete se do levnějšího, nebo naopak dražšího bydlení… čekáte nové dítě. V některých případech může dojít i ke změně cílů s ohledem na novou životní situaci. Utrpíte-li úraz či budete-li se léčit se závažnou nemocí vy nebo někdo z vašich blízkých, plánovaná cesta kolem světa rychle ztrácí svůj lesk. Rodinné priority se změní a na to musí reagovat i finanční plán.

​Má smysl plánovat?

S měnící se životní situací rodiny i životních priorit a cílů se mění i finanční plán. Finanční plán je vytvářen na několik desetiletí, a tak daleko nedohlédnou ani nejlepší prognostici a vizionáři. A mýlí se i lidé s nespoutanou představivostí. Podívejte se například na díly Start Trecku z osmdesátých let minulého století. Podle jeho autorů i ve vzádlené budoucnosti musela posádka vesmírné lodi pro komunikaci přijít k příslušnému intercomu na zdi lodi. Přitom jen pár desítek let po natočení těchto dílů chodí téměř každý obyvatel Země s mobilním telefonem v kapse.

Jak tedy má rodina vytvořit svůj finanční plán na desítky let života? A má takové plánování vůbec smysl? Obtížně. A má.

Právě z důvodu nepředvídanosti budoucího vývoje je potřeba finanční plán upravovat. Změní-li se priority, je možné přesunout i již vybudované úspory. Místo cesty kolem světa tak můžete zajistit špičkovou léčbu nemocnému partnerovi, dětem či rodičům. A když to nestačí, obětujte úspory na důchod.

Nestačí tedy jen spořit bez předem určených vzdálených cílů, které se stejně budou měnit? Nestačí.

Jsme lidé. Abychom něčeho dosáhli, potřebujeme motivaci. Chceme mít jistotu, že to, co děláme, má smysl. A že směřujeme ke hmatatelnému cíli. Jen málokdo je schopen spořit jen pro samotné spoření. Většina lidí potřebuje vidět alespoň ve svých představách cíl, k němuž míří. Proto finanční plánování začíná určením cílů, po kterých skutečně toužíte, a proto je nezbytné si představit, jaké to bude, až svého cíle dosáhnete. Tím získáte motivaci k setrvání na vytýčené cestě a budete moci lépe odolávat nástrahám aktuální spotřeby.

Finanční plán a zvolené cíle jsou navigací v životě. Bez nich můžete také jet. Ale když nevíte, kam a kudy míříte, je velká šance, že do cíle nedorazíte. Pomáhá stejně jako navigace v automobilu. I tam můžete změnit cíl cesty, můžete udělat zastávku či můžete navigaci neposlechnout a vybrat si jinou silnici. Pokud ale máte navigaci nastavenou a zapnutou, vždy víte, jak daleko je do cíle a kdy tam přijedete, nenastanou-li nepředvídané okolnosti.



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account