Oblek - finanční poradenství - prst

Poslední měsíc loňského roku patřil v oblasti přechodů finančních poradců mezi společnostmi ke klidnějším. A to i v oblasti zprostředkování úvěrů… Jedná se o klid před bouří? A z jaké společnosti hledají lidé štěstí jinde?

Pohyby finančních poradců na trhu se v prosinci 2022 příliš nelišily od jiných měsíců. I v prosinci byla nejsilnější náborová činnost zaměřena na oblast pojištění. A jako obvykle mezi nejaktivnější společnosti patřily s přehledem Generali Česká pojišťovna (53) a OVB Allfinanz (52).

Graf 1: Nejvýkonnější náboráři nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění v prosinci 2022

Nejvýkonnější náboráři nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění v prosinci 2022Zdroj: EMA data

V získávání zkušených poradců z jiných společností byly nejúspěšnější broker pooly Broker Trust (15) a SAB servis (15). Ovšem zatímco první z jmenovaných čerpala především z menších finančně poradenských společností, SAB servis si pro největší díl sáhl do strukturální společnosti Fincentrum & Swiss Life Select (5).

Graf 2: Zdroj vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění společností Broker Trust a SAB servis v prosinci 2022

Zdroj vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění společností Broker Trust a SAB servis v prosinci 2022Zdroj: EMA data

Ovšem nebyl to přímo SAB servis, kdo pětici vázaných zástupců s kompletními licencemi pro zprostředkování finančních produktů získal. Spolu se šestým, který má jen licenci pro zprostředkování úvěrů, přešli do M&M Finance, která SAB servis využívá pro administraci oblastí mimo úvěrový trh.

Samotná oblast zprostředkování (především) hypotečních úvěrů stagnuje pod tíhou propadu hypotečního trhu. Očekávané silné odchody poradců z oboru zatím nenastaly a noví zprostředkovatelé se do této oblasti nehrnou. Počet licencovaných poradců sice u některých společností roste, ale je to především vlivem požadavků firem na komplexnost vzdělání a působnosti jejich lidí.

Nejhlubší úbytek vázaných zástupců pro oblast zprostředkování hypoték zaznamenaly v prosinci dvě stavební spořitelny, které následoval hypoteční specialista Gepard Finance (-9). Stavební spořitelny ztrácejí dlouhodobě, zatímco Gepard Finance v říjnu pětici poradců získal navzdory pokračující hypoteční bídě.

Graf 3: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v prosinci 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v prosinci 2022Zdroj: EMA data

V oblasti zprostředkování investic se opět dařilo tradičním náborářům nových finančních poradců, kteří mají licenci pro oblast investic ve svém standardním vzdělávacím programu pro nováčky a Broker Trustu (25), který má pod svými křídly jednu z největších strukturálních společností – 4fin.

Graf 4: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování investičních produktů v prosinci 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování investičních produktů v prosinci 2022Zdroj: EMA data

Zajímavé bude sledovat lednová čísla. Na konci roku dochází k prodlužování licencí a platbě „udržovacího“ poplatku České národní bance (ČNB), a tak je pravděpodobné, že vázaní zástupci, zejména pro oblast zprostředkování úvěrů, kteří svou činnost opustili z důvodu propadu hypotečního trhu, nebudou chtít ve své dosavadní činnosti pokračovat. Stavy hypotečních poradců by tak mohly prořídnout.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account