Elektrické vedení - Bohemia Energy - BEplan
Zdroj: Pixabay.com

Skupina Bohemia Energy se nezabývala jen distribucí plynu a elektřiny. V jejím středu je i finančně poradenská společnost BEplan. Jak konec hlavní činnosti Bohemia Energy dopadne na finančně poradenskou část podnikání? (aktualizováno o vyjádření Martina Zoubka)

BEplan finanční plánování s.r.o. je 51% dceřinou společností BOHEMIA ENERGY Services s.r.o. Jejím předsedou sboru jednatelů je Jiří Písařík, který stojí v čele více než dvacítky společností ze skupiny Bohemia Energy. Druhým majitelem se 49% podílem je Blue advice s.r.o., jejímž jediným jednatelem je Martin Zoubek, bývalý zemský ředitel OVB Allfinanz, který v ní vlastní 99% podíl. Z 1 % je i Blue advice dceřinou společností BOHEMIA ENERGY Services s.r.o.

BEplan na poli finančního poradenství a finančního zprostředkování patří mezi středně velké hráče. K 14. 10. 2021 má pod sebou navázáno 167 vázaných zástupců pro oblast investic, 323 vázaných zástupců pro oblast pojištění, 191 vázaných zástupců pro distribuci spotřebitelských úvěrů a 65 vázaných zástupců pro oblast distribuce doplňkového penzijního spoření. Co pro ně znamená konec distribuční části holdingu?

Majetková struktura…

BEplan je s holdingem Bohemia Energy propojen mírně kostrbatou cestou. Je v majetku Martina Zoubka a společnosti BOHEMIA ENERGY Services s.r.o., kterou vlastní ze 100 % BOHEMIA ENERGY entity s.r.o. Jejím majitelem je pak ze 70 % holandská společnost Bohemia Energy Holding B.V. a ze 30 % česká MR COMMUNICATIONS, s.r.o., kterou ovšem ze 100 % vlastní Bohemia Energy Holding B.V.

Jako třešnička na firemní struktuře je status Bohemia Energy Holding B.V. v holandském obchodním rejstříku: „Uitgeschreven uit het Handelsregister“ – „Odhlášen z obchodního rejstříku“. Dál stopy nevedou. Ovšem není pochyb, že majitelem celé struktury je Jiří Písařík s manželkou.

Nebylo tomu tak ale vždy. Koncem roku 2013 se rozvířil spor mezi Písaříkovými a Tomášem Bártou, který uplatňoval nárok na 10% podíl na Bohemia Energy. Ten měl získat výměnou za 100 tisíc nových klientů. Od té doby se táhl spor, který byl ukončen až letos na jaře.

15. března 2021 vypršela lhůta pro zpeněžení (prodej) podílu Tomáše Bárty, resp. jeho před časem zkrachovalé společnosti EMTC. „Spor s panem Bártou o podíl v Bohemia Energy dnešním dnem definitivně skončil. Původní podíl se mění na takzvaný uvolněný a naše společnost s ním naloží zákonem předvídaným způsobem,“ uvedla tehdy Hana Novotná, mluvčí společnosti Bohemia Energy.

Tomáš Bárta, či přesněji jeho věřitelé, ovšem mají stále nárok na finanční vyrovnání. O jeho výši se nicméně nejspíš ještě povedou spory.

Dopad konce Bohemia Energy na BEplan

Samotnou společnost BEplan by ani krach mateřské firmy přímo neohrozil. Správce konkursní podstaty by se nepochybně pokusil zpeněžit společnost jako celek.

To potvrzuje k našemu dotazu i Jan Kašpar, provozní ředitel BEplan: „Společnost BEplan je zcela soběstačnou společností zabývající se zprostředkováním finančních produktů prostřednictvím vázaných zástupců. Ukončení dodávek energií zákazníkům ze strany Bohemia Energy nemá na fungování společnosti BEplan jakýkoli vliv.“

Nepřímé důsledky ovšem mohou být pro BEplan likvidační. Potíže sesterských společností a ukončení dodávek plynu a elektřiny zvyšují nejistotu finančních poradců působících v BEplan, což může vést k jejich odchodu. Ten zatím pozorovaný není, ale na to je ještě příliš brzy.

Rozpad obchodní sítě v obdobných případech podporují konkurenční společnosti, které nabízí poradcům působících ve firmách s potížemi novou perspektivu.

Podobný případ nastal v OPEN Finance, finančně poradenské společnosti ze skupiny Arca Capital. Po bankrotu mateřské společnosti došlo k exodu poradců z OPEN Finance, přestože přímý dopad na fungování společnosti nebyl významný.

A stejně dopadla na jaře letošního roku i společnost AIDO z krachující skupiny C2H Michala Mičky.

Může BEplan dopadnout lépe?

BEplan má oproti OPEN Finance a AIDO jednu výhodu: Není vlastněn společností Bohemia Energy kompletně. Významný je onene 99% podíl na 49 % společnosti držený bývalým zemským ředitelem OVB Allfinanz Martinem Zoubkem. Ten získal (oficiálně) v dubnu 2020, nicméně se spekulovalo, že za společností BEplan stojí mnohem déle… jen nechtěl očividně porušit konkurenční doložku, kterou měl ze svého předchozího působiště.

Martin Zoubek byl spolu s dalšími dvěma zemskými řediteli Lukášem Lichtenberkem a Janem Koktou „odejit“ z OVB Allfinanz při „čistkách“ v druhé polovině roku 2016. Důvodem mělo být neetické jednání. Svého času bylo zejména zemské ředitelství „proslaveno“ mnoha kauzami, v rámci nichž prodejní mašinerie bez skrupulí poškozovala klienty.

Nicméně tak jako tak je Martin Zoubek silná osobnost, za kterou jeho lidé stojí. To může pomoci překlenout současnou situaci a může udržet BEplan bez větších odchodů.

Redakce se pokusila zkontaktovat Martina Zoubka k vyjádření k současné situaci, bohužel je ale jeho telefonní číslo dočasně nedostupné. Budeme to zkoušet i nadále.


Vyjádření Martina Zoubka (doplněno v 11. hod.):

Vážený pane redaktore, chci se důrazně ohradit proti dikci uvedeného článku, jakož i vyjádření, že mé telefonní číslo je nedostupné. Předpokládám, že pakliže byste se mi nedokázal dovolat, napsal byste mi alespoň sms a věřte, že bych se na ni obratem ozval. Zároveň vím, že na Váš velice stručný dotaz ohledně budoucího fungování BEplan obratem reagoval jeden z jednatelů společnosti a provozní ředitel, pan Kašpar. Článek jako celek je zavádějící a pouze kopíruje a dále rozvijí ničím nepodložené spekulace, kterých jsou plná i další media. BEplan nebyl, není a nebude dodavatelem energií a na obchodní činnosti jednoho ze společníků není jakkoli závislý a jeho růst a stabilita není ukončením činnosti dodávek energií Bohemia Energy jakkoli dotčena. Sousloví “ukončení činnosti” je v této věci zásadní a klíčové. Nejedná se o bankrot, krach, insolvenci nebo jiná mediálně chytlavá slova, o kterých media tak ráda píší. S pozdravem, Martin Zoubek

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account