Spolupráce finančních poradců a realitních makléřů je založena především na byznysu. Jak vysoký podíl provize může finanční poradce získat v jednotlivých systémech zapojení realitního makléře ve finančním poradenství? (video z konference FINfest) – videozáznam 17:15, MP3 ke stažení.

Panelová diskuse

MP3 záznam ke stažení zde (16 MB).

„Hodně se pohybuji na zahraničních fórech a tam hodně řeší otázku přeshraniční poradenství a poptávky klientů. Např. v jedné zemi žije, v druhé zemi má svoje důchody apod. Setkáváte se s poptávkami v oblasti nemovitostí i v zahraničí? A jak to v takových případech řešíte?“ptá se moderátorka diskuse Marta Gellová, prezidentka EFPA ČR.

„Setkáváme. Ale jsou to strašně malá procenta, jestli to jsou vůbec procenta. My máme tu výhodu, že jsme mezinárodní společnost, takže to umíme řešit,“ odpovídá Milan Žák, výkonný ředitel RE/MAX, a pokračuje: „Máme kolegy v sousedních zemích, máme tam franšízanty, takže pro mě je to poměrně jednoduchá otázka. Neříkám ale, že je to vždy jednoduché vyřešit. Právně je to hodně složité a každý národ má jiný naturel a ne vždy se ty standardy v realitách potkávají – na co jste zvyklí tady, vs. to, na co jsou zvyklí v Rakousku.“

„My to v podstatě řešíme tak, že to neřešíme,“ glosuje Martin Fojtík, výkonný ředitel Fincentrum Reality, a dodává: „Když už se něco takového naskytne, většinou je to makléř, kdo s tím přijde: ‚Mám známého, prodává 4 apartmány na Floridě, chci to dělat.‘ Vždycky říkám, že kdybych kupoval apartmány na Floridě, tak je nebudu hledat na českém webu. Pokud hledám nemovitost v dané lokalitě, tak hledám přes společnosti, které ten trh znají. Proto se tomu cíleně vyhýbáme.“

„Ne, neděláme to,“ konstatuje Marek Macura, produktový a obchodní ředitel M&M Finance, a zmírňuje: „Nebo v minimálním měřítku.“

„U nás je to také v minimálním měřítku,“ přidává Jan Lener, ředitel realitní divize Broker Consulting, a rozvíjí: „Pár konzultantů s tím přišlo, že mají třeba nějaké apartmány těsně za hranicemi např. v Rakousku. Tak jsme vymysleli jak to udělat a udělali jsme to.“

Otázky z publika

  • „Hybridní model BC poradce 2v1 je paskvil. Ševče, hleď si svého kopyta!“

Jan Lener odpovídá: „Je to to, co jsem tu již říkal. Mohl jsem jen říkat to, co již tři roky vidím. A tři roky vidím, že je to úplně v pohodě. Vemte si, jak to v historii šlo. Nejprve se prodávalo pojištění. A když jste řekli pojišťovákovi ‚prodávej ještě investice‘, tak on z toho byl špatný. A spousta pojišťováků skončila na trhu. A někteří se to naučili a začali prodávat investice. A po investicích přišly hypotéky. A to byl úplně ten samý příběh.

V roce 2004 jsem ještě jako student začínal v OVB. Byla tam jedna paní, která dělala hypotéky a byla v podstatě svatá. Říkala, jak je to strašně složité ty hypotéky dělat, a všechny vyplašila. Ten princip funguje furt. Máme rok 2017 a je to furt stejný. Nebojme se toho, naučme se nové věci a dělejme nové věci. Není to tak složité dělat realitní byznys. A pokud je tam něco složitého, jde jen o to odhalit, že je tam něco složitého. A pak je to jen otázka na právní oddělení a právníci k tomu dávají stanovisko.

Pokud je třeba nemovitost zatížena nějakými věcmi na katastru nemovitostí, tak makléř nemusí všemu rozumět, že již všechno zažil 20x a že již v tom dělá 10 let, ale ví, že se má ozvat, dostane nějaký rozbor od právníků a ví, co s tím má dělat dál.

Není to o tom, že bychom naše konzultanty naučili úplně všechno. Je to o tom, že našim konzultantům umíme dát podporu, že když něco potřebují, tak dostanou informaci a umí s ní dál zacházet.“

  • „Dá se říci, kolik procent provize z realitního obchodu může v jednotlivých systémech poradce dostávat?“

Martin Fojtík: „U náse je to 80 a 20 oběma směry.“

Jan Lener: „My máme normálně lidi umístěny v naší kariéře, takže dostávají podle toho, kolik jsou v kariéře. Jedna věc je, kolik dostávají, druhá kolik platí klient. My máme průměrnou provizi, a je to starší číslo někdy z léta, teď jsem ho nepočítal, 4,2 %. 4,2 % byla za prodej nemovitosti průměrná provize. Z toho se to potom dělí. Ať děláte reality nebo finance, tak jste v kariérním systému a podle toho dostáváte peníze.“

Marek Macura: „Když je to za hypotéku, tam dostávají průměrně 0,4 % z objemu. A naopak je to 20 na 80, tzn. za tip je 20 % za dohození nemovitosti. Což nefunguje pouze směrem od hypotékáře k makléři, ale může tipovat kdokoli a funguje to pořád stejně. Nemovitosti dneska nejsou, takže je to to zlato, které hledají všichni.“

Milan Žák: „Přesně tak, je třeba to povzbuzovat, takže i u nás je to řekněme kolem 20 %. Je to na dohodě podle toho, jak je ten případ složitý a jaký je tam místní úzus.“

Jan Lener: „Jen doplním, když jsme u tipařských provizí. Máme za doporučení nemovitosti dvě tipařské provize – buď 15 %, nebo 50 %. Liší se to podle toho, jak moc připravím toho klienta.“

  • „Jak přísná pravidla stanovujete franšízantům ve spolupráci s finančními poradci a hypotečními bankéři – jak významnou a striktní roli hraje Gepard?“

Milan Žák: „To bude asi spíš na mě, protože my jsme známí tím, že hodně spolupracujeme s Gepardem. Historicky jsme byli hodně svázáni s Gepardem, ale není to tak, že všichni naši franšízanti mají Gepard. Je to podnikání a je to jedna z možností. Gepard s námi spolupracuje a myslím si, že také dobrovolně.“

Pokračování diskuse sledujte ve videu od času 7:15.

Účastníci diskuse

Marta Gellová

Spoluzakladatelka a prezidentka EFPA ČR

Marek Macura

Produktový a obchodní ředitel M&M Finance

Jan Lener

Ředitel realitní divize Broker Consuting

Martin Fojtík

Provozní ředitel Fincentrum Reality, s.r.o.

Milan Žák

Výkonný ředitel RE/MAX

Foto z panelové diskuse



0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account