Oblek - finanční poradenství - prst

Poslední měsíc loňského roku patřil v oblasti přechodů finančních poradců mezi společnostmi ke klidnějším. A to i v oblasti zprostředkování úvěrů… Jedná se o klid před bouří? A z jaké společnosti hledají lidé štěstí jinde?

Pohyby finančních poradců na trhu se v prosinci 2022 příliš nelišily od jiných měsíců. I v prosinci byla nejsilnější náborová činnost zaměřena na oblast pojištění. A jako obvykle mezi nejaktivnější společnosti patřily s přehledem Generali Česká pojišťovna (53) a OVB Allfinanz (52).

Graf 1: Nejvýkonnější náboráři nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění v prosinci 2022

Nejvýkonnější náboráři nových vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění v prosinci 2022Zdroj: EMA data

V získávání zkušených poradců z jiných společností byly nejúspěšnější broker pooly Broker Trust (15) a SAB servis (15). Ovšem zatímco první z jmenovaných čerpala především z menších finančně poradenských společností, SAB servis si pro největší díl sáhl do strukturální společnosti Fincentrum & Swiss Life Select (5).

Graf 2: Zdroj vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění společností Broker Trust a SAB servis v prosinci 2022

Zdroj vázaných zástupců pro oblast zprostředkování pojištění společností Broker Trust a SAB servis v prosinci 2022Zdroj: EMA data

Ovšem nebyl to přímo SAB servis, kdo pětici vázaných zástupců s kompletními licencemi pro zprostředkování finančních produktů získal. Spolu se šestým, který má jen licenci pro zprostředkování úvěrů, přešli do M&M Finance, která SAB servis využívá pro administraci oblastí mimo úvěrový trh.

Samotná oblast zprostředkování (především) hypotečních úvěrů stagnuje pod tíhou propadu hypotečního trhu. Očekávané silné odchody poradců z oboru zatím nenastaly a noví zprostředkovatelé se do této oblasti nehrnou. Počet licencovaných poradců sice u některých společností roste, ale je to především vlivem požadavků firem na komplexnost vzdělání a působnosti jejich lidí.

Nejhlubší úbytek vázaných zástupců pro oblast zprostředkování hypoték zaznamenaly v prosinci dvě stavební spořitelny, které následoval hypoteční specialista Gepard Finance (-9). Stavební spořitelny ztrácejí dlouhodobě, zatímco Gepard Finance v říjnu pětici poradců získal navzdory pokračující hypoteční bídě.

Graf 3: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v prosinci 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování úvěrových produktů v prosinci 2022Zdroj: EMA data

V oblasti zprostředkování investic se opět dařilo tradičním náborářům nových finančních poradců, kteří mají licenci pro oblast investic ve svém standardním vzdělávacím programu pro nováčky a Broker Trustu (25), který má pod svými křídly jednu z největších strukturálních společností – 4fin.

Graf 4: Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování investičních produktů v prosinci 2022

Změna počtu vázaných zástupců pro oblast zprostředkování investičních produktů v prosinci 2022Zdroj: EMA data

Zajímavé bude sledovat lednová čísla. Na konci roku dochází k prodlužování licencí a platbě „udržovacího“ poplatku České národní bance (ČNB), a tak je pravděpodobné, že vázaní zástupci, zejména pro oblast zprostředkování úvěrů, kteří svou činnost opustili z důvodu propadu hypotečního trhu, nebudou chtít ve své dosavadní činnosti pokračovat. Stavy hypotečních poradců by tak mohly prořídnout.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account