Přechody poradců v březnu 2022
Zdroj: Pixabay.com

Finanční poradci se v březnu dali do pochodu. Největší „migraci“ v současnosti zažívá Modrá pyramida, kterou za jediný měsíc opustilo 160 vázaných zástupců. Míří do Bidli. Není ale zdaleka jediná.

Již dlouho se hovoří o nutnosti konsolidace trhu finančního poradenství a zprostředkování. Důvodem je nejen rostoucí administrativní náročnost a náklady na compliance, ale také nemalé úspory z rozsahu při vývoji nejrůznějších nástrojů pro finanční poradce. Velká společnost si může dovolit investovat více a přinést poradcům kvalitnější nástroje.

Jenže data dosud o přílišné konsolidaci trhu nevypovídala. Podíl velkých strukturálních společností zůstává stabilní i broker poolů, alespoň podle počtu registrovaných vázaných zástupců, zůstává stabilní a menších společností neubývá. V poslední době ale přeci jen k několika zajímavým přechodům došlo. A v březnu 2022 další velké migrace přibyly.

V uplynulém roce došlo především ke dvěma velkým pohybům vázaných zástupců. V rámci jednoho se Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka, SSČS) rozhodla uzavřít svou interní distribuční síť a převedla ji na Kapitol z partnerské pojišťovací skupiny VIG. A ve druhém si finanční část M & M realitního holdingu ponechala pouze zprostředkování hypoték a investice s pojištěním převedla pod broker pool SAB servis. Krom toho byl vesměs klid.

Exodus z Modré pyramidy? Nikoli…

Březen se stal měsícem hned tří velkých pohybů finančních poradců. O ten největší se postarala Modrá pyramida (MPSS), z níž odešlo 160 vázaných zástupců.

Graf 1: Ukončení vázaní zástupci pro oblast úvěrů v březnu 2022

Úvěry - ukončení vázaní zástupciZdroj: EMA data

Není to ale zdaleka tak dramatické, jak se na první pohled může jevit. Jedním z distribučních kanálů Modré pyramidy je společnost Bidli, která se stala samostatným zprostředkovatelem, a poradci z MPSS dostali možnost výběru, pod jakou společností chtějí dále působit. 89 z nich již stihlo být v průběhu března přeregistrováno a jen 3 skončili v jiných společnostech.

V tomto případě se navíc jedná spíše o „dekonsolidaci“ než konsolidaci trhu. Může se ale jednat pouze o dočasný postup, který může vyústit v postupný převod celého interního kmene do partnerské společnosti, jako tomu bylo v případě Stavební spořitelny České spořitelny.

FitBrokers končí… ať žije FinGo

Dalším z velkých přesunů je pohyb poradců z FitBrokers do společnosti FinGo. Zde se podle informací redakce Poradci-sobě.cz jedná o prodej společnosti – tedy o typický výsledek konsolidace trhu. Z FitBrokers bylo přeregistrováno do FinGo jen v březnu 30 vázaných zástupců a dalších 73 jich v původní společnosti ke konci měsíce ještě zůstávalo.

Graf 2: Zdroj vázaných zástupců „nejlepších přetahovačů“ pro oblast úvěrů v březnu 2022

Přechody poradců v březnu 2022 - úvěry zdroj přechodůZdroj: EMA data

FinGo ovšem nezískalo pouze poradce z FitBrokers, ale daří se mu úspěšně lovit i v dalších vodách, kde celkem získal dalších 12 vázaných zástupců a navazuje tak na úspěšné pohlcení poradců zkrachovalé OPEN Finance.

Za zmínku stojí též přechod skupiny 12 lidí z eDO Finance, která přešla pod SAB servis. I v tomto případě je výsledkem posun konsolidace finančně poradenského trhu.

Pojišťováci z Broker Trustu míří k Chytrému Honzovi

V akvizici vázaných zástupců, tentokrát pro oblast pojištění, byl úspěšný v březnu též Chytrý Honza. Tomu se podařilo získat celkem 33 pojišťovacích poradců z Broker Trustu, kteří působí převážně v Moravskoslezském kraji.

Graf 3: Regionální rozmístění vázaných zástupců pro oblast pojištění mířících z Broker Trustu do Chytrého Honzy

Regionální rozmístění vázaných zástupců pro oblast pojištění mířících z Broker Trustu do Chytrého HonzyZdroj: EMA data

Přechody budou pokračovat

Některé z výše zmíněných přechodů ještě nejsou u konce a budou pokračovat přinejmenším v tomto měsíci, ale pravděpodobně ještě déle. Vždyť i jeden poradce z OPEN Finance, které ukončilo činnost oficiálně s koncem loňského roku, se vynořil až v březnu ve FinGo.

Zcela jistě bude pokračovat přechod poradců z FitBrokers k novému majiteli FinGo a přepsáni pod Bidli budou minimálně poradci, u nichž se v březnu přechod z Modré pyramidy zahájil, ale nedokončil.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account